21 marca w Historii Kresów

21 marca 2014

Franciszek (rys. J.T. Polkowski)

1799 – w Pawołoczy koło Berdyczowa urodził się Franciszek Kowalski – polski poeta, walczył w Powstaniu Listopadowym w Legii Litewsko-Wołyńskiej.

W czasie Powstania brał udział w obronie Zamościa, po jego upadku więziony w Kamieńcu Podolskim. Autor tekstu pieśni „Tam na błoniu błyszczy kwiecie” („Ułan na wedecie”). Zmarł w 1862 r. w Kijowie.


1848 – : we Lwowie utworzono Komitet Narodowy.

1863 – Powstanie Styczniowe: oddział Leona Czechowskiego został rozbity pod Hutą Krzeszowską.


1901 – we Lwowie urodził się Jerzy Marr – polski aktor kina niemego. Zmarł w 1962 r.

1913 – urodził się Stanisław Pyrtek – błogosławiony, polski duchowny katolicki. Ukończył , pracował w Dukszcie Pijarskiej koło Wilna, później został wikariuszem w Ikaźni na Brasławszczyźnie. Aresztowany przez gestapo, więziony w Brasławiu, został rozstrzelany w lesie pod Głębokiem w 1942 r.

1945 – żołnierze Ludowego Wojska Polskiego dokonali masakry Ukraińców we wsiach Nowy Lubliniec i Stary Lubliniec.

1974 – zmarł Michał – polski ziemianin, dyplomata, autor tekstów piosenek. Mąż Hanki Ordonówny. Wraz z żoną aresztowani w Wilnie przez i osadzeni na Łubiance. Następnie w Armii Andersa, organizował z żoną ewakuację polskich dzieci z ZSRR, m.in. do Indii. Urodzony w 1903 r.

1980 – na krakowskim rynku emerytowany piekarz Walenty Badylak dokonał samospalenia w proteście przeciw przemilczaniu Zbrodni Katyńskiej.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 21 marca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *