14 marca w Historii Kresów

14 marca 2014

Biskup Ignacy – portret autorstwa Johanna Gottlieba Beckera. Źródło: Wikipedia

1801 – zmarł Ignacy Krasicki – biskup, pisarz, publicysta związany ze Lwowem. Jeden z głównych przedstawicieli polskiego Oświecenia nazywany „księciem poetów polskich”.

W latach 1743-1750 Krasicki uczył się w Jezuickim Kolegium Lwowskim. Wśród licznych swoich stanowisk w różnych okresach był m.in. kanonikiem kijowskim, przemyskim, kustoszem katedralnym Lwowa. Urodzony w 1735 r. w Dubiecku nad Sanem.


Z bogatego dorobku Ignacego Krasickiego postanowiliśmy przypomnieć jedną tylko bajkę „Wół minister”, która naszym zdaniem pasuje jak ulał do obecnych czasów, a nie mamy wcale pewności czy w obecnych szkołach uczy się jej nadal:

Wół minister


Kiedy wół był ministrem i rządził rozsądnie,
Szły prawda rzeczy z wolna, ale szły porządnie.
Jednostajność na koniec monarchę znudziła,
Dał miejsce wołu, małpie, lew, bo go bawiła.
Dwór był kontent, kontenci poddani z początku;
Ustała wkrótce radość; nie było porządku.
Pan się śmiał, śmiał minister, płakał lud ubogi.
Kiedy więc coraz większe nastawały trwogi,
Zrzucono z miejsca małpę; żeby złemu radził,
Wzięto lisa: ten pana i poddanych zdradził.
Nie osiedział się zdrajca, i ten, który bawił:
Znowu wół był ministrem i wszystko naprawił.
 

1522 – zmarła Anna Radziwiłłówna – księżna mazowiecka, córka wojewody wileńskiego i kanclerza wielkiego litewskiego Mikołaja Radziwiłłowicza oraz Zofii Monwidówny. Urodzona w 1476 r.

1633 – król uznał formalnie Cerkiew prawosławną na ziemiach polskich.

1771 – we wsi Kapustyn na Wołyniu urodził się Józef – generał, uczestnik wielu wojen, m.in. Insurekcji Kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, dyktator Powstania Listopadowego, baron I Cesarstwa Francuskiego. Zmarł w 1854 r.

1794 – urodził się Józef – polski generał, uczestnik Powstania Listopadowego i Wiosny Ludów. Zmarł w 1850 r.

1887 – urodził się Leon Schiller – polski reżyser, krytyk i teoretyk teatralny. W latach 1930-1939 współpracował z teatrami lwowskimi. M.in. był kierownikiem artystycznym Teatru Małego we Lwowie. Tam rozwinął też swoją koncepcję teatru monumentalnego, która zaowocowała m.in. realizacjami utworów wielkich romantyków. Zmarł w 1954 r.

1971 – zmarł Marian – polski malarz i grafik. Urodził się w 1906 r. w Złoczowie. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. We wrześniu 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej i spędził dwa miesiące w Gułagu na Sołówkach. Po powrocie był nauczycielem w Wilnie, a w 1944 r. przeniósł się do Troków. Wysiedlony w 1945 r. do powojennej Polski.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 14 marca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *