20 marca w Historii Kresów

20 marca 2014

January – „Obrona Częstochowy”

1875 – zmarł January Suchodolski – polski malarz batalista okresu romantyzmu, oficer wojsk polskich. Urodzony w 1797 r. w Grodnie.

Był bratem poety Rajnolda Suchodolskiego. Walczył w Powstaniu Listopadowym w bitwach pod Wawrem, Grochowem i Iganiami. W wolnym czasie szkicował żołnierzy. Był jednym z założycieli Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i Muzeum Sztuk Pięknych. Kupił majątek w Bojmiu na Podlasiu.


Jego słynne obrazy to „Obrona Częstochowy”, „Śmierć Czarnieckiego”, „Śmierć księcia Józefa Poniatowskiego pod Lipskiem”, „Zdobycie wąwozu Samosierra”, „Bitwa pod Raszynem”, „Zwycięstwo pod Kircholmem”, „Odwrót spod Moskwy”, „Śmierć króla Władysława pod Warną” i wiele innych.

1440 – w Trokach został zamordowany wielki książę litewski .


1582 – zmarł Augustyn Mieleski-Rotundus – litewski pisarz, historyk Litwy. Urodzony ok. 1520 r.

1767 – przy wsparciu wojska rosyjskiego zostały zawiązane Konfederacja Słucka i Konfederacja Toruńska.

1828 – (lub 28 marca) w Liczkowcach na Podolu zmarł Tymon – polski poeta urodzony w 1799 r. (również w Liczkowcach).

1872 – w Ossowie koło Lidy urodził się Władysław – polski językoznawca, orientalista, profesor i kierownik Katedry Filologii Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Lwowskiego. Autor wydanej w Wilnie „Gramatyki języka litewskiego w zarysie”. Zmarł w 1944 r. w Czarnym Borze pod Wilnem.

1879 – zmarł Karol – polski dramatopisarz, powstaniec listopadowy. Urodził się w 1805 r. na Wołyniu.

1895 – urodził się August Emil „Nil” – generał brygady Wojska Polskiego, w czasie II wojny organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, dowódca organizacji NIE, kawaler Orderu Orła Białego. W 1935 r. został dowódcą samodzielnego Batalionu KOP „” w Pułku KOP „”. Dowódca 51 Pułku Strzelców Kresowych im. Giuseppe Garibaldiego w Brzeżanach. Skazany przez PRL-owskich oprawców na karę śmierci i zamordowany 24 lutego 1953 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie.

1922 – we Lwowie urodziła się Stanisława Grabska – polska teolog, publicystka, plastyk. Zmarła w 2008 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 20 marca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *