18 października w Historii Kresów

18 października 2013

„Odsiecz Smoleńska” – fragment obrazu Juliusza Kossaka

1632: rozpoczęło się rosyjskie , które trwało półtora roku i zakończyło się kapitulacją Rosjan otoczonych przez polską odsiecz.

Przez cały ten czas licząca ok. 2.200 ludzi polska załoga Smoleńska, uzbrojona w 170 dział stawiała opór 30-tysięcznej armii rosyjskiej wzmocnionej przez kilka tysięcy Tatarów, dowodzonej przez Michaiła Szeina, uzbrojonej w 158 dział. Polskim atutem były silne fortyfikacje miasta, spore zapasy i działająca na zapleczu wojsk rosyjskich „partyzantka” pod wodzą nieustannie nękającego Rosjan hetmana Krzysztofa Radziwiłła.


Mimo heroicznej postawy obrońców, dowodzonych przez wojewodę smoleńskiego Aleksandra Gosiewskiego, miasto pewnie by w końcu by padło, gdyby wreszcie na jesieni 1633 r. nie nadciągnął król z 25-tysięczną odsieczą wojsk polsko – litewskich wspieranych przez 12 tysięcy Kozaków Zaporoskich. To przeważyło szalę zwycięstwa na korzyść Rzeczypospolitej. Armia rosyjska została okrążona i ostatecznie skapitulowała 26 lutego 1634 r.

14 czerwca 1634 r. zawarto polsko-rosyjski pokój w Polanowie. Rzeczypospolita zatrzymywała województwo smoleńskie dla Wielkiego Księstwa Litewskiego i dla Korony. Oddawała jednak część innych zdobytych wcześniej ziem z Sierpiejskiem. Polski król rezygnował z tytułu cara moskiewskiego, a car rosyjski wyrzekał się roszczeń do Estonii, Inflant, Kurlandii i Semigalii. Rosja miała też wypłacić Polsce kontrybucję wojenną – 200 tys. rubli w srebrze. Przeczytaj więcej o Obronie Smoleńska, a także o zwycięskim polskim królu Władysławie IV.


1523 – urodziła się Anna Jagiellonka – królowa Polski, żona Stefana Batorego. Zmarła w 1596 r.

1672 – Polska podpisała z Turcją niekorzystny dla siebie pokój w Buczaczu, nazywany też „haniebnym”, który zakładał oddanie we władanie Turcji wschodnich ziem Polski, czyli województwa podolskiego, bracławskiego i południowej części Kijowszczyzny oraz płacenie haraczu w zamian za pokój. Rok później, w 1673 r. armia polska pod wodzą hetmana Jana Sobieskiego pokonała Turków pod Chocimiem. Skutkiem było odzyskanie części ziem (bez Kamieńca Podolskiego) oraz anulowanie haraczu.

1919 – urodził się Jerzy Hordyński – polski poeta. Student prawa, orientalistyki i filologii polskiej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W 1935 r. zadebiutował jako poeta. Należał do czołowej grupy twórców przedwojennego Lwowa. Zesłany do łagrów ZSRR. Zmarł w 1998 r.

1920 – wojna polsko – bolszewicka: wszedł w życie rozejm z 12 października.

1920 – pod Michniszkami koło Nowych Trok na Wileńszczyźnie poległ Józef – polski poeta, żołnierz Legionów i POW, uczestnik wojny polsko – bolszewickiej. Brał udział w zajęciu przez oddział generała Lucjana Żeligowskiego Wilna, a potem jako dowódca kompanii, w walkach na froncie litewsko-polskim. Urodzony w 1891 r.

1924 – we Lwowie urodził się Tomasz Gluziński – polski poeta, narciarz, żołnierz AK. Zmarł w 1986 r.

1985 – zmarł Stefan Askenase – belgijski pianista pochodzenia polskiego i żydowskiego urodzony we Lwowie w 1896 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 18 października

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 18 października w Historii Kresów

  1. Jakub Brodacki Odpowiedz

    4 lipca 2013 w 05:37

    Dowódcą obrony Smoleńska był kniaż Samuel Drucki-Sokoliński, nie zaś Aleksander Gosiewski. Gosiewski natomiast wywierał na Sejm i króla nacisk na zorganizowanie odsieczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *