12 lutego w Historii Kresów

12 lutego 2014

Ruiny kościoła Świętej Trójcy w Wołczynie – rezydencji Poniatowskich

1798 – w Petersburgu zmarł Stanisław August – ostatni władca Rzeczypospolitej, król Polski i wielki książę litewski. Urodzony w 1732 r. w Wołczynie na Polesiu.

Zanim został królem był stolnikiem wielkim litewskim i starostą przemyskim. Od 1777 r. należał do masonerii. Nie będziemy zagłębiać się w życiorys tego nad wyraz słabego monarchy, który pomylił swoją rolę z misją mecenasa sztuki i którego brak zdecydowania przyspieszył utratę przez Polskę niepodległości. A wspominamy o nim tylko dlatego, że choć Kresy dały Rzeczypospolitej większość znanych Polaków, to akurat królów – nie licząc Jagiellonów – jak na lekarstwo.


W Wołczynie Poniatowscy zbudowali pałac, założyli park i wznieśli kościół Świętej Trójcy. Potem dobudowano teatr i oranżerię. Po II wojnie pod rządami sowietów wszystko to zostało zrujnowane i z dawnej świetności pozostały już tylko ruiny kościoła wymagające restauracji. W 1938 r. – za II RP – w krypcie kaplicy pochowano przywiezione z Rosji sowieckiej zwłoki króla Poniatowskiego. Nie zaznał on jednak spokoju, gdyż po wybuchu wojny miejscowa ludność sprofanowała ciało i rozgrabiła trumienne skarby. Resztki kości i fragmenty szat króla władze radzieckie wydały Polsce w 1988 r. Złożono je w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

1564 – Zygmunt II August scedował na Koronę Królestwa Polskiego dziedziczne prawo Jagiellonów do władania Wielkim Księstwem Litewskim.


1895 – w Dolinie koło Stanisławowa na Pokuciu urodził się Stanisław – polski aktor. Aktorstwa uczył się na prywatnych kursach u dyrektora Teatru Lwowskiego. Na scenie zadebiutował w Teatrze Nowym we Lwowie w 1913 r. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej. Zmarł w 1970 r.

1952 – zmarł Leon Choromański – polski pisarz i krytyk literacki urodzony w 1873 r. w Konotopie.

1952 – zmarł Mateusz Iżycki – generał brygady, pilot. Od 1918 r. służył w 7 Pułku Ułanów III Korpusu Polskiego w Rosji. W listopadzie 1918 r. wstąpił do Legii Akademickiej w Warszawie, a w grudniu tego roku do Szwadronu Jazdy Wojewódzkiej Warszawskiej Odsieczy Lwowa. W czasie wojny z Ukraińcami odznaczył się w walkach o , za co otrzymał Order V klasy. Następnie walczył w szeregach 12 Pułku Ułanów Podolskich zorganizowanego przez oficerów byłego 7 Pułku Ułanów III Korpusu Polskiego w Rosji. Urodzony w 1898 r.

1978 – zmarł Wiesław – polski plastyk, aktor, scenarzysta filmowy, poeta, prozaik i satyryk, współtwórca Piwnicy pod Baranami. Mąż Anny Dymnej. Urodzony w 1936 r. we wsi koło Nowogródka.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 12 lutego

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *