3 lutego w Historii Kresów

3 lutego 2014

Juliusz – „Lisowczycy”

1899 – zmarł Juliusz Kossak – wybitny polski malarz – batalista, rysownik i ilustrator. Dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie, tutaj studiował i uczył się malarstwa.

Urodził się w 1824 r. w rodzinie Michała Kossaka, właściciela niewielkiej wsi Knihinin pod Stanisławowem, który był sędzią kolejno w Stanisławowie, Wiśniczu i Lwowie. Matka Antonina pochodziła z rodziny Sobolewskich. Juliusz uczył się u Bazylianów we Lwowie, a potem w Stanisławowie i Buczaczu. Następnie ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Lwowskim.


Równolegle uczył się malarstwa u znanego lwowskiego pedagoga Jana Maszkowskiego. Pierwszym mistrzem początkującego malarza był akwarelista Piotr , „specjalista od malowania koni”. Również Juliusz, często przebywając w środowisku ziemiańskim, malował w tym czasie sceny z polowań, portrety, konie. Po „okresie lwowskim” artysta wyjechał z żoną do Paryża, potem przeniósł się do Warszawy, aby potem – po krótkim pobycie w Monachium – osiąść w Krakowie. Nie chciał bowiem by jego dzieci uczyły się w zrusyfikowanej warszawskiej szkole.

Nadal często podróżował po wschodniej i południowej Galicji i Podolu, a tematyka kresowa często gościła na obrazach Juliusza Kossaka, uważanego za ojca polskiego malarstwa batalistycznego. Można tu wymienić takie dzieła artysty jak „Żółte Wody”, „Chodkiewicz pod Smoleńskiem”, „Bitwa pod Zborowem”, „Polowanie w Poturzycy u Dzieduszyckich”, „Odsiecz smoleńska” czy „Stadnina na Podolu”, „Bitwa pod Pskowem”, „Pan Pasek pod Lachowiczami” oraz ilustracje do „Potopu”, „Ogniem i mieczem” czy „Pana Wołodyjowskiego” Sienkiewicza.


1735 – urodził się Ignacy – polski pisarz, publicysta, arcybiskup. Zmarł w 1801 r.

1871 – we Lwowie urodził się Eugeniusz – polski geograf, kartograf, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zmarł w 1954 r.

1906 – urodził się Juliusz – polski pisarz, publicysta londyńskich „Wiadomości” i paryskiej „Kultury”. Był zwolennikiem pojednania i porozumienia Polski z narodami Ukrainy, Litwy i Białorusi w oparciu o uznanie nieodwracalności zmian terytorialnych , które nastąpiły w wyniku II wojny światowej. W 1974 r. na łamach „Kultury” sformułował wraz z Jerzym Giedroyciem fundamentalną dla polskiej myśli politycznej koncepcję, że suwerenność tych państw sprzyja niepodległości Rzeczypospolitej, natomiast ich zdominowanie przez Rosję otwiera drogę do zniewolenia także Polski. Zmarł w 1976 r. w Londynie.

1909 – w Równem na Wołyniu urodziła się Zofia Terne – polska piosenkarka, kompozytorka i aktorka kabaretowa. W czasie II wojny światowej była członkinią zespołu artystycznego II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Zmarła w 1987 r.

1922 – we Lwowie urodził się Zbigniew – polski pianista. Przez lwowskich krytyków muzycznych uznawany za „cudowne dziecko”. Zmarł w 1999 r.

1924 – w Nowogródku urodziła się Anna Danuta Tchórzewska – polska kapitan Ludowego Wojska Polskiego, walczyła pod Lenino, dowodziła kompanią fizylierek Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Platter. Zmarła w 2009 r.

1934 – w Wilnie urodził się Bohdan – polski pisarz.

1940 – we Lwowie zmarł Maksymilian Matakiewicz – polski inżynier, naukowiec, minister, profesor Politechniki Lwowskiej. Urodzony w 1875 r.

1975 – zmarł Aleksander Roman Boroński – major artylerii Wojska Polskiego.  Urodził się w 1893 r. w Drohobyczu. W tamtejszym gimnazjum brał udział w działalności niepodległościowej jako „zarzewiak” oraz członek Polskich Drużyn Strzeleckich. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 3 lutego

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *