31 maja w Historii Kresów

31 maja 2013

Michał Kazimierz Ogiński na portrecie autorstwa Anny Rosiny Lisiewskiej

Michał Kazimierz na portrecie autorstwa Anny Rosiny Lisiewskiej

1800 – w Słonimiu zmarł Michał Kazimierz Ogiński herbu Oginiec – generał, hetman wielki litewski, wojewoda wileński, , poeta i literat. Autor poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”.

Słynny ów „polonez Ogińskiego” jest zazwyczaj mylnie przypisywany bratankowi Michała Kazimierza Ogińskiego – Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu. Może dlatego, że Ogiński-stryj zawsze bardziej kojarzył się z działalnością wojskową i polityczną oraz z budową Kanału Ogińskiego.


Urodzony w 1728 r. Był posłem na Sejm z powiatu pińskiego, a potem starodubowskiego. Jako wojewoda wileński był jednym z kandydatów Rosji do tronu polskiego. W 1771 r. – już jako hetman – przystąpił do Konfederacji Barskiej na Litwie i zwyciężył Rosjan w bitwach pod Annopolem na Polesiu i nad rzeką Zelwą.

W końcu jednak został rozgromiony przez wojska Aleksandra Suworowa pod Stołowiczami, w wyniku czego był zmuszony wyemigrować. Po powrocie do kraju należał do Stronnictwa Patriotycznego w czasie Sejmu Czteroletniego, a po upadku Konstytucji 3 maja na znak protestu złożył buławę hetmańską.


Michał Kazimierz Ogiński zasłynął także jako świetny gospodarz – wznosił fabryki i manufaktury, zbudował trakt pińsko-wołyński, a w latach 1765-1784 słynny łączący z Dnieprem.

Na swoim dworze w Słonimiu stworzył centrum kultury i sztuki, utrzymywał teatr operowy, polski i włoski oraz sławną orkiestrę, założył drukarnię. Pisał bajki, wiersze, piosenki, tłumaczył z obcych języków. Skomponował zbiór polonezów na skrzypce i fortepian.

Był też jedynym Polakiem uczestniczącym – choć skromnie – w tworzeniu Wielkiej Encyklopedii Francuskiej: opracował dla niej hasło „harfa”.

Odznaczony Orderem Orła Białego (ale również pruskim… Orderem Orła Czarnego), Orderem Świętego Stanisława, a także licznymi orderami rosyjskimi. Dziś na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie – choć nie ma pewności, że jest tam pochowany – możemy przeczytać epitafium: „Michałowi Kazimierzowi Kniaziowi z Kozielska Ogińskiemu, Hetmanowi (…), który za Ojczyznę walczył, wiele za nią ucierpiał, a zawsze jej wiernie służył (…)”.

1380 – wielki książę litewski i mistrz krzyżacki Winrich von Kniprode podpisali tajny Traktat w Dawidyszkach, który w efekcie doprowadził do pierwszej wojny domowej na Litwie 1381-1384.

1556 – w Łukiszkach koło Wilna urodził się Jerzy – polski duchowny katolicki, kardynał, biskup wileński i krakowski. Zmarł w 1600 r.

1873 – we Lwowie urodził się Tadeusz Rittner – polski pisarz, krytyk teatralny. Zmarł w 1921 r.

1894 – na ulice Lwowa wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

1922 – we Lwowie urodziła się Danuta Wodyńska – polska aktorka. Zmarła w 2001 r.

1924 – zmarł Konstanty Gorski, polski kompozytor, skrzypek-wirtuoz. Urodzony w 1859 r. w Lidzie.

1926 – w głosowaniu Zgromadzenia Narodowego na stanowisko prezydenta Polski zwyciężył Józef , który odmówił jednak objęcia urzędu.

1957 – zmarł Leopold – polski poeta, tłumacz i eseista. Jeden z najwybitniejszych twórców literatury XX wieku. Urodzony w 1878 r. we Lwowie.

1981 – Tadeusz , administrator apostolski diecezji pińskiej, wcześniej arcybiskup metropolita archidiecezji mińsko – mohylewskiej otrzymał święcenia kapłańskie w Seminarium Duchownym w Kownie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 31 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *