9 sierpnia w Historii Kresów

9 sierpnia 2013

Roman Longchamps de Berier. Fot: kul.pl

1883 – we Lwowie urodził się Roman – prawnik, członek Komisji Kodyfikacyjnej RP, ostatni rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza. Zamordowany przez Niemców.

Pochodził ze znanej rodziny lwowskiej pochodzenia francuskiego. W 1901 r. ukończył , a potem Wydział Prawa i Umiejętności Politycznych Uniwersytetu Lwowskiego, gdzie w 1906 r. uzyskał tytuł doktora praw, a w 1920 r. tytuł profesorski.


Do 1920 r. pracował w Prokuratorii Skarbu we Lwowie. W czasie walk o z Ukraińcami w listopadzie 1918 r. był członkiem polskiej Milicji Obywatelskiej oraz Ochotniczej Ligi Obywatelskiej. Został odznaczony Krzyżem Obrony Lwowa i Krzyżem Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej.

Jego wielką zasługą była praca w Komisji Kodyfikacyjnej RP od 1922 r., która opracowywała jednolite ustawodawstwo dla wszystkich ziem państwa polskiego. W latach 1920-39 wykładał też prawo cywilne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1933 r. był członkiem Towarzystwa Naukowego we Lwowie, a od 1931 r. – Polskiej Akademii Umiejętności. W 1936 r. został powołany do Trybunału Kompetencyjnego. W czerwcu 1939 r. został rektorem Uniwersytetu Lwowskiego.


We wrześniu 1939 r. stanął na czele Komitetu Obywatelskiego Obrony Lwowa. Po zajęciu miasta przez sowietów został 18 października 1939 r. odwołany ze stanowiska rektora, a w styczniu 1940 r. zwolniony z pracy na uniwersytecie. Po wkroczeniu do Lwowa wojsk niemieckich został wraz z wieloma innymi wybitnymi lwowskimi profesorami aresztowany w nocy z 3 na 4 lipca 1941 r., a następnie zamordowany przez Niemców i Ukraińców z batalionu Nachtigall na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie, wraz z trzema synami: Bronisławem, Zygmuntem i Kazimierzem. Wojnę przeżyła jego żona Aniela i najmłodszy syn Jan. Przeczytaj też artykuł o zamordowaniu profesorów lwowskich.

1650 – zmarł Jerzy – polski dyplomata, podstoli wielki koronny, marszałek Sejmu, wojewoda sandomierski, kanclerz wielki koronny. W okresie Powstania Chmielnickiego na Ukrainie dążył do porozumienia z Kozakami. Latem 1649 r. towarzyszył królowi w wyprawie pod i doprowadził do ugody z chanem tatarskim i Bohdanem Chmielnickim.

1844 – gubernia podlaska została przyłączona do guberni lubelskiej.

1864 – urodził się Roman – główny ideolog polskiego nacjonalizmu, założyciel endecji. Więcej o Romanie Dmowskim.

1946 – zmarł Roman – doktor nauk prawnych, oficer Legionów Polskich, generał brygady Wojska Polskiego, bankowiec, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, minister przemysłu i handlu II RP, prezes Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny, prezes Ligi Piłki Nożnej, prezes Polskiego Touring Klubu, prezes Rady Głównej Ligi Morskiej i Rzecznej. Urodził się w 1889 r. w Starej Soli koło Sambora.

2009 – w Wilnie odbył się I Światowy Zjazd Wilniuków.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 9 sierpnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 9 sierpnia w Historii Kresów

  1. Natalia Lasek

    Natalia Lasek Odpowiedz

    9 sierpnia 2014 w 13:15

    Serdecznie zapraszamy https://www.facebook.com/events/272430189614929/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *