30 czerwca w Historii Kresów

30 czerwca 2013

Atak polskiej husarii

Atak polskiej husarii

1651 – zakończyła się główna – największe starcie lądowe XVII wieku. Polacy pod wodzą Jana Kazimierza pokonali wojska Tatarów i Kozaków Chmielnickiego.

Starcie pod Beresteczkiem na Wołyniu było w zasadzie całą serią bitew, które trwały z przerwami od 28 czerwca do 10 lipca, jednak decydujące uderzenie wojsk polskich dowodzonych osobiście przez Jana II Kazimierza nastąpiło właśnie 30 czerwca.


Polski król – mając przeciwko sobie ponad 2-krotnie liczniejsze siły kozacko-tatarskie – zastosował skuteczną „taktykę szachownicy” – ustawił oddziały piechoty na przemian z jazdą. W decydującej fazie bitwy niezwykle skuteczna okazała się właśnie piechota, rażąc przeciwnika z muszkietów i ogniem artyleryjskim. Z kolei jazda dowodzona przez księcia Jeremiego Wiśniowieckiego ostatecznie rozgromiła przeciwników.

Chan tatarski Islam III Girej i Bohdan uciekli z pola bitwy. Ostateczną klęskę Polacy zadali Kozakom 10 lipca na bagnach nad rzeką Płaszówką. Niedobitki kozackich oddziałów wyprowadził stamtąd Iwan Bohun, dowodzący zamiast Chmielnickiego.


1907 – urodził się Roman – ukraiński generał, dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii. Jako główny dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie ludobójczej taktyki wołyńskiej UPA i przeprowadzenie zorganizowanej czystki etnicznej na polskiej ludności cywilnej (tzw. rzezi wołyńskiej).

Zginął w obławie w 1950 r. W 2007 r. został pośmiertnie nagrodzony tytułem Bohatera Ukrainy przez prezydenta tego kraju Wiktora Juszczenkę.

1911 – w Szetejniach w rejonie kiejdańskim urodził się Czesław – polski pisarz, laureat Nagrody Nobla. Studiował Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Debiutował w 1930 r. na łamach uniwersyteckiego pisma „Alma Mater Vilnensis” wierszami Kompozycja i Podróż.

Był członkiem grupy poetów „Żagary” i współtwórcą pisma o tej samej nazwie. Pracował w Polskim Radiu . Został zwolniony po oskarżeniach o wspieranie dążeń Litwinów do przejęcia Wilna oraz działalność na rzecz kultury białoruskiej.

Po wojnie pracował w dyplomacji komunistycznego rządu Polski w Stanach Zjednoczonych i jako attaché kulturalny w Paryżu. W 1951 r. poprosił o azyl polityczny i pozostał na emigracji. Zmarł w 2004 r. Przeczytaj artykuł o Czesławie Miłoszu.

1924 – zmarł Franciszek Stefczyk – polski ekonomista, działacz spółdzielczości. Przyczynił się do upowszechnienia wiejskich kas spółdzielczych i osłabienia lichwy na wsi galicyjskiej. W 1907 r. był współorganizatorem Krajowej Centralnej Kasy dla Spółek Rolniczych we Lwowie. Poseł do Sejmu Krajowego we Lwowie.

W czasie Obrony Lwowa w listopadzie 1918 r. był jednym z przywódców polskiego Komitetu Bezpieczeństwa i ochrony dobra publicznego odpowiedzialnym za resort skarbu. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Przeczytaj artykuł o Franciszku Stefczyku.

1929 – w mauzoleum w Parku Strzeleckim w Tarnowie pochowano prochy generała Józefa Bema.

1929 – w Podhajcach koło Lwowa urodził się Jan – polski reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych i fabularnych. Brat aktora Tadeusza Łomnickiego. Zmarł w 2002 r.

1941: Niemcy wkroczyli do Lwowa.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 30 czerwca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *