25 czerwca w Historii Kresów

25 czerwca 2013

Litewski oprawca nad zamordowanymi Żydami w Kownie

1941 – litewscy zbrodniarze i niemiecka Sipo zamordowali w Kownie 3.800 Żydów. Był to największy z pogromów dokonanych z udziałem Litwinów w czasie II wojny światowej.

Inspiratorem pogromu był  dowódca Einsatzgruppe A – Franz Stahlecker, zaś mordem dowodził szef miejscowych litewskich oddziałów paramilitarnych Algirdas Klimatis, na czele 400 litewskich ochotników. Drugą, 200-osobową grupą zbrodniarzy dowodził doktor Zigonys. W nocy z 25 na 26 czerwca wysadzili oni w powietrze i podpalili wiele kowieńskich synagog i 60 żydowskich domów, a potem rozpoczęli egzekucje. Zabito – również kijami – 1500 Żydów, następnego dnia 2.300. W kolejnych dniach na prowincji zamordowano 1.200 Żydów. Donosili o tym w raporcie do Berlina oficerowie Einsatzgruppen.


Masakra była zgodna z dyrektywami Reinharda Heydricha nakazującymi inspirację pogromów na Żydach przez miejscową ludność na okupowanych terenach. Ogółem w czasie II wojny w Getcie w Kownie zamordowano ok. 30 tys. Żydów. przeżyło 3 tys.

Podobne masakry z udziałem Niemców i Litwinów miały miejsce na Wileńszczyźnie. Masowe rozstrzeliwania Żydów zaczęły się 4 lipca 1941 r. w Ponarach. Mordowano tam także Polaków. W ciągu pół roku – do końca grudnia 1941 r. – zabito tam 33,5 tys. Żydów. Niemieckie Einsatzkommando EK3 i litewskie Sonderkommando zamordowały też co najmniej 13 tys. Żydów z Niemenczyna, Nowej Wilejki, Ejszyszek, Trok, Siemieliszek, Święcian i Kiemieliszek. Kolejne 5 tys. zamordowano w Święcianach, Michaliszkach i Oszmianie w 1943 r.


Z getta wileńskiego w sierpniu – wrześniu 1943 r. 7 tys. mężczyzn trafiło do obozów koncentracyjnych w Estonii, 4 tys. kobiet i dzieci – do obozu zagłady w Sobiborze, kolejne 3.700 kobiet i mężczyzn do obozów na Łotwie i w Estonii. Na kilka dni przed zdobyciem Wilna przez sowietów rozstrzelano ostatnie 2.500 Żydów z Wilna.

Wojnę przeżyło w lasach ok. 2-3 tys. Żydów wileńskich.

1447 – w Krakowie odbyła się koronacja Kazimierza IV Jagiellończyka na króla Polski.

1920 – we Lwowie zmarł Ludwik – polski lekarz, jeden z najwybitniejszych polskich i światowych chirurgów, profesor Uniwersytetu Lwowskiego. Obrońca Lwowa w 1918 r., generał brygady Wojska Polskiego. Pochowany w kwaterze dowódców na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Urodzony w 1850 r.

1930 – we Lwowie zmarła Maryla – polska poetka okresu Młodej Polski urodzona w 1873 r. Pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.

1941 – w Wilnie urodził się Ryszard Rzepecki – polski fotoreporter, fotograf prymasów Polski: Wyszyńskiego i Glempa, wnuk Stanisława Cata-Mackiewicza. Zmarł w 2009 r.

2006 – zmarł Władysław Żeleński – polski prawnik, historyk, publicysta. Bratanek Tadeusz Boya-Żeleńskiego. Urodzony w 1903 r. w Parchaczu (obecnie Ukraina).

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 25 czerwca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *