24 kwietnia w Historii Kresów

24 kwietnia 2013

Franciszek Bohomolec

Franciszek

1784 – zmarł Franciszek Bohomolec – jezuita, nauczyciel, komediopisarz, poeta, publicysta, tłumacz i wydawca z Kresów — jeden z twórców polskiego Oświecenia.

Urodził się w 1720 r. na Witebszczyźnie. Uczył się w wileńskim konwikcie jezuickim i studiował filozofię w Akademii Wileńskiej. Potem przez 10 lat pracował jako nauczyciel w Wilnie, skąd przeniósł się do Warszawy. Był popularny i ceniony za obronę kultury ojczystej i działalność oświatową.


1863 – w bitwie pod Józefowem Biłgorajskim zginął Mieczysław – polski poeta romantyczny, uczestnik Powstania Styczniowego.  Urodził się w 1833 r. w Żukowie (obecnie Ukraina). Studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Od 1860 r. pracował w i współpracował z pismami lwowskimi.

1920 – Polska i Ukraińska Republika Ludowa zawarły sojusz wojskowy.


1941 – zmarł Rajmund – działacz Polskiej Partii Socjalistycznej i Organizacji Bojowej , współpracownik Józefa Piłsudskiego.  Urodził się w 1885 r. w Birzule (obecnie Ukraina). W 1903 r. we Lwowie przystąpił do organizacji studenckiej „Nieprzejednani” przygotowującej kadry do walki powstańczej. Pracował w laboratorium wytwarzającym materiały wybuchowe. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r. W II RP był przewodniczącym Rady Miejskiej Warszawy i posłem na Sejm.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 24 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *