24 grudnia w Historii Kresów

24 grudnia 2013

Folwark w Zaosiu – prawdopodobne miejsce urodzenia Adama Mickiewicza

1798 – w Zaosiu lub w Nowogródku urodził się Adam Bernard – największy polski poeta, wieszcz narodowy.

Jego ojcem był Mikołaj Mickiewicz herbu Poraj, adwokat sądowy w Nowogródku i komornik miński, matka – Barbara z Majewskich, córka ekonoma z pobliskiego Czombrowa, pochodząca z konwertowanej na chrześcijaństwo rodziny żydowskiej. Mały Adam został ochrzczony 12 lutego w Nowogródku, jednak w metryce chrztu nie ma informacji o miejscu urodzenia. Oprócz Nowogródka i Zaosia, które należalo wtedy do Bazylego Mickiewicza, wymienia się także karczmę Wygoda pod Zaosiem, pobliski folwark i osadę Litówka pod Nowogródkiem.


1637 – Bohdan podpisał akt kapitulacji powstania Pawluka – antypolskiego i antyszlacheckiego powstania chłopsko-kozackiego na Naddnieprzu.

1659 – wojska rosyjskie Iwana Chowańskiego, po pokonaniu wojsk litewskich na lodzie Jeziora , przekroczyły linię Bugu i dokonały tego dnia rzezi mieszkańców Zabłudowa, którzy chronili się w kościele.


1839 – urodził się Adam Bełcikowski – polski historyk literatury, dramatopisarz i poeta. Publikował m.in. w lwowskim „Dzienniku Literackim”. Zmarł w 1909 r.

1874 – urodził się Adam – polski śpiewak operowy (bas). Studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Uczył się śpiewu, a później był nauczycielem śpiewu w Galicyjskim Towarzystwie Muzycznym we Lwowie. Występował m.in. na scenie lwowskiego Teatru Wielkiego. Zmarł w 1946 r.

1890 – urodził się Walerian Czuma – polski generał, dowódca obrony Warszawy we wrześniu 1939 r. W II Brygadzie Legionów walczył w 1918 r. pod Kaniowem. W 1918 r. był polskim komendantem placu w Moskwie – zajmował się ewakuacją Polaków i ich rekrutacją do polskich oddziałów. Od sierpnia 1918 r. organizował 5 Dywizję Strzelców Polskich zwaną też Dywizją Syberyjską, która walczyła przeciwko bolszewikom wspólnie z wojskami admirała Aleksandra Kołczaka, Korpusem Czesko-Słowackim i siłami ekspedycyjnymi Ententy. Dostał się do sowieckiej niewoli, skąd w 1922 r. został wymieniony za bolszewickich komisarzy. Po wojnie działał w Straży Mogił Polskich Bohaterów – organizacji, która zainicjowała budowę Cmentarza Obrońców Lwowa. Po kapitulacji Warszawy w 1939 r. wojnę spędził w niemieckim oflagu. Zmarł w 1962 r. na emigracji w Wielkiej Brytanii.

1898 – odsłonięto Pomnik Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

1909 – we Lwowie urodził się Adam Rapacki – polski polityk, ekonomista, minister.

1944 – 89 Polaków zostało zamordowanych przez UPA w Ihrowicy na Podolu.

1946 – w więzieniu na Łubiance został zamordowany Leopold ps. „Niedźwiadek” – polski dowódca wojskowy, generał, komendant ZWZ we Lwowie, komendant główny AK. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Szef sztabu 13 Kresowej Dywizji Piechoty, następnie w Wydziale „Wschód” w Oddziale III Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Oskarżony w „procesie szesnastu”. Przez lata sowieci twierdzili, że zmarł na skutek ataku serca i paraliżu, a jego zwłoki zostały spalone. Jednak Adam i Antoni , także oskarżeni w „procesie szesnastu”, słyszeli jak wyprowadzono go z celi nr 62 na egzekucję w Wigilię 1946 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 24 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *