20 grudnia w Historii Kresów

20 grudnia 2013

Maurycy-Mochnacki1834 – zmarł Maurycy – wybitny działacz i publicysta demokratyczny z Kresów, teoretyk polskiego romantyzmu, uczestnik i kronikarz Powstania Listopadowego.

Urodził się w 1803 r. w Bojańcu pod Żółkwią. Z rozkazu Księcia Konstantego wydalony z Uniwersytetu Warszawskiego. Więziony przez Rosjan za przynależność do Związku Wolnych Polaków. Był współzałozycielem i redaktorem „Gazety Polskiej” i „Kuriera Polskiego”. Brał udział we wszystkich spiskach młodzieży wojskowej przeciwko Mikołajowi I.

W czasie Powstania Listopadowego był jednym z przywódców obozu radykalnego, współzałożycielem i wiceprezesem Towarzystwa Patriotycznego. Walczył jako szeregowy żołnierz pod Olszynką Grochowską, gdzie został ranny, a także – już w stopniu oficera – w bitwach pod Okuniewem, Wawrem, Długosiodłem i Ostrołęką, gdzie został czterokrotnie ranny. Odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militarii.


Po upadku powstania był czołowym polskim publicystą emigracyjnym. Napisał m.in. dzieła „Powstanie narodu polskiego”, „O duchu i źródłach poezji w Polszcze”, „O literaturze polskiej w wieku XIX”. Przeczytaj także artykuł „Sejm uznaje Powstanie Listopadowe za narodowe”.

1871 – urodziła się Michalina Mościcka z domu – pierwsza dama II Rzeczypospolitej. Radna Lwowa i działaczka społeczna w tym mieście. Z prezydentem Mościckim miała trzech synów. Zmarła w 1932 r.


1879 – urodziła się Irena Kosmowska, polska działaczka niepodległościowa, ludowa i oświatowa, poseł na Sejm RP. Studiowała na Uniwersytecie Lwowskim. Członkini Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych i Polskiej Organizacji Wojskowej. Zmarła w 1945 r.

1899 – urodziła się Teresa Grodzińska, polska sanitariuszka 4 Pułku Piechoty Legionów. Wzięta do niewoli przez oddziały Budionnego 1 września 1920 r. pod wsią Stepankowice w czasie opatrywania rannych, których nie chciała opuścić. Przetrzymywana w stodole broniła się przed bolszewikami przez kilka godzin siekierą. Została zamordowana w okrutny sposób, co potwierdzono w czasie odkopywania kilka dni później pokaleczonego ciała. Jej pogrzeb z honorami wojskowymi 18 września 1920 r. w Radomiu był wielką manifestacją patriotyczną, w której wzięła udział niemal cała ludność miasta. Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego .

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 20 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *