2 grudnia w Historii Kresów

2 grudnia 2013

Franciszek Stefczyk

1861 – urodził się Franciszek Stefczyk – polski ekonomista, działacz spółdzielczości. Przyczynił się do upowszechnienia wiejskich kas spółdzielczych i osłabienia lichwy na wsi galicyjskiej.

W 1907 r. współorganizował Krajową Centralną Kasę dla Spółek Rolniczych we Lwowie. Poseł do Sejmu Krajowego we Lwowie. W czasie obrony Lwowa w listopadzie 1918 r. był jednym z przywódców polskiego Komitetu Bezpieczeństwa i Ochrony Dobra Publicznego odpowiedzialnym za resort skarbu. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Zmarł w 1924 r.


1661 – wojska polsko – litewskie zdobyły po 17-miesięcznym oblężeniu bronione przez Rosjan . Słynący ze zbrodni na ludności cywilnej rosyjski komendant Daniło Myszacki został stracony.

1872 – zmarł Wincenty Pol – polski poeta, geograf. Wychował się we Lwowie, ukończył kolegium jezuickie w Tarnopolu, następnie . Wykładał na Uniwersytecie Wileńskim. Brał udział w Powstaniu Listopadowym jako podchorąży 10 Pułku Ułanów Litewskich, zaangażowany w działalność niepodległościową. W latach 1841–44 podróżował, prowadząc badania terenowe w Karpatach Wschodnich, na Pokuciu, Wołyniu, Polesiu, w Tatrach, Wielkopolsce, Kujawach i Pomorzu Gdańskim.


1932 – we Lwowie zmarł Jan – polski prawnik, polityk, minister poczt i telegrafów. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.

1941 – zmarł Edward – polski dowódca wojskowy, Naczelny Wódz, Marszałek Polski. Pierwszy komendant Oddziału Związku Strzeleckiego w Brzeżanach, potem okręgu lwowskiego. W czasie wojny polsko – bolszewickiej dowódca Frontu Południowo – Wschodniego. Urodzony w 1886 r. w Brzeżanach.

1946 – oddziały UPA wysadziły 8 mostów kolejowych na odcinku Zagórz – Szczawne.

1947 – zmarł Stanisław Łempicki – polski uczony, pisarz, profesor historii oświaty i szkolnictwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, jeden z przedstawicieli filozoficznej szkoły lwowsko – warszawskiej. Pracował jako nauczyciel gimnazjalny we Lwowie, w Horodence i Borysławiu. Dyrektor Polskiego Muzeum Szkolnego we Lwowie, kierownik literacki Wydawnictwa , redaktor „Encyklopedii Wychowania”, członek czynny Towarzystwa Naukowego we Lwowie. Podczas okupacji sowieckiej Lwowa wykładał literaturę staropolską na Uniwersytecie Lwowskim. W czasie okupacji niemieckiej był bibliotekarzem w we Lwowie, brał udział w tajnym nauczaniu. Po wojnie wykładał na Uniwersytecie Lwowskim a po wymuszonym wyjeździe ze Lwowa w 1945 r.- na Uniwersytecie Jagiellońskim. Urodzony w 1886 r. w Kamionce Strumiłowej.

1991 – Polska jako pierwsze państwo na świecie uznała oficjalnie niepodległość Ukrainy.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 2 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *