2 kwietnia w Historii Kresów

2 kwietnia 2013

Walery_Slawek

Walery na obrazie Stefana Norblina

1939 – popełnił samobójstwo Walery Sławek, bliski współpracownik Piłsudskiego. Zmarł dzień później. Trzykrotny premier i marszałek Sejmu. Pochodził z kresowej Strutynki koło Niemirowa.

Jeden z czołowych polskich konspiratorów w okresie walk o niepodległość, organizator i uczestnik ryzykowanych akcji bojowych. W jednej z nich w wybuchu bomby stracił oko, pięć palców i ogłuchł na jedno ucho. Był oficerem Legionów Polskich, działał w Polskiej Organizacji Wojskowej.


Jego kariera polityczna w okresie międzywojennym jest dobrze opisana, dodajmy więc tylko, że oprócz wspomnianych kierowniczych funkcji w państwie był także założycielem i szefem Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem oraz współautorem konstytucji z 1935 r.

Warte przypomnienia są natomiast kresowe wątki jego biografii. Rodzina Sławków była daleko spokrewniona z rodziną Ignacego Paderewskiego. W latach 1888–1894 Walery Sławek uczęszczał do gimnazjum w Niemirowie. Pochodząc z drobnej szlachty kresowej zajmował postawę zdecydowanie antyrosyjską.


W czasie wojny polsko-bolszewickiej kierował Sekcją Spraw Politycznych wywiadu i kontrwywiadu Sztabu Generalnego. Od maja 1919 r. dowodził II Oddziałem Frontu Litewsko-Białoruskiego. Realizując federacyjne koncepcje Piłsudskiego próbował wtedy porozumieć się z litewskim generałem Żukauskasem w celu ustanowienia na Litwie przychylnego Polsce rządu i rozpoczęcia wspólnej polsko-litewskiej przeciwko ZSRR.

W 1920 r. działał na Wołyniu i Froncie Podolskim, reprezentował polskie władze wojskowe w kontaktach z atamanem Semenem Petlurą, m.in. w Polskiej Ekspozyturze Wojskowej przy Rządzie Ukraińskiej Republiki Ludowej we Lwowie. Po zakończeniu działań wojennych był oficerem 43 Pułku Piechoty w Równem.

Motywy jego samobójczej śmierci (strzelił sobie w usta z browninga) są dość tajemnicze. Mówi się nawet, że mógł zostać zamordowany. Inni wskazują na długotrwałą depresję, na którą cierpiał z powodu kalectwa i utraty ukochanej kobiety. Wśród badaczy krąży także teza, że powodem mogło być wykrycie przez polskie służby planowanego jakoby przez Sławka zamachu stanu, w tym próby otrucia prezydenta Mościckiego i zajęcia jego miejsca. Niezależnie od tego Walery Sławek przeszedł do historii jako patriota bezwzględnie oddany służbie dla Ojczyzny.

1831: wygrana powstańców w drugiej Bitwie pod Kałuszynem.

1934 – zmarł Adam – polski działacz niepodległościowy, polityk w okresie II Rzeczypospolitej, jeden z głównych ideologów obozu piłsudczykowskiego. Wychowywał się i uczył we Lwowie. Założył tu organizację o nazwie Polska Młodzież Narodowa Bezpartyjna. Członek „Strzelca”. Uczył we lwowskich gimnazjach. Był komendantem Oddziału Żeńskiego Związku Strzeleckiego. Legionista. Urodzony w 1886 r.

1997 – utworzono .

2007 Wiktor rozwiązał parlament, co doprowadziło do kilkumiesięcznego kryzysu politycznego.

2008 – zmarł Adam – polski duchowny katolicki, dominikanin, kapelan w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, generał brygady Wojska Polskiego, harcmistrz Związku Harcerstwa Polskiego. We Lwowie studiował teologię, a w 1937 r. przyjął święcenia kapłańskie. Urodzony w 1911 r. w Strzemieniu koło Lwowa.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 2 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *