16 września w Historii Kresów

16 września 2013

Przed bitwą pod Dytiatynem - fragment tryptyku Jerzego Kossaka

Przed bitwą pod Dytiatynem – fragment tryptyku Jerzego Kossaka

1920 – bohaterska bitwa polskiego batalionu z dwoma brygadami bolszewickimi pod Dytiatynem na północ od Stanisławowa. Jedna z bitew nazwanych Polskimi Termopilami.

Bitwa rozegrała się w czasie ofensywy 6 Armii gen. Stanisława Hallera w Galicji Wschodniej. Wycofujący się sowieci stawiali zaciekły opór i kontratakowali. Pod Dytiatynem naprzeciwko liczącego 600 żołnierzy polskiego 3 Batalionu 13 Pułku Piechoty z 6 działami i 6 ckm-ami stanęło 2200 bolszewików – piechoty i kawalerii – uzbrojonych w 5 dział i 20 ckm-ów. Polacy pod dowództwem kpt. Jana Gabrysia wyparli sowietów z pobliskiego wzgórza 385 i zajęli na nim pozycje obronne.


Rozpoczęły się sowieckie szturmy i szarże na wzgórze. Przerwanie polskiej obrony groziło wdarciem się bolszewików na tyły głównych sił polskich. Obrońcy odparli cztery kolejne ataki, jednak w końcu zaczęło im brakować amunicji. W takiej sytuacji kapitan Gabryś rozkazał stopniowy odwrót ze wzgórza. W jego trakcie nastąpiła jednak piąta sowiecka szarża. Osłabiony polski oddział odparł także to natarcie i wznowił odwrót, jednak po 15 minutach nastąpiła szósta szarża.

Bitwa pod Dytiatynem - polskie pozycje po ostatniej szarży sowieckiej - fragment tryptyku Jerzego Kossaka

Bitwa pod Dytiatynem – polskie pozycje po ostatniej szarży sowieckiej – fragment tryptyku Jerzego Kossaka


W końcu na wzgórzu 385 pozostała już tylko jedna polska bateria i pluton osłaniający działa. Otoczona ze wszystkich stron przez sowieckich kozaków grupa dowodzona przez kpt. Adama Zająca odmówiła poddania się. Po całkowitym zużyciu amunicji Polacy bronili się w walce wręcz. W końcu wszyscy polegli. dobili ciężko rannych.

Polscy żołnierze spełnili swoje zadanie – na cały dzień zatrzymali kontratak sowiecki, uniemożliwiając wejścia wroga na tyły polskiej armii. W okresie międzywojennym na polu bitwy pod Dytiatynem wzniesiono kaplicę-pomnik, która została zniszczona przez sowietów w 1948 r.

Przeczytaj także artykuł o bitwie pod Zadwórzem 1920 r. i bitwie pod Komarowem 1920 r.

1658 – ugoda w Hadziaczu – unia Rzeczypospolitej z Kozakami przewidująca utworzenie Księstwa Ruskiego jako trzeciej – obok Korony i Litwy – części Rzeczypospolitej Trojga Narodów. Unia stała się przyczyną wznowienia wojny polsko-rosyjskiej. Przeczytaj więcej o Ugodzie Hadziackiej.

1620 – pod Cecorą rozpoczęła się bitwa wojsk polskich dowodzonych przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego z Turkami. Po nierozstrzygniętej bitwie polskie wojska zostały doszczętnie robite 7 października w czasie odwrotu. Hetman poległ. Przeczytaj więcej o hetmanie Żółkiewskim i bitwie pod Cecorą.

Bitwa pod Cecorą 1620 r. na obrazie Witolda Piwnickiego

1620 r. na obrazie Witolda Piwnickiego

1744 – zmarł Michał Serwacy – hetman wielki litewski, wojewoda wileński, kanclerz wielki litewski. Urodzony w 1680 r.

1825 – w Chorowszczyźnie koło Wołkowyska zmarł Franciszek – polski poeta epoki Oświecenia, twórca i główny przedstawiciel nurtu sentymentalnego w polskiej poezji. Urodzony w 1741 r. w Hołoskowie koło Otynii.

1863 – urodził się Marian Raciborski – polski botanik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Lwowskiego, gdzie był organizatorem Instytutu Biologiczno – Botaniczego. Zmarł w 1917 r.

1881 – urodził się Antoni Mińkiewicz – polski inżynier górnik, działacz społeczny, minister aprowizacji w latach 1918-1919. Od stycznia 1920 r. był naczelnym komisarzem Zarządu Cywilnego Ziem Wołynia i Frontu Podolskiego. Zginął podczas sowieckiej napaści na pociąg relacji w 1920 r.

1887 – w Wilnie urodził się Witold Staniewicz – polski ekonomista, minister reform rolnych, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, profesor i rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Zmarł w 1966 r.

1891 – urodził się Czesław Marek – polski , pianista. Uczył się w Instytucie Muzycznym Łysenki we Lwowie. Profesor fotepianu we Lwowie. Zmarł w 1985 r.

1895 – w Święcianach urodził się Franciszek Żwirko – porucznik pilot Wojska Polskiego, pilot sportowy. Szkołę średnią ukończył w Wilnie. Wraz z inżynierem Stanisławem Wigurą zdobył w 1932 r. w zawodach „Challenge” pierwsze miejsce i puchar międzynarodowy dla Polski. Obaj zginęli w katastrofie lotniczej w 1932 r. Przeczytaj więcej o Franciszku Żwirce.

1897 – urodził się Wacław – polski lekkoatleta, piłkarz, narciarz, łyżwiarz, hokeista, uczestnik igrzysk olimpijskich. Wielokrotny mistrz Polski i reprezentant kraju we wszystkich wymienionych dyscyplinach. Całe życie związany ze Lwowem, reprezentował barwy lwowskiej Pogoni. Wielokrotny piłkarski mistrz Lwowa. Zmarł w 1981 r. Przeczytaj więcej o Wacławie Kucharze.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 16 września

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 16 września w Historii Kresów

  1. Luki Odpowiedz

    17 września 2015 w 12:39

    PRAWDZIWI BOHATEROWIE… CHWAŁA IM ZA TO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *