15 grudnia w Historii Kresów

15 grudnia 2013

Most kolejowy przez w Kownie w 1864 roku

1862 – otwarto Kolej Warszawsko – Petersburską, drugą linię kolejową na ziemiach polskich, budowaną 11 lat. Pierwszy skład osobowy wyruszył w drogę 18 maja.

Trasa kolei to: – Gatczyna – Ługa – Psków – Dźwińsk – – Białystok – Łapy – Warszawa. Przeczytaj o początkach kolei petersburskiej w Polsce.


1772 – we Lwowie urodził się Jan Krukowiecki – polski dowódca wojskowy, generał, uczestnik wojen napoleońskich i Powstania Listopadowego.

1784 – we Lwowie urodził się Wacław Seweryn Rzewuski – polski podróżnik, orientalista, poeta, znawca koni. Zginął w 1831 r. w Powstaniu Listopadowym.


1824 – urodził się Juliusz Kossak – polski malarz, rysownik, ilustrator. Dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie. Uczył się u Bazylianów, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Lwowskim. Zmarł w 1899 r. Przeczytaj więcej o Juliuszu Kossaku.

1864 – urodził się Władysław Leon Grzędzielski – polski prawnik, polityk, minister aprowizacji, członek Komisji Rządzącej dla Galicji. Zmarł w 1925 r. we Lwowie.

1867 – w drewnianym kościele św. Kazimierza w Sorokpolu został ochrzczony Józef .

1869 – urodziła się Maria Wojciechowska – żona prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego, córka właściciela Łabiejek i Kupryszek koło Giedrojć w województwie wileńskim, koleżanka z czasów szkolnych Józefa Piłsudskiego. Ukończyła Maryjski Instytut w Wilnie, najwyższe dostępne wtedy wykształcenie dla kobiet. Zaangażowana w pracę konspiratorską, była kurierką PPS. Zmarła w 1959 r.

1900 – we Lwowie urodził się Stanisław – polski pisarz. Brał udział w walkach o w latach 1918-19 i w wojnie polsko – bolszewickiej. Studiował architekturę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie oraz prawo w Poznaniu. Członek Młodzieży Wszechpolskiej. W 1935 r. roku założył własny tygodnik literacko – artystyczny „Prosto z Mostu” o orientacji nacjonalistycznej. Rozstrzelany przez Niemców w Palmirach w Puszczy Kampinoskiej w 1941 r.

1921 – w Zielonej k. Wilna urodził się Tymoteusz Karpowicz – polski pisarz, tłumacz, czołowy twórca poezji lingwistycznej, uznawany za ostatniego wielkiego modernistę. Zmarł w 2005 r.

1939 – po przejęciu Wilna od sowietów władze litewskie zlikwidowały Uniwersytet Wileński – trzeci najstarszy uniwersytet na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jeden z najstarszych w Europie Wschodniej.

1978 – zmarła Danuta Baduszkowa – polska reżyserka teatralna, tancerka, pedagog, twórczyni i wieloletnia dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni. Urodzona w 1919 r. w Stryju.

1991 – zmarł Julian Czerwiński – oficer Marynarki Wojennej, dowódca ORP „Iskra”, obrońca Helu, pisarz, tłumacz, publicysta, autor słownika biograficznego oficerów Polskiej Marynarki Wojennej z lat 1918–1947. Urodził się w 1914 r. w Podbereziu na Wołyniu.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 15 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *