6 lutego w Historii Kresów

6 lutego 2014

Batory pod Pskowem. Fragment obrazu Jana Matejki

1582 – wojska polskie Stefana Batorego zakończyły nieudane 5-miesięczne oblężenie Pskowa. Miasta nie zdobyły, ale w wyniku zawartego pokoju odebrały Rosji .

III wyprawa inflancka najwybitniejszego chyba w historii polskiego króla była więc dla naszego kraju niezwykle udana. Oblężenie Pskowa trwało 5 miesięcy. W decydującym szturmie brało udział kilkanaście tysięcy żołnierzy Rzeczypospolitej. Opanowano jednak tylko jedną basztę. Zrobiono wprawdzie wyłom w murach, ale szturmujący nie zdołali się wedrzeć do miasta. Zginęło wtedy 500 polskich i litewskich żołnierzy.


A przy okazji natrafiliśmy w Wikipedii na niezwykłą ciekawostkę. Otóż okazuje się, że za nieudane oblężenie Pskowa obwiniał niskie morale polskich żołnierzy, którzy narkotyzowali się nasionami derenia.

Nakazał więc wytrzebienie wszelkich krzewów tej rośliny z Korony. Skutek był jednak jeszcze gorszy, gdyż w wyniku tego załamała się w Polsce produkcja miodów pitnych (dereń był potrzebny pszczołom). Miody zastąpiła gorzałka z ziemniaka, a o tym jakie spustoszenie uczyniła ona w naszym narodzie i ilu różnych klęsk była przyczyną szkoda nawet pisać…


Przeczytaj także artykuły o wojnie Stefana Batorego z Rosją, zdobyciu Połocka w 1579 roku, zdobyciu Zawołocza w 1580 roku oraz „Życie i śmierć Stefana Batorego”, „Stefan Batory zostaje polskim królem”, a także artykuł o dziwnym małżeństwie Batorego.

Oblężenie Pskowa w1582 r. Obraz B.Czorikowa. Źródło: Wikipedia

Szturm na mury Pskowa w 1582 r. Obraz B.Czorikowa. Źródło: Wikipedia

1863: rozpoczęła się wygrana przez wojska rosyjskie bitwa pod Siemiatyczami.

1888 – urodził się Romuald Gutt – polski architekt, profesor, przedstawiciel modernizmu. Autor wielu budynków prywatnych i publicznych m.in. w Warszawie. Przed wybuchem II wojny światowej zajmował się przebudową domu i parku marszałka Józefa Piłsudskiego w Zułowie na Wileńszczyźnie oraz Kopcem Piłsudskiego w Krakowie. Zmarł w 1974 r.

1894 – urodziła się Maria Czapska – historyk literatury, eseistka, autorka wspomnień, siostra Józefa Czapskiego. Pochodziła z najzamożniejszej gałęzi rodu Czapskich, która posiadała olbrzymie, odziedziczone po Radziwiłłach latyfundia w okolicy Mińska Litewskiego i na Wołyniu. Zmarła w 1981 r.

Kresy24.pl / Wikipedia / Historyczne Kalendarium Kresowe – 6 lutego

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 6 lutego w Historii Kresów

  1. bibi Odpowiedz

    24 stycznia 2015 w 16:03

    DLACZEGO NIE MA AUTORA POD ARTTYKUŁEM!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *