5 czerwca w Historii Kresów

5 czerwca 2013

Otwarcie Panoramy Racławickiej we Lwowie w 1894 r.

Otwarcie Panoramy Racławickiej we Lwowie w 1894 r.

1894 – we Lwowie otwarto Panoramę Racławicką – wielki obraz olejny Bitwy pod Racławicami namalowany pod kierownictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

Zamówienie na namalowanie Panoramy rada miasta Lwowa złożyła u Jana Styki w 1893 r. – miała być gotowa na 100-lecie Insurekcji Kościuszkowskiej. Miała to być także główna atrakcja na otwarciu Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie – w tym czasie w Europie panowała moda na tworzenie różnego rodzaju panoram historycznych. Dzięki połączeniu obrazu olejnego z dekoracjami u jego zacierano granicę między widzem a dziełem, dzięki czemu publiczność miała wrażenie udziału w przedstawianych wydarzeniach.


zaprosił do współpracy Wojciecha Kossaka oraz wielu innych malarzy. Ostatecznie to właśnie namalował 70% całej Panoramy. Do namalowania obrazu użyto płótna o długości 120 metrów i szerokości 15 metrów, a na samo jego zagruntowanie zużyto 750 kg farby.

W latach 1894-1944 była wystawiana we Lwowie w specjalnie dla niej zbudowanej rotundzie w Parku Stryjskim. W 1896 r. przez rok gościła w Budapeszczcie, gdzie obejrzało ją ok. 800 tys. Węgrów.


W czasie II wojny Panorama została częściowo uszkodzona na skutek bombardowań. Aby zapobiec zdewastowaniu jej przez barbarzyńców z wkraczającej Armii Czerwonej, Panoramę zwinięto w rulon i ukryto w lwowskim klasztorze bernardynów.

Po wojnie udało się ją odzyskać od ZSRR – w 1946 r. trafiła do Wrocławia. Jednak z przyczyn politycznych Panorama została tam ponownie odsłonięta dopiero w 1985 roku. Obejrzało ją ponad 10 milionów gości.

1912 – w Jezupolu koło Stanisławowa urodził się Wojciech – polski aktor, śpiewak, dyrygent, dziennikarz, autor tekstów kabaretowych, działacz kulturalny. Zmarł w 2008 r.

1920 – wojna polsko – bolszewicka: Budionnego przełamała polski front pod Samhorodkiem.

1920 – w Wilnie urodził się Marian Leon Bielicki – polski pisarz, eseista, dziennikarz, tłumacz języka rosyjskiego. Zmarł w 1972 r.

1931 – zmarł pochodzący ze Lwowa Jan Dąbski – polski działacz ludowy i polityk, dziennikarz, kierownik resortu spraw zagranicznych w 1921 r. Urodzony w 1880 r. pod Lwowem.

1961 – zmarł Ludwik Fleck – polski mikrobiolog pochodzenia żydowskiego, specjalista z dziedziny bakteriologii, immunologii i hematologii. Był także autorem wielu cenionych prac filozoficznych. Urodzony w 1896 r. we Lwowie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 5 czerwca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *