25 stycznia w Historii Kresów

25 stycznia 2014

Antoni Edward

1804 – w Giejstunach koło Oszmiany urodził się Antoni Edward Odyniec – polski poeta, pamiętnikarz, tłumacz, autor „Pieśni Filaretów”.

Studiował prawo na Uniwersytecie Wileńskim. W 1824 r. napisał „Pieśń Filaretów” a w następnym roku swój pierwszy zbiór utworów. Potem przez pewien czas mieszkał w Warszawie i w Dreźnie, podróżował z Adamem Mickiewiczem po Europie.


W latach 1837-1866 ponownie osiadł w Wilnie, gdzie redagował „Encyklopedię Powszechną” Gluksberga, a następnie przez 20 lat współpracował z „Kurierem Wileńskim”. Jednocześnie tłumaczył, pisał artykuły publicystyczne, wiersze i dramaty, m.in. „Felicyta” i „Barbara Radziwiłłówna”. Zmarł w 1885 r.

1491 – zwycięstwo wojsk polsko-rusińskich nad Tatarami w Bitwie pod Zasławiem.


1831: Sejm ogłosił detronizację cara Mikołaja I.

1886 – urodził się Emil Krukowicz-Przedrzymirski – polski generał dywizji, dowódca Armii Modlin. W czasie I wojny światowej dowódca 32 Pułku Armat Polowych we Lwowie. Za walki o na Polesiu w 1920 r. został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego , a w 1935 r. miasto nadało mu honorowe obywatelstwo. Zmarł w 1957 r.

1895 – we Lwowie urodził się Wiktor Paweł Nechay – polski geolog, geograf, pedagog. Studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, pracował na Politechnice Lwowskiej, następnie na Śląsku. W 1939 r. powrócił do Lwowa. Za działalność w tajnej organizacji wojskowej, która planowała walkę z sowieckim okupantem i przerzuty do Rumunii żołnierzy Wojska Polskiego z rozbitych oddziałów, został aresztowany przez i osadzony we lwowskim więzieniu „Brygidki”, a potem w Kijowie. Zmarł prawdopodobnie w więziennym lazarecie w 1940 r.

1943 – Powstanie Zamojskie: polscy partyzanci stoczyli w nocy na 26-tego bitwę z osiedleńcami niemieckimi we wsi , zabijając 160 z nich.

2011 – zmarła Danuta Jabłońska-Frąckowiak – polska fizyk, profesor Politechniki Poznańskiej, porucznik Armii Krajowej – oddział wileński. Urodzona w 1925 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 25 stycznia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *