24 października w Historii Kresów

24 października 2013

. Alegoria z XVIII w., na której król Stanisław August podtrzymuje spadającą z głowy koronę

1795 – Rosja, Prusy i Austria podpisały akt trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej. Polska jako państwo przestała istnieć na 123 lata.

Przypomnijmy, że w wyniku III rozbioru Rosja zagrabiła nam wszystkie ziemie na wschód od Niemna i Bugu – łącznie 120 tys. km². Na terenach tych utworzyła gubernie: wołyńską ze stolicą w Izasławiu, grodzieńską, mińską oraz litewską z siedzibą w Wilnie. Austria zajęła Lubelszczyznę, resztę Małopolski z Krakowem, część Podlasia i Mazowsza, a Prusy zabrały nam część Mazowsza z Warszawą, Podlasia i Litwy oraz część województwa krakowskiego.


Król Stanisław August Poniatowski wyjechał z Warszawy pod eskortą rosyjskich dragonów do Grodna, pod nadzór namiestnika rosyjskiego, a 25 listopada tego roku zrzekł się korony na rzecz Rosji.

1558 – we Lwowie urodził się Szymon Szymonowic – polski poeta.


1855 – w Tłustem pod Tarnopolem urodził się Henryk Biegeleisen – polski historyk literatury i etnograf. Studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Zmarł w 1934 r. we Lwowie.

1938 – Joachim von przedstawił niemieckie żądania wobec Polski, w tym żądanie eksterytorialnego korytarza do Prus Wschodnich.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 24 października

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 24 października w Historii Kresów

  1. A-Tos Odpowiedz

    24 października 2015 w 21:09

    Jest koniecznością jak potwierdziła Historia należy mieć swoją silną , nowoczesną armię bo „sojusznicy”nas zdradzili raz przy najeżdzie faszystowsko-komunistycznym a następnie sojusznicy sprzedali nas w Jałcie i Teheranie dzieląc strefy wpływów .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *