16 lipca w Historii Kresów

16 lipca 2013

Henryk Vogelfanger (Tońko) i Kazimierz Wajda (Szczepko) przed mikrofonem Polskiego Radia Lwów w 1937 r.

Henryk (Tońko) i Kazimierz (Szczepko) przed mikrofonem Polskiego Radia w 1937 r.

1933 – nadano premierowe wydanie „Wesołej Lwowskiej Fali” – najpopularniejszej w przedwojennej Polsce audycji Polskiego Radia Lwów, gromadzącej 6 mln słuchaczy.

„Wesoła Lwowska Fala” była nadawana na całą Polskę do 1939 r. (od 1938 r. pod nazwą „Tajoj”). Pomysłodawcą audycji i autorem większości tekstów był Wiktor , a gwiazdami bawiącymi słuchaczy swoimi dialogami – Kazimierz Wajda i Henryk Vogelfanger, znani jako Szczepcio i Tońcio – posługujący się lwowską gwarą duet batiarów. Towarzyszyła im śpiewaczka i parodystka Włada i inni artyści.


Przy okazji przypomnijmy, że rozgłośnia Polskiego Radia we Lwowie została uruchomiona w 1930 r. i przed 1939 r. miała 45 tys. abonentów radiowych – najlepszy pod tym względem wynik w kraju w stosunku do liczby mieszkańców.

W czasie II wojny światowej artyści „Wesołej Lwowskiej Fali” przeszli szlak bojowy z polskim wojskiem na Zachodzie. Po wojnie zespół rozpadł się. Przeczytaj też o Kazimierzu Wajdzie (Szczepko).


1611 – urodziła się Cecylia Renata Habsburżanka – królowa Polski, żona Władysława IV Wazy. Zmarła w 1644 r. w Wilnie.

1936 – zmarł Gustaw – żołnierz Legionów Polskich, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, kawalerzysta, generał dywizji Wojska Polskiego, uczestnik I wojny światowej i walk o niepodległość w wojnie z bolszewikami. Urodził się w 1889 r.

1941 – nacierające na ZSRR wojska niemieckie zdobyły – miasto zostało prawie całkowicie zniszczone.

1946 – we Lwowie w trakcie przygotowań do przesiedlenia do powojennej Polski został zamordowany Janusz – polski architekt i historyk sztuki, twórca Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa. Urodzony w 1903 r. we Lwowie.

1972 – zmarł Artur – polski aktor, reżyser teatralny i kierownik teatru.  Urodził się w 1911 r. we Lwowie. Student Uniwersytetu Lwowskiego. Od 1931 r. należał do Polskiej Korporacji Akademickiej „Gasconia” we Lwowie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 16 lipca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *