1 lipca w Historii Kresów

1 lipca 2013

Bolesław Wieniawa-Długoszowski jako podporucznik I Pułku Ułanów I Brygady Legionów Polskich

Bolesław jako podporucznik I Pułku Ułanów I Brygady Legionów Polskich

1942 – śmiercią samobójczą zginął Bolesław Wieniawa-Długoszowski – generał, dyplomata, adiutant Józefa Piłsudskiego, pochodzący z Kresów i związany w młodości ze Lwowem.

Urodził się w 1881 r. w Maksymówce koło Stanisławowa. Do gimnazjum chodził we Lwowie, ale z powodu „nieokiełznanego temperamentu” był parokrotnie usuwany ze szkoły. W końcu trafił do słynącego z rygoru gimnazjum jezuickiego w Chyrowie, z którego jednak uciekł. W końcu jednak podjął studia na wydziale lekarskim Uniwersytetu Lwowskiego, które ukończył z wyróżnieniem.


Był powszechnie znany w środowisku cyganerii lwowskiej i w miejscowych środowiskach artystycznych. Utrzymywał kontakty z Kornelem Makuszyńskim, Tadeuszem Micińskim, Janem Kasprowiczem, Stanisławem Przybyszewskim, Leopoldem Staffem i Stanisławem Wyspiańskim. Sam zresztą także pisał wiersze.

Późniejsza kariera wojskowa Wieniawy-Długoszowskiego była wielokrotnie opisywana, przypomnijmy tylko najbardziej znaczące wydarzenia z jego biografii: brał udział w przygotowaniu Wyprawy Wileńskiej w 1919 r. i Kampanii Kijowskiej w 1920 r., uczestniczył w Bitwie Warszawskiej. W czasie wojny polsko – bolszewickiej dowodził także jednostkami kawalerii.


Nie można też nie wspomnieć, że Wieniawa-Długoszowski był jedną z najbarwniejszych postaci II RP, słynąc z umiłowania kobiet, koni i hucznej zabawy. Nie każdy pewnie wie, że tak popularne dziś powiedzenie: „Skończyły się żarty, zaczęły się schody” pochodzi właśnie od niego, kiedy założył się z kolegami, że wjedzie po schodach na koniu na pierwsze piętro hotelu Bristol w Warszawie. Wjechał.

1569 – zaprzysiężono unię polsko-litewską, tzw. Unię Lubelską – w jej wyniku powstało państwo znane w historiografii jako – ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną. Zachowano odrębny skarb, urzędy, wojsko i sądownictwo. Zobacz artykuł o Unii Lubelskiej.

1812 Bonaparte powołał Komisję Rządu Tymczasowego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

1839 – zmarł Seweryn – polski podpułkownik, uczestnik wojen napoleońskich, przywódca Towarzystwa Patriotycznego. Urodzony w 1787 r. w Parchamówce na Ukrainie.

1906 – urodził się Maciej , ps. „”, podpułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, cichociemny, żołnierz Armii Krajowej, dowódca partyzancki w Okręgu Nowogródek. Służył w oddziałach „Łupaszki” i „Hubala”. Był współautorem koncepcji AK-owskiej operacji „Ostra Brama”.

Uważał, że zamanifestowanie polskości Wilna wobec aliantów i wkraczających wojsk sowieckich jest konieczne. Ranny w czasie przebijania się do Wilna, z amputowaną ręką walczył jeszcze przez dwa miesiące. Poległ w bitwie z batalionem NKWD w Surkontach w 1944 r.

Przeczytaj więcej o Macieju Kalenkiewiczu.

1920 – powołano Radę Obrony Państwa – jej powstanie wiąże się bezpośrednio z przezwyciężaniem kryzysu gabinetowego w czerwcu 1920 r. i groźbą inwazji wojsk Rosji sowieckiej na etnicznie polskie ziemie.

1923 – w Głębokiem na Wileńszczyźnie urodził się Zygmunt Rudomino – polski kontradmirał, uczestnik II wojny światowej. Zmarł w 1993 r.

1986 – zmarła Antonina Barczewska – polska aktorka urodzona we Lwowie w 1915 r.

2003 – zmarła Dora Kacnelson – polska i żydowska historyk, literaturoznawca i slawistka, badaczka dziejów Kresów Wschodnich i polskich zesłańców.

Autorka pracy „Polscy naukowcy Wilna i Lwowa pod okupacją sowiecką” wydanej przez Instytut Kultury w Paryżu pod zmienionym wbrew jej intencjom tytułem „Polscy naukowcy Wilna i Lwowa 1939-1941”. Pracując w Czicie na Syberii badała w Okręgowym Archiwum Męczeństwa m.in. katalogi zesłańców znajdując w nich wiele dokumentów dotyczących polskich powstańców.

Kilkakrotnie wyrzucana z pracy za swą działalność. Była wiceprezesem gminy żydowskiej w Drohobyczu i równocześnie wielką polską patriotką, m.in. działaczką Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Drohobyckiej.

Osobiście odwiedzała polskie wioski na Kresach i niosła pomoc materialną chorym i opuszczonym Polakom. Zwolenniczka pojednania polsko – żydowsko – ukraińskiego i polsko – litewskiego. Urodzona w 1921 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 1 lipca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *