„Wołyń” jest przeciwko złu, jest przestrogą!

6 października 2016

wolyn-film

Jutro wchodzi na ekrany polskich kin Wojciecha Smarzowskiego „”. Na pewno część, a nawet większość elit na Ukrainie może zareagować na film bardzo krytycznie. Minęło dużo czasu, w którym mogli uporządkować swój stosunek do przeszłości – mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową Ewa Siemaszko, która od wielu lat bada zbrodnię wołyńską.

Zbrodnie nieujawnione, niepotępione są złem, które drzemie i może się powtórzyć. Film jako medium szeroko oddziaływujące może odegrać rolę uzdrawiającą, odrzucającą zło. „Wołyń” Smarzowskiego nie jest antyukraiński, jest antynacjonalistyczny, jest przeciw złu, jest przestrogą. Myślę, że dobre owoce z pokazania prawdy o zbrodni wołyńskiej prędko się nie ujawnią. Choroby powodują cierpienia, a leczenia bywają bolesne i długie. (…) Na pewno część, a nawet większość elit na Ukrainie może zareagować na film bardzo krytycznie. Minęło dużo czasu, w którym Ukraińcy mogli uporządkować swój stosunek do przeszłości. Rezygnacja z ukazywania zbrodni wołyńskiej dla dobrego samopoczucia Ukraińców, którzy zapragnęli mieć jako bohaterów zbrodniarzy, z moralnego punktu widzenia byłaby szkodliwa. Nie należy traktować Ukraińców protekcjonalnie, jako niezdolnych do zmierzenia się z trudną i bolesną przeszłością, nawet jeśli widzimy, że nieprędko to nastąpi… (Polecamy całą rozmowę PAP z Ewą Siemaszko).


Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/

Kresy24.pl


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

16 odpowiedzi „Wołyń” jest przeciwko złu, jest przestrogą!

 1. he he Odpowiedz

  6 października 2016 w 21:52

  To że kwintesencją zła są Ukropiteki to jest całkiem przypadkowe .To mógł być każdy naród a że akurat trafiło na dobrych wspaniałych Ukraińców..no cóż taka karma.

 2. Wołyń1943 Odpowiedz

  6 października 2016 w 22:09

  Ta histeria sierot giedroyciowych, które już niemal sobie włosy z głowy wyrywają, na myśl o tym, jak „Wołyń” zostanie odebrany przez braci Ukraińców, jest żałosna. Oczekiwania, że ofiary będą konsultowały ze swoimi prześladowcami formę przekazu dotyczącego własnego cierpienia stawia system wartości na głowie. Z jakiej racji mamy troszczyć się o wrażliwość ukraińską, w czasie gdy na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Ukrainie jak grzyby po deszczu wyrastają pomniki dla upowskich ludobójców? Czy Rada Miasta Lwowa brała pod uwagę polską wrażliwość, gdy wznosiła pomnik Bandery? Czy liczyła się z jakim odbiorem spotka się to w bratniej (podobno) Polsce? Właśnie dlatego reakcja Ukraińców na „Wołyń” nie ma żadnego znaczenia! Trzeba było zastanowić się nad swoim postępowaniem zanim wzięło się siekierę do ręki i poszło rezać lachów, teraz oburzenie Ukraińców na film Smarzowskiego ociera się o groteskę!

 3. wnuk rezuna Odpowiedz

  6 października 2016 w 23:47

  „Wołyń” nie jest antyukraiński !!!!
  Jest ANTYBANDEROWSKI ..
  Jeżeli banderowska zaraza , jako religia panująca miałaby ogarnąć całą Ukrainę, to rzeczywiście jest to jakiś problem w relacjach z tym krajem ….
  Trzeba jednak uczciwie powiedzieć , że Ukraina dzisiejsza nie jest w stanie ani nie przejawia wielkiej ochoty, do zaoferowania Polsce jakichś korzyści wynikających z tych hipotetycznych DOBRYCH RELACJI .
  Stosunki i wymiana gospodarcza jest prawie żadna , politycznie Ukraina jest żebrakiem , a militarne i patriotyczne możliwości pokazała na Krymie i w Donbasie .
  „Partner” mocno problematyczny i co NAJGORSZE , pod wpływem renesansu ideologi banderowskiej , kreujący się raczej na regionalne mocarstwo ….i co jeszcze bardziej idiotyczne , na rywala i konkurenta Polski w regionie i w UE , niż wartościowego sojusznika i przyjaciela ( to już nasze marzenia).
  Oligarchiczne postsowieckie uwłaszczone elity , kontrolujące ten kraj , same w sobie uniemożliwiają wolnorynkowe i demokratyczne zmiany , które mogłyby dać jakiś życiodajny impuls do wyrwania się tego „sowieckiego konglomeratu” z bagna ruskiego świata .
  Banderyzm jest najgorszym z pomysłów na Ukrainę i jak najgorsze stosunki ze WSZYSTKIMI sąsiadami . Nie da się nim zastąpić stabilnej wolnorynkowej gospodarki , demokracji , ani zatrzymać ucieczki Ukraińców z własnego kraju .
  Banderyzm spycha to państwo do idiotycznego , archaicznego skansenu faszystowskiej przeszłości z którą Cywilizowana Europa rozliczyła się ponad pół wieku temu . Za banderowską Ukrainą którą Zachód jest już zmęczony , nikt w Europie płakał nie będzie , jeśli Putin zrobi tam w końcu swoje porządki . Ukraińcy , jak zawsze w swojej historii , nie potrafią wykorzystać daru opatrzności i czasu który może już się kończyć .

  • SyøTroll Odpowiedz

   7 października 2016 w 08:14

   Tylko, że on tego nie zrobi, ponieważ wraz z podpisaniem umowy stowarzyszeniowej to Europa wzięła na siebie odpowiedzialność za cywilizowanie Ukrainy. Oni wiedzieli że Ukraina jest niemal niereformowalna, a teraz przekonuje się o tym Europa. Napuszczenie banderowców na prorosyjskich nie miało na calu zintegrowanie państwa, a jedynie pozbycie się ekstremy z Kijowa, by po cichu przeprowadzić przez Wierchowną niezbędne „proeuropejskie” ustawy. Niestety obecnym ukraińskim władzom to się nie udało, pewnych w czasie, bo bokser był przekonany, że zagłaska majdaniarzy z „drugiego” majdanu na śmierć. Jedyną korzyść z przedłużającego się konfliktu odnoszą amerykańskie „jastrzębie”, ponieważ niektóre kraje Europy Wschodniej domagają się wprowadzenia wojsk amerykańskich na ich terytoria, i kupują więcej amerykańskiej broni.

 4. Tedy Odpowiedz

  7 października 2016 w 09:14

  czym sie różni Polska od Ukrainy.Ukraina to stado baranów prowadzona przez lwa,a Polska to stado lwów prowadzone przez barana.otrząśnij sie Polsko i zareaguj na banderowską inwazje.

 5. Jarema Odpowiedz

  7 października 2016 w 11:12

  Liczę, że ten film otworzy oczy społeczeństwu ukraińskiemu na prawdę o ukraińskich nacjonalistach z UPA i odrzucą oni prowadzoną przez ukraiński IPN i jego szefa Wiatrowycza politykę historyczną według, której nacjonaliści z UPA to bohaterowie. To zanegowanie zbrodniarzy z UPA przez Ukraińców będzie fundamentem pojednania Polaków i Ukraińców walczących teraz na Wschodzie.

  • Nawojka Odpowiedz

   7 października 2016 w 15:20

   Otworzy, ale obawiam się, że nie tak, jak my byśmy tego chcieli. Nie tak edukuje się pokolenia, które nie przeżyły wydarzeń, wiedzę mają znikomą, utkaną z przekłamań i propagandy, kształtowaną przez rodziców żyjących w komunizmie i sowieckiej rzeczywistości. Film taki powinien być końcem procesu edukacji, a nie jego poczatkiem. Już widzę młodzież ukraińską naszpikowaną nacjonalistycznymi bredniami, jak pod wpływem fabuły filmu zmieniają swoje poglądy. Młodość nie analizuje, młodość bierze jasne przekazy, a na filmach tego typu gryzie popcorn i popija cocacolę, a potem co tam sobie uklepie w mózgu, z tym pójdzie w świat. A za chwilę to ta mlodość przejmie stery i ukształtuje przyszłość. Takie filmy powinny byc przegadane, a nie bezrefleksyjnie puszczane wszędzie z nadzieją na nagłe olśnienie narodu. Pożyjemy, zobaczymy, ale nie jestem optymistką w tym temacie. Obym nie miała racji.

   • Jarema

    7 października 2016 w 17:13

    Rzecz jasna nie chodzi tu o optymizm na siłę. Jednak porozumienie oparte na prawdzie o ludobójstwie dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach na Wołyniu to najlepsze co mogłoby się przydarzyć Polakom i Ukraińcom. Mieszkamy na określonym obszarze, a jak tu wyglądała historia i co się dzieje obecnie każdy widzi i przyszłość niekoniecznie jest optymistyczna.

   • Ula

    7 października 2016 w 18:23

    Mysli Pani, ze ten temat w dalszym ciagu nalezy przez to, ze mlodziez ukrainska go zle przyjmie przemilczac?
    Wlasnie niemowienie o tym doprowadzilo do sytuacji, ze na Ukrainie odradza sie kult bandytow. Milczenie powoduje, ze ta zaraza sie rozrasta.

    Prawde mowiac niewiele interesuje mnie przyjecie tego filmu przez Ukraincow. Czy beda zbulwersowani, czy otworzy im oczy, czy bardziej Polske znienawidza. Polska ciagle wyciaga do nich pomocna dlon, a oni wiadomo co robia.

    Moim zdaniem tu trzeba jasnego przedstawienia sprawy, ostrego ciecia. Albo Ukrainy przyzna, ze bylo ludobojstwo, albo zerwac stosunki dyplomatyczne, bo gospodarczych i tak nie ma. Zamknac granice, wydalic wszystkich, ktorzy sa w Polsce. Wtedy szybko albo odechcialoby im sie Bandery, albo zamieniliby sie w UPowski skansen odciety od swiata. uczyc trzeba bylo od poczatku uzyskania wolnosci, teraz juz jest za pozno. Ukraina sama wybrala taka droge i sama moze albo isc nia dalej, albo zawrocic, nikt tego za nich nie zrobi.

   • Matrix

    9 października 2016 w 20:01

    nikt nie myśli was edukować. Ten film powstał dla przypomnienia, dla oddania hołdu pomordowanym. Powstał by Polacy pamiętali…

    Czy pamiętasz Panie Boże
    Nad Wołyniem łunę krwawą
    I ten krzyk z płonącej chaty
    Mordowanych przez sąsiadów.
    Chyba byłeś w tamtej porze
    Gdzieś po innej stronie świata,
    Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał…

    Czy słyszałeś modłę Panie,
    Oczy ojca czy pamiętasz,
    Gdy hańbili córkę jego
    Banderowcy jak zwierzęta…
    On na drzwiach ukrzyżowany
    Błagał „Zmiłuj się nad nami!”
    Zlitowali się oprawcy
    Skłuli oczy bagnetami…

    Czy widziałeś Ojcze Święty
    Patrząc z góry przez firmament
    Dzieci śliczne jak aniołki
    Na sztachety powbijane…
    Kto je teraz poprowadzi
    Na spotkanie z Tobą Boże,
    One przecież takie małe
    Zbłądzą same w tych przestworzach…

    Czy spamiętasz Panie Świata,
    Męczenników tych z Wołynia,
    Umierali z myślą o Tej,
    która nigdy nie zaginie.
    Polska o nich zapomniała,
    rozpłynęła się w oddali,
    Czasem drżąca ręka starca
    świeczkę jeszcze tu zapali.
    Porastają chwastem zgliszcza,
    groby toną w bujnej trawie,
    Jutro już nie będzie komu
    świeczki za Nich tu postawić.

 6. Piotr Odpowiedz

  8 października 2016 w 00:02

  Zło tkwi w nacjonalizmie jako takim.
  I o tym jest ten film.
  Film znakomicie zdmuchną propagandowego potworka jakim okazał się „Smoleńsk” – film do którego częściowo nawet nie przyznaje się reżyser.
  Film Smarzewskiego rozładuje działalność rosyjskiej propagandy w Polsce, oraz uderzy rykoszetem w polskich nacjonalistów.
  Za chwilę wybuchnie III Wojna Światowa, która przyniesie ogromne zniszczenia w Europie i w Polsce. „Wołyń” przy tym co się zdarzy będzie niewinną igraszką.
  Prawdopodobnie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Niemcy, Turcy, oraz inni przybysze z Południa i Wschodu będą żyli w zupełnie nowym super państwie i wszystko wskazuje na to, że nie będzie to świat demokratyczny.
  Podobne problemy co Polacy z tematyką Wołynia mają Kolumbijczycy w odniesieniu do swojej wojny domowej, Chilijczycy do czasów Pinocheta, czy mieszkańcy Bałkanów. Świeże są konflikty rasowe w USA, antagonizm szyicko-sunnicki, problem Tamilów na Sri Lance, czy Huti w Jemenie. Świat jest pełen podobnych antagonizmów.
  Jak Ukraińcy zareagują na film ?- zignorują.
  Co o tym myśli przeciętny Ukrainiec ? – ma poważniejsze problemy: bieda, Krym, Donbas.
  Jak to wpłynie na stosunki polsko-ukraińskie ? – nijak. Politycy Polski i Ukrainy odstawią szopkę i na tym się skończy.

  • Matrix Odpowiedz

   9 października 2016 w 19:50

   dużo pijesz?

 7. putler faszyst Odpowiedz

  8 października 2016 w 20:16

  bardzo dobry film, pokazuje dość dobrze historię ludobójstwa na Wołyniu, polecam !

 8. Matrix Odpowiedz

  9 października 2016 w 09:53

  Oglądałem film. Jestem wstrząśnięty. I ten Pop , prawosławny głosiciel „Ewangelii” namawiający do ludobójstwa , wręcz nakazuje w czasie nabożeństwa w Cerkwi, by szli i zabijali wszystkich, by nie został po Polakach żaden ślad na tej ziemi. Takich jak ten pop było tysiące. Namawiali do mordu na matkach, dzieciach, staruszkach.Tylko dlatego , że modlili się do tego samego Boga i Chrystusa, w Kościele rzymskokatolickim . A ta ukraińska dzicz, robiła to, rozrywała Polaków końmi,wycinała wnętrzności, ucinała członki,piłowała piłami, mordowała siekierami, podpalała dla zabawy i mordu. Nawet Niemcy, okupanci byli wstrząśnięci ich bestialstwem. To co Niemcy , przy wyczynach Ukraińców robili zydom, to była akcja humanitarna. Ale , żaden żyd do tej pory nie ujął się za wymordowanym bestialsko narodem polskim. Żydzi na wschodzie Rzeczypospolitej mieli do Polaków podobny stosunek co Ukraińcy. Najpierw witali wkraczającą Armię Czerwoną i KGB, gdzie z radością wskazywali polskich patriotów, a potem jak pokazują źródła dostępne w internecie, brali udział w egzekucjach. Potem próbowali kolaborować z nazistami, współpracowali z banderowcami. A polski naród osamotniony, mordowany , przetrwał. Tylko pamięć musi być pielęgnowana, byśmy pamiętali o okropnościach, jakich dopuściły się na nas Polakach te nienawidzące naszego narodu nacje. W Biblii jest napisane oko za oko, ząb za ząb. Prawo odwetu — ius talionis, przysługuje potomkom ofiar?

  • Nawojka Odpowiedz

   9 października 2016 w 18:17

   Co za brednie!

  • kresowiak Odpowiedz

   9 października 2016 w 18:56

   mojego 6 letniego brata sąsiad ukrainiec zabił wbijając drewniany kołek w ucho

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *