„W Polsce panuje atmosfera przedpogromowa” – twierdzi prezes Związku Ukraińców w Polsce

10 października 2016

tyma piotr

Wywiad, którego lekturę bez przyjemności Państwu polecamy, to rzecz o tym, jak Piotr Tyma, szef Związku Ukraińców w Polsce antagonizuje relacje polsko-ukraińskie.

W Polsce mieszka prawie milion Ukraińców.  Pracują i przenoszą tu swoje firmy, ponieważ Polska  tworzy dużo lepsze warunki do prowadzenia biznesu niż Ukraina. Mają z Polski bliżej do partnerów biznesowych z innych krajów UE, a infrastruktura grantowa pozwala na działanie organizacji pozarządowych (w dużej mierze ukraińskich), które świadczą usługi obywatelom Ukrainy i pozwalają – używając terminologii P. Tymy – „miękko wejść w społeczeństwo Polskie”.  Mimo to, według niego, korzyści z tej sytuacji czerpie tylko Polska, a obecnego rządu RP „daje zielone światło dla zachowań ksenofobicznych i nacjonalistycznych”.


Z wywiadu z Piotrem Tymą, zamieszczonego na portalu eastbook.eu wynika, że coraz bardziej gnębieni w Polsce i zagrożeni ze strony Polaków  pogromem ,  są motorem polskiej gospodarki, a  „podatki i składki ZUS płacone przez nich w Polsce tworzą, wg Tymy, 1/3 wartości wartości programu 500+”.

Filmu „” Piotr Tyma nie widział, ale „zna scenariusz”, więc wie, że „wpisuje się w negatywną komunistyczną narrację”, ponieważ „ludzie zobaczą w kinie przekaz, zgodnie z którym Ukraińcy są zwyrodnialcami, którzy nie myślą o niczym innym niż o zabijaniu Polaków”, co „już odbija się na Ukraińcach żyjących w Polsce, którzy tylko z racji pochodzenia będą zmuszani odpowiadać za Wołyń”.


Dla potwierdzenia tezy o „przedpogromowej atmosferze w Polsce”, Piotr Tyma używa argumentu, który zwala z nóg.

„Ostatnio byłem na szkoleniu w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie rozmawiałem z kucharką z Ukrainy, która żaliła mi się, że już nie może dłużej odpowiadać na pytania o Wołyń ze strony kolegów z pracy, kelnerek” – mówi Tyma i puentuje: „Zostawiono ją w spokoju dopiero wtedy, gdy powiedziała, że ma Kartę Polaka”.

Wnioski po lekturze wywiadu z Piotrem Tymą? (przeczytacie go tu). Może pora zmienić prezesa Związku Ukraińców w Polsce? (Czytaj również: Sawczenko: dobrze, że powstał film „Wołyń” oraz: Prof. Grzegorz Motyka: nie możemy zrezygnować z oczekiwania, by Ukraińcy potępili zbrodnie UPA)

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

97 odpowiedzi „W Polsce panuje atmosfera przedpogromowa” – twierdzi prezes Związku Ukraińców w Polsce

 1. Brat Wasz Odpowiedz

  10 października 2016 w 14:50

  …i co tak bardzo dziwi pana Tymę???

 2. MarcoPolo Odpowiedz

  10 października 2016 w 14:51

  Trzeba było myśleć zanim uznało się bestie za ”bohatera narodowego” a potem się jedzie do kraju którego obywateli mordowaliście.Jak się nie podoba to wynocha na stepy.

  • ron Odpowiedz

   10 października 2016 w 16:04

   Tyle że do Polski do pracy najwięcej przyjeżdża Ukraińców z wschodniej i środkowej części kraju, co oni mogą mieć wspólnego z ideologią banderowską? A ci z Zachodniej (co nas najbardziej nie lubią) to chętniej jadą w świat, a do Polski to raczej z przemycanymi papierosami.
   I pan Tyma też o tym wie, ale rżnie głupa i wcina się ze swoją neobanderowską gadką tam gdzie Polacy i Ukraińcy najlepiej się ze sobą sami dogadują.

 3. Luki Odpowiedz

  10 października 2016 w 15:14

  PRAWDA ZAWSZE W OCZY KOLE..

 4. oko "RA" Odpowiedz

  10 października 2016 w 15:22

  A tyma jest pierwszy na tej liście! i bardzo martwi się bidok.

 5. Piotr Odpowiedz

  10 października 2016 w 15:38

  Mam zupełnie inne zdanie niż Panowie Smarzewski, Motyka którzy postanowili edukować, nauczać, godzić, rozliczać oraz ci którzy chcą od Ukraińców potępiania Bandery, OUN/UPA czy Bóg wie jakich przeprosin. Jak można w ogóle przeprosić za taką brodnię jak Wołyń. To tak jakby współcześni Rosjanie i Niemcy mieli przeprosić za Hitlera i Stalina.
  O co w takim razie chodzi. Dlaczego pojawiła się tematyka wołyńska, smoleńska, zbrodni FARC w Kolumbii, zbrodni sunnitów na szyitach i odwrotnie, problemy rasowe w USA. W Wołyniu nie chodzi o tematykę polsko-ukraińską. Po co to wszystko ? Ano po to aby zło znalazło swoją pożywkę dla zamieszek i wojen w Europie. Wojna w Europie szuka przeróżnych pretekstów – Rosja, ISIS i podział UE to początek. Przeludniona i pogrążona w kryzysie Europa dodatkowo destabilizowana skutkami zmian klimatycznych doprowadzi do chaosu. Ludzie będą się inspirowali w Polsce Wołyniem po to aby mieć powód do zabijania już nawet nie Ruskiego czy kolorowego, ale drugiego Polaka. Dlaczego ? Chodzi nie o powód, ale zabijanie jako takie. Tematyka wołyńska jest instrumentem zła, które szybko się rozprzestrzenia po świecie.

  • Maur Odpowiedz

   10 października 2016 w 18:45

   Podobnie mówili sąsiedzi Ukraińców. W filmie „Wołyń”. Jak przyszli rezuny to już nic nie byli zdolni powiedzieć. Bo jednemu rezunowi spodobało się oko Polaka, innemu język a jeszcze innych chciał mieć siwy skalp…
   Takie głosy jakie prezentujesz to zaproszenie do powtórki z rozrywki….

  • Ula Odpowiedz

   10 października 2016 w 18:53

   Widac, ze Pan nie rozumie „problematyki” tzw „Wolynia” czy Rzezi Wolynskiej.

   Nikomu nie chodzi o zemste, o wywolanie wojny, a z pewnoscia, nikomu z potomkow ofiar, czy samych ofiar tego barbarzynstwa.
   Nie chodzi, tez o to, zeby obecni Ukraincy przepraszali za to co zrobili ich przodkowie.

   Chodzi o to, zeby Ukraincy przyznali, ze ich przodkowie mordowali Polakow. Chodzi o to, ze obecnie na Ukrainie zamiast to przyznac, wynosi sie bandytow na pomniki, robi z nich bohaterow narodowych.

   Odradza sie nacjonalizm w najgorszej odslonie. Nie patriotyzm, nacjonalizm.

   A chodzi o to, ze takich morderstw nie mozna przemilczac. Nawet Ukraincy, ktorzy niewiele na ten temat wiedzieli sa zszokowani tym co sie wtedy dzialo.

   Uwaza Pan, ze ofiary nie zasluguja na pamiec? Ze zbrodnia nie zasluguje na jej nazwanie. Ze zbrodniarze nie zasluguja na kare, nawet posmiertnie?

   A to, ze do tej pory ta tematyka byla przemilczana, spowodowalo tylko rozrastanie sie hydry banderyzmu na Ulrainie w chwili obecnej. I to tzw bataliony ochotnicze morduja obywateli Ukrainy, ktorym z nimi nie po drodze. Nalezy dalej milczec? A kiedy o tym mowic, jak zaczna w Polsce zabijac, za ukrainski Przemysl, czy Krakow?

  • SyøTroll Odpowiedz

   11 października 2016 w 07:39

   P:anie Piotrze, pan jest „ruskim trollem”, jak można tak uogólniać i zauważać ogólnoludzki charakter tego ludobójstwa – to karygodne; przecież w zbrodni wołyńskiej najgorsze było właśnie to, przynajmniej według części „polskich patriotów”, że ukraińscy banderowcy mordowali Polaków, gdyby było odwrotnie, uzasadniliby, że wymagała tergo obrona Kresów przed obcą agresją.

   • Lublinianka

    14 grudnia 2016 w 12:38

    Mordowali w barbarzyński sposób, godzinami zadając cierpienia, dzieciom, kobietom, starcom. Trzeba być bydlakiem co się zowie, by udawać, że nie wie się, o co chodzi. Szkoda, że to nie twoja rodzina tam była, a może właśnie była, z siekierami obdzierając i ćwiartując sąsiadów dla ich nędznego dobytku? This explains your views. Tfu.

  • Nawojka Odpowiedz

   11 października 2016 w 21:20

   Też tak czasami myślę. A zło nie ma narodowości. Zabija człowiek.

  • Radek Odpowiedz

   13 października 2016 w 14:29

   Nie masz racji kolego. O tym nalezy rozmawiać i zło pzredstawiać. Zakłamywanie, ukrywanie historii to zupełny brak szacunku dla tragicznie zmarłych ( zasłużonych też, jeżeli mówimy ogólnie o historii ). najbardziej razi sposób w jaki zadano ból, cierpienia, nieopisane okrucieństwo. Boli, że w okrutny sposób zgineli zwykli ludzie mieszkający i uprawiający rolę. I w to w sposób bezwględny. Boli, że przysłuzyli się do tego fałszywi przyjaciele z sąsiedztwa. Boli, że byli niczemu winni ludzie, osamotnieni z wcierpieniu, bez możliwości odwołania sie do wyższych instancji. Podłość, grabież, nieopisane okrucieństwo, którym napawali się zwyrodnialcy. Tego nie da się nijak przemilczeć. Kozacy słuzyli za pieniądze , komu chcieli, tak opisuje to jedna z kronik historycznych, byli próżniaczymi, awanturującymi się zbiegami z innych krajów i stworzyli coś co można nazwać tylko w jeden sposób. Nieokiełznane piekło. To piekło się tli ciągle i wybucha pożarem co jakis czas, tak jest od tzrech wieków. Historia się powtarza w czym widać rolę Rosji wobec Kozaków. I przede wszystkim nie wolno się godzić na hańbę w postaci bagatelizowania gloryfikacji bandytyzmu w obecnym czasie. Czyżby historia zataczała koło, czy naród ukraiński nie potrafi czytać historii? Nie ma na to zgody.

 6. tagore Odpowiedz

  10 października 2016 w 16:00

  Ciekawe kiedy mniejszość ukraińska w Polsce wyśle Pana Tymę i jego kolegów na urlop. Od paru lat usilnie pracują nad przeniesieniem aktywności organizacji z dziedziny kulturalnej na polityczną nawiązującą do tradycji neobanderowskiej. Może być ciekawie.

 7. abc Odpowiedz

  10 października 2016 w 16:19

  Kto broi ten się boi.

 8. Jan Odpowiedz

  10 października 2016 w 16:38

  Panie Piotrze Tyma, a kiedy Wy zrobicie film o mordach Ukraińców przez Polaków. powinniśmy być wzajemnie otwarci. Mordowali Polacy Ukraińców czy nie. Ile Ukraińców zginęło w czasie akcji WISŁA. Uważam, że to wszystko powinno BEZWZGLEDNIE być wyjaśnione. Dodam, że na filmie WOŁYŃ nie byłem i nie ma mowy żebym poszedł. Czytałem, że jest STRRAAAAASZNY.

  • Maur Odpowiedz

   11 października 2016 w 13:11

   Nie aż tak by nie dało się oglądać.
   Spodziewałem się znacznie więcej. Smarzowski oszczędził Ukraińcom sporo należnej im hańby.

  • Pafnucy Odpowiedz

   12 października 2016 w 10:26

   Historyczny film zrobiony przez „u kraińców” ??? W Harrym Potterze będzie więcej prawdy i realizmu.

 9. aleks Odpowiedz

  10 października 2016 w 16:46

  Jaki pogrom Ukraińców? Bzdury facet gada i nic wiecej. W rozmowach na forach nic takiego nie widać a trolle Putina niech sobie gadają co chcą. Takie gadanie pomaga właśnie Putinowi!!

  • Podlaszuk Odpowiedz

   11 października 2016 w 15:10

   Ma Pan rację, w większości normalnych rozmów nie ma wrogości, nienawiści. Piotr Tyma wypowiada się zbyt emocjonalnie. Niestety wielbiciele Władimira Władymirowicza są bardzo aktywni w wirtualnej przestrzeni. Proszę zobaczyć chociażby komentarze po tekstami na profilu Euromaidan-Warszawa na FB. Niektóre są bardzo agresywne. Tak, to trolle, tylko że mogą dużo złego narobić. Tu też ich trochę jest.

   • Pafnucy

    12 października 2016 w 10:45

    I wszystko ta zła Moskwa. Ustawy gloryfikujące zbrodniarzy – Moskwa, pomniki morderców Polaków też Moskwa, drenaż mózgu robiony upaińskiej młodzieży banderowskimi broszurami – z pewnością Moskwa. Coś jeszcze Rosja??? A, zapomniałem. Wszystko co złe na upa(red.)inie to przecież wiana Rosji a nie tego bandyckiego i skorumpowanego pseudo narodu.

 10. polskadogorynogami Odpowiedz

  10 października 2016 w 17:08

  Ciekawe jaką składał przysięgę?!!!

 11. Jarema Odpowiedz

  10 października 2016 w 17:17

  Przeczytałem tytuł i się zgadzam z panem Tymą. Te hasła i groźby pod adresem Polaków wykrzykiwane publicznie przez Ukraińców w Przemyślu Jeszcze Polska nie zginęła, ale zginąć musi – trzeba brać na serio. Żarty panie Tyma się skończyły.

 12. Tedy Odpowiedz

  10 października 2016 w 17:30

  jak im tak żle w Polsce,to niech jadą do ruskich,oni się nimi w odpowiedni sposób zaopiekują i tyma nie będzie kwęczał o barbarzyńcach Polakach.

 13. grzego Odpowiedz

  10 października 2016 w 18:36

  Zabrac dotacje dla zwiazku ukraincow w Polsce lub dac tyle samo co nasi dostaja na Ukrainie,to banderowcowi cztery litery zmiekna i pojdzie do pracy.Juz nie pierwszy raz pluje.

 14. Tadeusz Odpowiedz

  10 października 2016 w 18:42

  Tego faceta (Piotra Tymę) musi zbadać psychiatra.

 15. Maur Odpowiedz

  10 października 2016 w 18:46

  Czy ktoś Tymie zabrania wyjechać do swojej ojczyzny? Czy też chce pracować dale na swoją deportację?

 16. Ryszard Felsztyński Odpowiedz

  10 października 2016 w 18:54

  Co może powiedzieć syn banderowca !, jak sam przyznał wychowany w duchu nienawiści do Polski i Polaków.
  Piotr@- człowieku wszystko pomieszałeś ,nazywa się to pomieszanie z poplątaniem , piszesz jak można porównać zbrodnie popełnione przez banderowców do czasów współczesnych, ja syn kresowiaka piszę możemy i powinniśmy ,zło powinno być nazwane złem i niema przebaczenia , to współcześni Rosjanie , Niemcy , Ukraińcy są beneficjentami tamtych zbrodni , i nieważne czy to się ludziom o komunistycznej mentalności( homosowietikus) podoba czy nie

 17. Ula Odpowiedz

  10 października 2016 w 18:55

  Granice sa jeszcze otwarte. Pan Tyma i jemu podobni, ktorym sie w Poksce nastawienie Polakow do nich nie podoba, moga wykupic sobie bilet w jedna strone i wchechac na saoistna. Plakac za nimi nikt nie bedzie.

 18. Darek Odpowiedz

  10 października 2016 w 20:55

  A dlaczego nie protestuje jak prezydent Izraela kilka dni temu w parlamencie ukraińskim wyraźnie powiedział, że banderowcy mordowali Żydów i w takim przypadku wszyscy którzy uważają inaczej nie mogą stanowić członków rodziny narodów cywilizowanych. Czy to też drażni Tymę. Najlepiej nie osiądzie na Ukrainie i tam propaguje swoje banderowskie, ludobójcze poglądy.

 19. fanjan Odpowiedz

  10 października 2016 w 21:18

  Pan Tym powinien się zastanowić co mówi bo pomieszkuje w Polsce i zastanowić się czy nie lepiej żeby wyjechał na swoją Ukrainę jak będzie tak mielił jęzorem o swoich bohaterach upowskich

 20. józef III Odpowiedz

  10 października 2016 w 22:16

  Petro, nic nie poradzisz – prawda zawsze wyjdzie na jaw

 21. iwanczuk Odpowiedz

  10 października 2016 w 23:30

  Piotr Tyma p……oli kocopoły. Przedsiębiorcy polscy chętnie zatrudniają pracowitych Ukraińców, niektórzy im chętnie wynajmują mieszkania, nie widać na ulicach, ani na osiedlach agresji i wrogości wobec Ukraińców, więc o co chodzi? Czy Tyma chce przyczynić się do dalszego skłócania obydwóch narodów na rozkaz z Moskwy?? Obserwuję całą sytuację z racji pochodzenia i coś na ten temat mogę powiedzieć.

  • Maur Odpowiedz

   11 października 2016 w 13:16

   Tez tego nie dostrzegam by Ukraińcy w Polsce jakoś mieli być podani ostracyzmowi.
   Więcej, wyślę wnuka z jego kolegą Ukraińcem na ten film. Niech sobie obejrzą za młodu…

 22. wnuk rezuna Odpowiedz

  10 października 2016 w 23:48

  Własnie tak Tyma !!!!!!!
  Będzie Wasz POGROM !!!!!

  Już niedługo Ty i Twoi banderowscy kumple ze „związku banderowców ukraińskich” , zostaną przez mniejszość ukraińską w Polsce , wywiezieni na kupie gnoju z tego związku !!!!!!
  Tylko się nie opierajcie , bo Was naród ukraiński WYNIESIE NA WIDŁACH !!!!
  Polaków nie musisz się obawiać , co najwyżej mogą Ci napluć w te inteligentną inaczej fizjonomię ….

 23. SyøTroll Odpowiedz

  11 października 2016 w 07:30

  Aha, czyli jak wspieramy pogromy w ich wykonaniu to jest OK, a jeśli zaczynamy zauważać, że im się te pogromy zdarzają częściej niż innym słowiańskim nacjom to „w Polsce panuje atmosfera przedpogromowa”.

 24. Putler Odpowiedz

  11 października 2016 w 07:59

  Jak zobaczyłem w programie nt filmu Wołyń szyderczy uśmieszek Pana Tymy stwierdziłem, że z tym człowiekiem nawet nie warto rozmawiać. Jest przesiąknięty bandryzmo-faszyzmem do cna. Niestety ale bez uznania prawdy historycznej i potępienia ludobójstwa na Wołyniu nikt nie będzie traktował Ukraińców poważnie. Mają tylu innych bohaterów a chcą gloryfikować ludobójcę ? Nasz Rząd powinien zmniejszyć dotację na związek Ukraińców i inne cele. Należy zachować symetrię, czyli tyle samo płacić ile dostają Polacy na Ukrainie.

 25. LECHISTAN Odpowiedz

  11 października 2016 w 08:59

  Co się stało z majątkami Polaków na kresach po II wojnie ?

  • Pafnucy Odpowiedz

   12 października 2016 w 12:05

   Mieszkają tam zwykli Ukraińcy, których banderowcy straszą że jak na nich nie zagłosują to wrócą lachy i im to zabiorą. Dlatego we wschodniej Polsce a po stalinowsku nazywanej zachodnią „u krainą” mają spore poparcie.

 26. Tedy Odpowiedz

  11 października 2016 w 11:53

  owp fajny filmik puściło ostanio.panowie oby tak dalej,szacun

 27. Tedy Odpowiedz

  11 października 2016 w 12:02

  Tyma to taki ukrainiec jak ja japończyk,ni podatkówdla ojczyzny,nihajsu.ale skomli jak pies.a jakby mu kto powiedział że wolna droga,ze może wyjechać na ukraine,to by sie bidok pos
  ral po kolana.dlamnie to zwykly parch,ktory napuszcza ukrainow na nas.ja osobiscie niemam nic do ukraincow.spoko kolesie,spoko dziewczyny.przeciez jak bysmy sie wypieli na nich to by mieli 2 hlodomur.oni myślą że są narodem-niezle

 28. jpt Odpowiedz

  11 października 2016 w 14:59

  Panie Tyma, bredzisz Pan

 29. jpt Odpowiedz

  11 października 2016 w 15:00

  …a te milion Ukraińców niech najpierw zacznie płacić podatki w Polsce a nie na czarno zapierdu

  • Ula Odpowiedz

   12 października 2016 w 20:59

   A z tym zwrocilabym sie raczej do pracodawcow.

 30. grzego Odpowiedz

  11 października 2016 w 16:25

  Odpowiadam Janowi.W akcji Wisla zginela jedna lub trzy osoby.Dokladnie nie pamietam.

 31. Kamień Odpowiedz

  11 października 2016 w 17:04

  Po co zawracać sobie głowę tym Panem Tymą. Zwykły nie douczony oszołom. Szkoda czasu na niego i .

 32. Tedy Odpowiedz

  11 października 2016 w 17:09

  jest plan,zróbmy ściepe dla tymy na bilet,niech sp……dziad do swoich konusów.

  • Maur Odpowiedz

   12 października 2016 w 17:21

   Eeee…. Przepije….

 33. mapa Odpowiedz

  11 października 2016 w 19:18

  Skoro Tyma głosi że obawia się „pogromu Ukraińców”, to należałoby zapytać, czy taki zwykły emigrant Ukrainiec jechałby do Polski pracować, ryzykując, ze stanie się ofiarą „pogromu”.
  Skoro Ukraińcy przyjeżdżają, to chyba się nie boją i maja inne zdanie od.Tymy.
  Zatem trzeba byłoby rozważyć, aby tych Ukraińców reprezentowała inna organizacja, niż organizacja Tymy. Innymi słowy trzeba banderowcom kranik z kasą zakręcić i dać ją normalnym, a nie plującym na Polskę Ukraińcom.

 34. Mysz Odpowiedz

  11 października 2016 w 20:28

  pis sponsoruje banderowskie organizacje,oni są na uslugach kremla

 35. Nawojka Odpowiedz

  11 października 2016 w 21:16

  Ale o co chodzi?! O co Wam chodzi, bo przeczytałam zwyczajny wywiad z człowiekiem, który martwi się o relacje pracujących i przyjeżdżających do Polski Ukraińców z Polakami. Polakami, ktorzy zaczepiają, bo jakiś młody Ukrainiec założył koszulkę z trójząbem – herbem Ukrainy. To jak Polacy chodzą za granicą w koszulkach z orłem, to też powinni być zaczepiani i proszeni o jej zdjecie, bo ranią uczucia np. Angoli?! Opowiada 0 męczeniu jakiejś kucharki pytaniami o Wołyń, a kobietę pewnie historia niezbyt interesuje.Przyjechała do Polski pracować, by pożyć trochę jak człowiek i pomóc rodzinie z trudem wiążacej koniec z końcem. To może Polaków za granicą też trzeba pomęczyć trochę za Jedwabne, za szmalcowników – a co, niech się potłumaczą trochę, wstydu nie mają,że przodkowie tak się zachowywali! A w ogóle niech spadają do siebie, bo zabieraja pracę Francuzom,Niemcom, Anglikom…Opowiada o ujawniajacych się nacjonalistycznych incydentach na wschodzie Polski? Opowiada o obawie niewłaściwego przekierowywania emocji Polaków po obejrzeniu filmu Wołyń i projekcji nienawiści na wszystkich Ukraińców. Naprawdę, zbyt małostkowi jesteśmy, ocenianie innych przychodzi nam łatwo, obrażamy się na każdy przytyk, a do własnych błędów przyznajemy się bardzo niechetnie. Przypomnę słowa z Biblii:,, A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz?”
  I nie jestem żadnym: ruskim trollem,rezunem,Ukraińcem, banderowskim pomiotem.

  • wnuk rezuna Odpowiedz

   12 października 2016 w 01:04

   Nawojka ….
   Wiele słów …bez związku i sensu
   Tłumaczę ….

   Jest zbrodnia sprzed 60 lat …okropna zbrodnia !!!
   I teraz jest problem …w zasadzie już czysto MORALNY
   Chodzi o to , jaki stosunek mamy do niej !!!!
   Szczerze mówiąc , jaki stosunek do niej mają nasi ukraińscy „bracia” ???

   Czy …
   Należy ZBRODNIARZY potępić ???
   a OFIARY godnie uczcić ???

   Czy może …
   O wszystkim ZAPOMNIEĆ !!!! ????
   Wydać komunikat POLACY NIC SIE NIE STAŁO !!!!…????
   Zagadać sprawę bełkotem nie na temat ???
   Morderców UNIEWINNIĆ , ponieważ dziadowie ich
   byli „batożeni przez polskich panów” ?????

   ..żeby przypadkiem nasi „ukraińscy przyjaciele” , zwłaszcza Ci przebywający w Polsce nie odczuli jakiegoś dyskomfortu ????

   prościej nie umiem …
   jeżeli dalej nic nie rozumiesz , to może wyobraż sobie , że Ci
   tępym sierpem oderznęli „cycki”
   ..może to coś pomoże ???

   • Nawojka

    12 października 2016 w 16:39

    Niezwykle śmieszne z tymi cyckami, aż się osmarkałam. A tak poważniej – a kto mówi o zapominaniu?!Nie musisz mi tłumaczyć i wizualizować wydarzeń wołyńskich, bo tak się składa,że pochodzę z rodziny, która to wszystko przeżyła i moja wiedza na ten temat jest z pierwszej ręki – od Babci, Dziadka i reszty rodziny, której udało się przeżyć to piekło. Mam niodparte wrazenie, że najbardziej zacietrzewieni są Polacy, którzy niewiele mają wspólnego z Wołyniem. Nienawidzą i międlą do upadłego ten temat, bo już tacy się urodzili. Natomiast nigdy nie usłyszałam od Babci, że nienawidzi Ukraińców, ale często słyszałam,że zło robią ludzie,LUUUUDZIE, nie narody! Prości,tępi, niedouczeni, przesiąknięci nacjonalistycznymi bredniami, młodzi, nieokrzesani, poszukujacy swojej tożsamosci, zagubieni, okrutni LUUUUDZie! Jeśli ludzmi można ich nazwać. I zdarzyć się to może w każdym narodzie! I oczywiście historycy i badacze tematu powinni zabiegać o rzetelną wiedzę i pamięć, ale odnoszę nieodparte wrazenie,że portal ten ciagle roznieca ogień wzajemnych oskarżeń, a forumowicze wciągają się w propagandę, dokładnie tak, jak 70 lat temu propagandzie ulegli banderowcy. Tak zaczyna się nienawiść.

  • Pafnucy Odpowiedz

   12 października 2016 w 12:14

   Raczej nie znam takich wypadków gdzie „u krainiec” za trójząb został pobity lub znieważony. Chyba że był na malinowo – czarnym tle. To OGROMNA różnica. Jednak jeśli nie wiem o takich rzeczach to nie znaczy że takie nie występują. To samo jest z Polakami w WB. Przez kilku młodocianych bandytów nie pluje na cały angielski naród.

  • Barnaba Odpowiedz

   12 października 2016 w 12:15

   Z tym źdźbłem i belką to jest super porównanie. Brzmi tak jak byśmy my próbując się bronić nabawili się belki w oku a oni mordując doznali jedyni źdźbła. Gratuluję poczucia rzeczywistości.

  • Maur Odpowiedz

   12 października 2016 w 17:32

   To może Polaków za granicą też trzeba pomęczyć trochę za Jedwabne, za szmalcowników – a co, niech się potłumaczą trochę, wstydu nie mają,że przodkowie tak się zachowywali…
   ====================================================
   A kto tych Polaków za granicą może pomęczyć o Jedwabne? Albo za szmalcowników? Nie ma takich z moralnym prawem ani na wschodzie ani na zachodzie.
   Każdy Polak wie, że Jedwabne to ściema i robota Niemców.
   Każdy Polak wie, że za szmalcownictwo była kula w łeb. Z wyroku naszego AK. Zupełnie odwrotnie niż u nacjonalistów na Ukrainie.
   ————————————————————————-
   ,, A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz?”
   =================================================
   Strawestuję to: czemu o źdźble w oku bliźniego chcesz dyskutować mając belkę we własnym?….

   • Nawojka

    12 października 2016 w 20:48

    ,,A kto tych Polaków za granicą może pomęczyć o Jedwabne? Albo za szmalcowników? Nie ma takich z moralnym prawem ani na wschodzie ani na zachodzie.” – są – potomkowie pomordowanych Żydów, rozsiani po całym świecie.
    ,,Każdy Polak wie, że Jedwabne to ściema i robota Niemców.” – hmm… i żaden Polak w tym udziału nie brał?! serio?! I święcie w to wierzysz?! Gratuluję wiedzy i rzetelności historycznej.

  • Ula Odpowiedz

   12 października 2016 w 21:25

   To nie jest tak, jak Pani to przedstawia.

   Ja np, tez mam relacje, moze nie z pierwszej, ale z drugiej reki o tym co sie na Wolyniu i w Bieszczadach dzialo. W latach 80 dowiedzialam sie od mieszkancow Bieszczad, a dokladniej od lesniczego niedaleko wsi Wojtkowa bodajze o tym, i o kilku sposobach jaki Ukraincy mieli na Lachy.
   Problem polega na tym, ze Pan Tyma i jemu podobni nie dosc ze chca innym ( porownam to z przypowiescia o zdzble i belce w oku) nawet nie zdzbla w oku wypomniec, a swoich zabitych deskami nie zauwazaja, bo w ich zachowaniu nawet o belce nie moze byc mowy.

   Nie zauwazyla Pani, ze w Polsce caly temat na taka skale zaczal sie w momencie w ktorym wladze ukrainskie i wplywowe osoby tam, zrobily kult banderowcow OUN/ UPA kultem narodowym? Jest to dla nich narodowa wykladnia. Tam teraz nie ma wyboru, prawo jest takie, ze jesli nie uznajesz bandytow za bohaterow to jestes zdrajca i do tego mozesz byc skazany, bo przepisy tak nakazuja.

   Czy mozna sie dziwic potomkom i rodakom ofiar, ze nie chca sie na to zgodzic? Jakim trzeba byc czlowiekiem, zeby zadac od potomkow ofiar honorowania oprawcow. Co maja znaczyc te wszystkie pomniki ku czci UPA OUN postawione w Polsce w wiekszosci nielegalnie?

   A co do symboli narodowych, to raczej chodzilo o barwy czerwono- czarne niz o tryzub. A jesli nawet, to niestety Polakom kojarzy on sie z mordercami. Jesli w Niemczech swastyka bylaby nadal symbolem narodowym, to rownierz nie mialaby Pani nic przeciwko noszeniu tego symbolu w Posce?

   A najwazniejsze co mialam napisac sprowadza sie do tego, ze denerwuje mnie jak slysze krytykowanie Polakow krytykujacych neobanderyzm, kult bandytow. A nie widzacych, ze problemem jest wlasnie ten kult bandytow, nie jego krytyka. niech Pani zobaczy zry w Polsce po Majdanie, kazdy chcial Ukrainie pomoc, do czasu rosnacych jak grzyby po deszczu pomnikow bandery. I nikt nie moze od Polakow wymagac, zeby im sie to podobalo. Nie i jeszcze raz nie.

   A co do Jedwabnego, cuy innych pogromow. To bylo oczywiscie cos strasznego, ale z tego co slychac, nie wszystko powinno byc na konto Polakow zapisane. Nie nie chce zaprzeczac, tylko chcialabym, zeby sprawdzono watpliwosci. Wtedy byloby wszystko jasne i nikt nie moglby sprawy zaklamywac.

   I niech Pani nie poronuje Jedwabnego, czy Kielc z pogromem na Kresach. Bo to mozna jedynie z Holokaustem porownac.

   Czytalam gdzies swiete slowa, i jakie prawdziwe:

   Nasi Rodacy zamordowani przez Ukraincow ( Bo UPA OUN i chlopi mordujacy sasiadow byli Ukraincami) mieli pecha, bo zgineli z falszywych rak. Gdyby ich Niemcy, albo Rosjanie zmordowali, byliby uczczeni, ale Ukraincy- to trzeba przemilczec.
   A ja sie z tym nie zgadzam. I nie mam problemu z Ukraincami, mam problem z neobanderyzmem. Bardzo bym chciala, zeby sie okazalo ze nie mozna tych dwoch rzeczy laczyc. Ale to co robia panowie Tyma, Wiatrowycz swiadczy o tym, ze oni kazdego Ukrainca uwazaja za banderowca. Ja nie oburzam sie jak ktos skrytykuje Jedwabne czy Kielce, ze Polacy tam mordowali, bo wiem, ze ne wszyscy Polacy tacy sa, a wiekszosc zydom pomagala. Ukraincy nie moga teo niestety powiedziec.

   Rozpisalam sie, pewni nikt tego dlugiego wywodu nie przeczyta, ale poruszyla Pani kilka kwestii, na ktore chcialam odpowiedziec.

  • Ula Odpowiedz

   12 października 2016 w 21:50

   Pani Nawojko jeszcze musze cos dopisac. Pan Tyma nie boi sie o swoich rodakow, ze im sie w Polsce moze stac krzywda. Jedyne czego boi sie Pan Tyma to, to, ze jego rodacy moga sie w Polsce prawdy o „bohaterstwie” bohaterow narodowych dowiedziec. Boi sie tego, ze Ukraincy probujacy w Polsce epatowac symbolami banderowskimi beda przez Polakow tepieni. (nie mysle o fizycznym tepieniu) Boi sie tego, ze Ukraincy bedacy w Polsce dowiedza sie , ze te symbole sa symbolami wstydu, nie dumy. I nie podaoba mu sie, ze Polacy milczacy od kilkudziesieciu lat, nagle zaczynaja sie odzywac. I potepiac banderowcow. I to pan Tyma utozsamia Ukraincow z Banderowcami. Nie Polacy. W Polsce jest tepiony BANDERYZM.

   Ale Ukraincy czepiaja sie nie tylko Polakow mowiacych prawde. Ostatnio „dostalo” sie Prezydentowi Izraela za prawde o udziale Ukraincow w zagladzie zydow na Kresach, a nie dalej jak dzisiaj Prezydent Francji zostal ochrzaniony, bo powiedzial glosno o tym, ze Ukraina nie wypelnia postanowien minskich. O premierrze Sowacji nie wspomne, bo on sie nie liczy dla Ukrainy.

   • Nawojka

    15 października 2016 w 15:43

    Pani Ulu, rozumiem Pani punkt widzenia. Można powiedzieć, że znamy się już od kilku miesięcy, tak jak z pozostałymi forumowiczami tutaj aktywnymi i mniej więcej znamy swoje poglądy. Ale im dłużej odwiedzam tę stronę, tym bardziej doświadczam wrażenia, że piszący czytają tylko nagłówki i ewentualnie skrót dziennikarski, a następnie wylewają emocje nie !na podstawie przeczytanego artykułu, ale na podstawie dawno uogólnionych opinii, sądów, ocen o danej osobie lub wydarzeniu. Nie czytają tekstów źródłowych, do którego dziennikarze podają odnośniki. Mój 1. wpis do nagłówka ,,W Polsce panuje atmosfera przedpogromowa” odnosił się bezpośrednio do samego wywiadu z Tymą, nie zaś do oceny jego osoby. Nie śledzę wywiadów z nim, więc nie potrafię ocenić postawy i poglądów tego Pana. Ten wywiad odebrałam bardziej w kategorii obawy o sytuację w Polsce. Tak jak Panią, tak i mnie smuci fakt, że na Ukrainie panuje probanerowska retoryka. Ale uważam, kiedyś już na ten temat pisałam, że Ukrańcy rozpoczęli dopiero drogę oczyszczania się z trudnej przeszłości. Czy my przez 25 lat zdążyliśmy wszystko sobie poukładać? Chyba nie. Ukraińcy teraz są na etapie poszukiwania i zaprzeczania. Mają trudną sytuację polityczną, nie sprzyja to spokojnym badaniom historycznym, ich politycy są albo zdemoralizowani, albo zagubieni i bezradni wobec sytuacji w ich kraju. Przechodziliśmy też przez to, gdy ocenialiśmy swój stosunek do Żydów w czasie wojny, przechodzili to Niemcy – główni winowajcy (Rosjanie to inny temat) wszystkiego zła w tym okresie – również tego kresowego. Znam Pani zdanie na ten temat- pamiętam, jak pisała Pani, że Ukraińcy mieli czas na ogarnięcie przeszłości. Widzę to inaczej, ale nie zaprzeczam, że moja ocena może być mylna. Mnie po prostu boli upraszczanie historii, wypowiadanie się emocjami niepopartymi rzetelną wiedzą historyczną, obwinianie za zło innych, przy jawnym własnym nacjonalizmie. ,,Czepianie się” prezydenta Izraela też jest moim zdaniem częścią procesu oczyszczania – zaprzeczają, bo nie chcą wierzyć w to, co ich przodkowie zrobili. Polacy też lubią myśleć o sobie w kategorii narodu bez skazy. Historia pokazuje, że w chwili grozy budzi się w naszym narodzie duch ludzkich odruchów, ale nie można zaprzeczać przykładom zachowań nieczłowieczych. Jedwabne podaję nie dla porównywania liczb i skali, ale analogii przebiegu procesów ludzkiej nienawiści – sąsiedzi – organizacja podżegająca do nienawiści, przyzwalająca prostej ludności na akty przemocy – spirala bestialstwa prostych ludzi, którzy z jakichś przyczyn uwierzyli, że mogą tak robić – wykorzystali sprzyjający czas i okoliczności. I ja absolutnie nie chcę przemilczać niczego, tylko niech te dyskusje będą na poziomie i po lekturze komentowanego teksu. Poza tym uważam, że dla współczesnych Ukraińców Bandera jest tylko symbolem walki o niepodległość państwa. Wiedza o bestialstwie banderowców czy bulbowców jest na ogół nieobecna w świadomości zbiorowej tego narodu, a wszelkie próby uświadamiania w tej kwestii są przez nich odbierane jako wroga propaganda. Co nie znaczy, że taki ukraiński punkt widzenia nie rani moich uczuć. Ale jestem w stanie zrozumieć ich potrzebę poszukiwania swoich bohaterów walki o niepodległość kraju. Problem Wołynia, relacji polsko – ukraińsko-rosyjskich naprawdę jest złożony. Poza tym nie znoszę uproszczeń, bo dla mnie czarne nie zawsze jest czarne, a białe – białe. Gdyby tak było, nasze życie byłoby prostsze. Pewnie dalej będziemy się spierać, ale przyjemnie jest podyskutować z kimś w kulturalny sposób. Pozdrawiam serdecznie.

  • Lublinianka Odpowiedz

   15 października 2016 w 11:34

   O tak, koszulka z orłem rani uczucia „Angoli”, bo polscy lotnicy bombardowali Londyn..Poszukaj sobie lepszych argumentów, durna banderowska tubo. Nie znieważaj Ukraińców, przypisując im wszystkim banderowskie zbrodnie i nie stawiaj znaku równości między Ukraińcami i zbrodniarzami.Mieliście szansę siedzieć cicho, ale wyleźliście jak wszy na kołnierz starego kożucha. Róbcie tak dalej, to się w końcu doigracie, prędzej czy później Ukraińcy zrozumieją, co im robicie, a wtedy krew się poleje i wreszcie Ukraina się oczyści, wygniatając was, rezuny, jak śmierdzące pluskwy, którymi jesteście.

 36. Kamień Odpowiedz

  12 października 2016 w 08:18

  To wszystko jest chore.
  Mam wielu kolegów Ukraińców. Razem pracujemy i żyjemy. Nie ma między nami barier, szanujemy się wzajemnie.
  Nie rozumie polityki więc nie będę o niej pisał. Mam natomiast odczucie , że komuś bardzo zależy aby nasze narody były do siebie wrogo nastawione . Komu na tym zależy i dlaczego? Można snuć wiele przypuszczeń….
  Jedno jest pewne podżegacze są po obu stronach granicy. Pytanie jak długo normalni ludzie będą w stanie oprzeć się tej wrogiej propagandzie? DO czego to wszystko w konsekwencji ma doprowadzić? Oceńcie sami i zastanówcie się czy tego chcecie. Ja nie chcę!.
  Miłego Spokojnego Dnia

  • oko "RA" Odpowiedz

   12 października 2016 w 11:08

   Racji trochę masz! ale tylko trochę!
   Po pierwsze, o takich zbrodniach, jak ta na Wołyniu, absolutnie nie można zapomnieć, bo to była ogromna rzesza w większości zupełnie bezbronnych Polaków którzy ponieśli śmierć w sposób wręcz niewyobrażalny. Należy im się, byśmy o nich pamiętali!
   Po drugie, nie jest winą Polaków że Ukraińcy uznali tych zwyrodniałych morderców za swoich bohaterów!
   Po trzecie, niech porządni, normalni Ukraińcy zrobią porządek z banderowcami, wtedy możemy podyskutować o pojednaniu (w chwili obecnej, nie ma takiej możliwości)
   Po czwarte, wydaje się że jesteś dość młody, i dla ciebie ludobójstwo Wołyńskie, to coś jak zagłada dinozaurów (dawno i nie wiadomo czy prawda) Zapewniam cię jednak że dla setek tysięcy Polaków to sprawa osobista (Co ma powiedzieć osoba której całą rodzinę zamordowały banderowskie pod zwierzęta w sposób który nie da się opisać, i którego rodzina leży gdzieś po rowach i studniach na Wołyniu, a sprawcą tych zbrodni stawia się pomniki i obwołuje ich bohaterami narodowymi).

  • Pafnucy Odpowiedz

   12 października 2016 w 12:35

   Problem Polski i Ukrainy to banderowcy. Tak jak problemem w dobrych relacjach Polski z Niemcami byliby naziści. Jednak Niemcy sami ten problem rozwiązali. Czas na Ukraińców. Dobre relacje Ukrainy i Polski są wskazane i możliwe. Jednak nie Ukrainy, gdzie mordercy, nazistowscy kolaboranci urastają do rangi „bohaterów”. Ja nawet nie wymagam od nich żadnych przeprosin. Mi wystarczy potępienie zbrodni i zbrodniarzy i przestanie wylewania pomyj na groby polskich ofiar przez stawianie pomników mordercom.

   • Lublinianka

    15 października 2016 w 11:41

    Oni dosłownie, a nie w przenośni, jakiej użyłeś, wylewają pomyje na groby polskich ofiar zbrodni swoich przodków, i to dzieje się teraz. Fundacja E. Zawackiej sponsorowała poszukiwania archeologiczne w Starym Gaju, to jedna ze wsi, której mieszkańcy zostali całkowicie wymordowani. Ktoś wskazał dół w lesie, zaczęli kopać, znaleźli parę warkoczyków dziecięcych, trochę kości i musieli przerwać. Po kilku latach wrócili, i co znaleźli na tym miejscu? Szambo i śmieci ze szpitala. To zrobili nie banderowcy i czerń 73 lata temu, tylko obecni tam mieszkający Ukraińcy, tacy sami, jak by się nam wydawało, ludzie, jak my. Ale jednak nie tacy sami, ewidentnie nie tacy sami. I co, wy myślicie, że (neo)banderyzm to nie jest problem? W sumie, chyba nie ma co tego nazywać neobanderyzmem, banderyzm nie zniknął, on tam się czaił i czekał na odpowiedni moment.

  • taka jedna Odpowiedz

   12 października 2016 w 13:44

   Ja mam trochę ukraińskie korzenie, mimo że jestem Polką – jak się ktoś o tym dowie, to mnie zabiją – boję się, co to będzie, czy nie będę musiała opuścić mojej Polski? Nie znam ukraińskiego, ani nic – ale już wolę banderowców, przynajmniej nie mordują Polaków, mieszkających na Kresach – a Polacy to nie wiadomo.

   • HHG

    12 października 2016 w 14:27

    „Paula”, „taka jedna”, „młoda” – wpuszczamy komentarze, chociaż na odległość widać, że to nowa taktyka na trollowanie ))); trzeba lepiej się postarać, bo wpisy są niemal identyczne co do ducha i zasady; pozdrawiamy – redakcja Kresy24

   • Maur

    12 października 2016 w 17:39

    Nie znam ukraińskiego, ani nic – ale już wolę banderowców, przynajmniej nie mordują Polaków, mieszkających na Kresach – a Polacy to nie wiadomo.
    ————————————————————————————
    Na razie nie mordują. Ale każdy marzy by znaleźć się na pomniku. Jak banderowcy. I zrobią wszystko by na takie pomniki zasłużyć.

    Skoro za najokrutniejsze mordy w historii ludzkości, akurat na Polakach, na Ukrainie można zasłużyć na pomnik – to tylko kwestią czasu jest by pojawiły się masy hirojów w ślepym pędzie do sławy…

  • Radek Odpowiedz

   13 października 2016 w 16:32

   człowieku, tu nie chodzi o politykę , tylko o potępienie zła, które obecnie promuje Ukraina zachodnia!!!

 37. voy Odpowiedz

  12 października 2016 w 09:43

  Chcemy jednego aby ludobójcom i zbrodniarzom nie stawiano pomników i nie mówiono że dobrze zrobili a chcemy tego dlatego że te zbrodnie były popełniane na Polakach i polskim narodzie.
  Zapytaj swoich kumpli Ukraińców jakie mają na ten temat zdanie? Bo jeśli popierają ta banderowską swołocz to bądź pewny że jakby się sytuacja nadarzyła to z kumpli za jakich ich uważasz szybko zmieniliby się w oprawców
  i tylko przykro że średnio rozgarnięty Polak „nie ma pojęcia o co tu chodzi”
  i lepiej niech nie napinają struny…banderowcy bo potrafimy im pokazać jak umiemy zawalczyć o swoją krew i o szacunek dla niej

  • hmm Odpowiedz

   12 października 2016 w 13:45

   Przecież Klaczkiwski nie ma pomnika, a Bandera nikogo nie zabił – taka prawda.

   • Maur

    12 października 2016 w 17:42

    To Bandera wyrok śmierci od sądu polskiego dostał za roznoszenie ulotek?

    Doucz się i to pilnie. Bo krzywdę sobie planujesz i swoim pobratymcom.

   • oko "RA"

    12 października 2016 w 19:35

    Hitler także nikogo nie zabił! cóż ci po takiej prawdzie?
    Jak się coś pisze, to trzeba wpierw trochę pomyśleć.

   • Ula

    12 października 2016 w 21:27

    A Hitler kogos zabil?

    Czasami wstarczy ideologia. Nie trzeba samemu zabijac.

 38. taka jedna Odpowiedz

  12 października 2016 w 13:42

  Ja jestem Polką, ale nazwisko mam ukraińskie, jak większość Polaków z Podkarpacia – jakby się ktoś skapnął, jaki mam nazwisko, to by mnie zadźgali. Dobrze Tyma mówi.

  • HHG Odpowiedz

   12 października 2016 w 14:27

   „Paula”, „taka jedna”, „młoda” – wpuszczamy komentarze, chociaż na odległość widać, że to nowa taktyka na trollowanie ))); trzeba lepiej się postarać, bo wpisy są niemal identyczne co do ducha i zasady; pozdrawiamy – redakcja Kresy24

  • Maur Odpowiedz

   12 października 2016 w 17:43

   Kuźmiuk też ma takie nazwisko. I jest europosłem z Polski.

 39. Kamień Odpowiedz

  12 października 2016 w 15:24

  Panie VOY. Źle Pan zinterpretował mój wpis. Napisałem że nie rozumiem polityki a nie, że nie rozumiem zbrodni Wołyńskiej bo rozumiem ją doskonale. Mój dziadek walczył z UPA.
  Może jest prawdą jak Pan sugeruje w swoim wpisie, że jestem średnio rozgarnięty, może do średniej mi jeszcze daleko. Nie mnie to oceniać. Nie wierzę aby moi ukraińscy koledzy przy sprzyjających dla siebie warunkach zamienią się w moich oprawców. Może Pan w sprzyjających warunkach stanie się moim oprawcą? Przepraszam za przekąs 🙂
  Ale do meritum.
  Prawda historyczna jest bardzo ważna dla każdego narodu ponieważ kształtuję jego tożsamość. Oczywiście sprawy należy wyjaśniać i nagłaśniać . Ale historia to historia powinno się z niej wyciągać wnioski dla dobra przyszłych pokoleń a nie wykorzystywać zapewne w określonym celu politycznym.
  Rozumiem Pana oburzenie dotyczące postawy władz Ukraińskich wobec Wołynia i s.bandery. Mi też to się nie podoba. Chciałem jedynie zwrócić uwagę na dużo szerszy aspekt. Rząd Ukraiński to nie cała Ukraina, Nacjonaliści bandery to nie cały naród. Nie zgadzam się z takim generalizowaniem. W Wołyniu byli też Ukraińcy którzy ratowali Polaków. Władze się zmieniają i postawy ludzkie też. W swoim poprzednim wpisie chciałem zwrócić uwagę, że można żyć w symbiozie nie ulegając wielkim kompromisom a obecna atmosfera medialna budzi moje obawy, że postawy po obu stronach mocno się z radykalizują co może doprowadzić… No właśnie do czego? Czy może wyniknąć coś dobrego? I taką obawę wyraziłem w poprzednim wpisie.

  • Nawojka Odpowiedz

   12 października 2016 w 16:47

   Nic dodać, nic ująć. Pozdrawiam.

  • Maur Odpowiedz

   12 października 2016 w 17:51

   Nie mnie to oceniać. Nie wierzę aby moi ukraińscy koledzy przy sprzyjających dla siebie warunkach zamienią się w moich oprawców.
   ===================================================
   Koniecznie proszę obejrzeć film „Wołyń”. Tam tez jest takich paru niedowiarków.
   Po obejrzeniu proszę uruchomić swoją wyobraźnie i spróbować wyobrazić sobie co mogli myśleć na chwilę przed odrąbaniem głowy siekierą. Albo przerżnięciem piłą od drewna na pół. Albo podczas jednego z kilkuset sposobów uśmiercania.
   Tak, te ostanie myśli niedowiarków są najważniejsze. Bo każdy z niedowiarków miał grupkę sobie podobnych niewolników mentalności i leniuchów umysłowych. Im zwyczajnie nie stawało wyobraźni.

   Ich ostatnie myśli: – dlaczego ja durny nie posłuchałem mądrzejszych a zawierzyłem idiocie…

   Prawo Murphy`ego też to potwierdza.

 40. Tedy Odpowiedz

  12 października 2016 w 15:24

  Hitler też nikogo nie zabił własnorecznie.wiec nie pier…. głupot błaznie.

 41. Kamień Odpowiedz

  12 października 2016 w 16:00

  Tedy wysoki merytoryczny poziom Pana wypowiedzi znacznie przerasta moje intelektualne zdolności. Na takie wyżyny nie jestem w stanie się wznieść. Dyskusja z Panem dla mnie nie sensu ale to nie Pana wina. Nie mniej jednak zainspirował mnie Pan. Dla takich światłych ludzi jak Pan i Panu podobnych z obu strony granicy powinna być dana możliwość wyrażenia swojej ekspresji i jasnego wyrażenia racji. Myślę, że coś w rodzaju ustawki mogło by być doskonałym panelem na którym mogli byście sobie wytłumaczyć sporne kwestie za pomocą pały i innych środków argumentacji bezpośredniej. Myślę, że w krótkim czasie zostało by was nie wielu a może nawet tylko Pan. Gdybyście coś takiego planowali to proszę o skwapliwy dobór terenu żebyście nie niepokoili niewinnych ludzi. Elytaaa….. 🙂

  • oko "RA" Odpowiedz

   12 października 2016 w 19:43

   Widzisz Ukraińcu! wy macie trochę inną budowę mózgu, i dlatego wam jest trudno pojąć nas Polaków. Ale nie przejmuj się tym! to już tak natura stworzyła, a z naturą trudno walczyć.
   Pozdrawiam

   • Nawojka

    12 października 2016 w 20:57

    Widzisz Polaku! Mózg polski i ukraiński niczym się nie różni, nawet Twój, niestety, jest identyczny. Taka to sprawiedliwość!

 42. miki Odpowiedz

  12 października 2016 w 23:20

  „……….Ostatnio byłem na szkoleniu w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN…………” i to dużo wyjaśnia

 43. Kamień Odpowiedz

  13 października 2016 w 00:12

  Brawo oko Ra z tego co napisałeś wnioskuję, że jesteś absolwentem Akademii Medycznej i egzamin z anatomii zaliczony na 5. Z ortografią nie co gorzej jak widzę. Zdanie zaczynamy wielką literą z interpunkcją też nie najlepiej 🙁 Tak w ramach przypomnienia . Tak mnie nauczono w polskiej szkole a do jakiej Pan uczęszczał ?
  ” A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” Mikołaj Rej. Polecam 🙂

  • oko "RA" Odpowiedz

   13 października 2016 w 07:57

   Cóż! Każdy średnio rozgarnięty człowiek, zrozumiał by że z tym „mózgiem”
   to żart. Co do ortografii, udowodniłeś mi że jesteś lepszy niż ja. Jednak historia Polski, a w szczególności „kresów” nie jest niestety twoją mocną stroną. Jeżeli chodzi o twoje posty, to wynika z nich że Polakiem raczej nie jesteś(chyba że takim, jak tyma.) Jeżeli jednak uważasz się za Polaka, to nie przyznawaj się do tego, bo przez te twoje posty, wstyd ogromny.

   • Kamień

    13 października 2016 w 19:24

    Każdy średnio rozgarnięty człowiek, zrozumiał by że z tą „Akademią Medyczną i 5tką z anatomii” to żart.
    Co do reszty bez komentarza.

 44. Radek Odpowiedz

  13 października 2016 w 11:08

  To taki kozacki upór, wojenna retoryka, nie przyjmują faktów historycznych, a na prawdę historyczną się pienią. Scenariusz znany z historii.

 45. piko Odpowiedz

  13 października 2016 w 13:44

  Zbrodnie dokonane przez ukraińskich nacjonalistów na Polskich obywatelach w II RP.,sięgają 200 tysięcy. Gdyby Polska w tych tragicznie trudnych czasach chciała postąpić podobnie to dziś w RP nie było by mniejszości ukraińskiej w polsce.W operacji Wisła wysiedlenia objęły ponad 140 tysięcy osób cywilnych którzy to dostali nowe życie , nowe murowane domy , gospodarstwa, dostęp do kultury i nauki.Dziś potomkowie tych wysiedlonych są w większości bardzo dobrze wykształconymi i szanowanymi obywatelami RP. Mam ponad 50 lat, a przez 40 lat mieszkałem w Zachodniopomorskim gdzie jest bardzo dużo polaków ukraińskiego pochodzenia ale nigdy nie słyszałem by ich pochodzenie było powodem do ubliżania lub innych ksenofobii.Polacy wspierają Ukrainę ale nigdy nie zaakceptują Ukrainy banderowskiej.

  • Kamień Odpowiedz

   13 października 2016 w 19:31

   w końcu coś z sensem i na temat. Dziękuję za wartościowy wpis.

   • oko "RA"

    14 października 2016 w 08:38

    Może i z sensem! Jednak Polakom, plują w twarz, a ty mówisz że ,deszcz pada! Nie było by problemu, gdyby banderyzm dotyczył, jakiejś niewielkiej
    grupki Ukraińców na zachodniej Ukrainie. Jednak w tej chwili, banderyzm stał się religią państwową i jest forsowany na całej Ukrainie.
    Przymykanie oka na to co się obecnie tam dzieje, może skończyć się dla nas fatalnie.

   • Kamień

    14 października 2016 w 10:23

    Oko „RA” Nie przekręcaj moich wypowiedzi proszę. Zgadzam się z Tobą, że nacjonalizm banderowski jest dla nas niebezpieczny i nie do zaakceptowania. Ale odpowiadanie nienawiścią na nienawiść nie doprowadzi do niczego dobrego. To, że na Ukrainie banderyzm jest tak popularny to zasługa elit, które go propagują. Ludzie są poddawani propagandzie, której efekty widzimy gołym okiem. I moim zdaniem błędem jest ostentacyjne wypowiedzi bo ci ludzie i tak nigdy tego nie zaakceptują co do nich mówisz a tylko pogłębią swoją nienawiść. Trzeba jasno i stanowczo wpływać na rząd ukraiński by zmienił swoją postawę bo przykład idzie z góry. A zmiana procesu myślowego u ludzi będzie trwała latami. No nie wiem, podam przykład może nie trafiony. Jestem otwarty na krytykę.
    Dla każdego Polaka Św. Jan Paweł II jest ikoną. Gdyby jakiś obcokrajowiec starał się przekonać Ciebie , że Św. Jan Paweł II to oszust, zdrajca, agent itd. Jaka była by Twoja reakcja? No raczej wiadomo i była by to reakcja słuszna. Powtarzam Polska musi konsekwentnie wywierać nacisk na rząd Ukrainy w tej sprawie. Ale my tu na dole powinniśmy zachować wstrzemięźliwość. Bo dla zwykłego człowieka ważne jest tu i teraz oraz jutro. Nienawiść rodzi nienawiść, przemoc rodzi przemoc. Są grupy, w których żywotnym interesie jest abyśmy się kotłowali w naszym regionie. Nie dajmy sobą manipulować, Skoro już wspomniałem już o Św. J.P. II to czy nie mawiał on ? Zło dobrem zwyciężaj? Pozdrawiam

   • oko "RA"

    14 października 2016 w 11:50

    Zgadzam się z tobą w 99 procentach! Broń Boże, nie jestem przeciw Ukrainie. Jestem tylko niezwykle zmartwiony tym co się tam dzieje. Moje wypowiedzi pewnie są zbyt emocjonalne i niektórzy mogą odnieść wrażenie że jestem przeciw Ukraińcom, a to nie jest prawdą. Jestem za tym abyśmy mieli dobre stosunki ze wszystkimi sąsiadami, jednak dobra wola nie zawsze wystarczy. Historia pokazuje że jeżeli nie będziemy ostrożni i nie będziemy reagować na ewidentne zło, to będziemy mieli powtórkę tego co było.
    Pozdrawiam

 46. Kamień Odpowiedz

  14 października 2016 w 17:22

  Oko „RA” zwróć uwagę, że nasza rozmowa zmieniła oblicze o 180 stopni a co ważniejsze jesteśmy sobie bliscy w poglądach co wydawało się nie możliwe. Można się dogadać? Wystarczy spuścić z tonu i nie stosować obelg. Bardzo się cieszę, że możemy prowadzić dialog i wymieniać się poglądami nawet . Pozdrawiam 🙂

 47. Ania Odpowiedz

  16 października 2016 w 06:36

  Uff, z ulga przeczytalm wywiad. Po tytule przypuszczalam, ze to Ukraincy znow sie szykuja siekiery do pogromu Polakow.

 48. Lucjan Odpowiedz

  16 listopada 2016 w 22:51

  Miałem znajomych Ukraińców, ale zakończyłem już z nimi znajomość, bo była jednostronna. Po rozmowach z innymi Polakami na temat Ukraińców stwierdzam:

  1. Ukraińcy byli uczeni, że Bandera to rewolucjonista ukraiński walczący o wolność Ukrainy; dlatego Ukrainiec nie widzi nic złego by wykorzystać i oszukać Polaka. Znajoma Ukrainka która pracuje na filologii rosyjsko -ukraińskiej powiedziała, że jej babcia Polka wstydziła się, że jest Polką, ale ta znajoma płaszcząc się i skomląc o pomoc (typowa postawa Ukraińców) załatwiła sobie najpierw kartę stałego pobytu a potem obywatelstwo polskie. Nigdy Polakami nie będą mają inną mentalność, poszanowanie człowieka i poczucie czasu itp, a Polskę chcą tylko wykorzystać. My na swoją kulturę i status pracowaliśmy 1050 lat. A oni ciągle nam zazdroszczą i są zawistni.

  2. Ukrainiec ocenia wszystko przez pryzmat pieniądza, jego bogiem jest pieniądz i dla pieniędzy zrobi prawie wszystko.

  3. Ukrainiec korzystając z pomocy Polaków, sam nigdy jej nie udzieli Polakowi.

  4. Ukraińcy są tchórzliwi i zakompleksieni, ale w grupie potrafią być mściwi i agresywni.

  5. Należy ograniczyć znacznie zalew Polski Ukraińcami. W samym Poznaniu obecnie jest złożonych ponad 15.000 wniosków Ukraińców o wizę, a obecny rząd im to ułatwia. Trzeba przyjmować tylko tych którzy są użyteczni Polsce ( np. brakuje ślusarzy, to ich przyjmować) i stworzyć odpowiednie zasady przyjmowania obcokrajowców, Polsce użyteczne i bezpieczne dla Polaków. Baliśmy się najazdu arabów, mamy najazd Ukraińców.

  6. Partia PiS jest zbytnio w centrum, w okresie przejściowym może być dobra, ale musi powstać partia centro – prawicowa, która zadba o Polskę i Polaków i jednocześnie będzie szanować gości, ale na ustalonych mądrych zasadach gościnności, dobrych dla Polski. Popatrzcie na tendencje światowe – wyjście Brytyjczyków z unii oraz wybory z USA, to jest kierunek – dobro narodu i jego obywateli, odbudowa państwa i jego wartości.

  7. Celem ma być dobro Polski i Polaków, wiara w Boga i szacunek dla gości, ale nie kosztem Polaków, to musi się stać mottem działania nowej partii.

 49. Jan Odpowiedz

  26 marca 2017 w 19:14

  Panie Tyma, ja wiem, że Pan chciałby, żeby była atmosfera PRZEDPOGROMOWA. A najlepiej POGROMOWA. Ale było fajnie, prawda ? Jak te polskie lachy masakrują Ukraińców. … A tu ni cholery… Do Polski przyjechały już dwa miliony Ukraińców. Do większości z nich Polacy odnoszą się z szacunkiem, Ukraińcy dobrze pracują, są miłymi ludźmi, potworzyły się przyjaźnie (u mnie w domu pracowały trzy Panie Ukrainki jak Mama była ciężko chora), na pewno jest nam z Wami lepiej niż Niemcom z tą „radością” jaka im się przytrafiła ostatnio. Większość z Was jak wraca opowiada jak w Polsce jest dobrze. Może Pan sobie włączyć YouTube i tam Pan znajdzie tysiące filmików ukraińskich autorów z tytułami „Raj na ziemi”, „Jaka piękna Polska”, „Jak znaleźć pracę w Polsce”, „Dlaczego u nas nie ma takich dróg jak w Polsce” … i następny milion się szykuje. ………… Oczywiście, dewiacje się zdarzają, jak wszędzie. Ale, żeby była atmosfera „przedpogromowa” ? Chciałby się, nie ? … ………..A tak na poważnie, Pan się urodził we Szprotawie (wikipedia). Rozumiem, ze Pańscy Rodzice zostali przymusowo przesiedleni z południowo-wschodniej Polski w ramach akcji Wisła. Pan uważa, że Ukraińcy powinni żałobą uczcić to wydarzenie. Panie Tyma, doskonale Pan wie, że po wojnie Polska miała g…. do gadania. O wszystkim decydował Stalin. To on ustalił granice Polski. Na pewno Pan wie, że Polska postulowała do Stalina wzajemne przesiedlenie w związku z nową granicą wschodnia, Ukraińców na Ukrainę oraz Polaków do Polski. Po zastrzeleniu przez UPA gen. Świerczewskiego Stalin polecił przesiedlić Ukraińców do Polski zachodniej. A z Polakami na byłych naszych ziemiach wschodnich robił wielkie trudności. Dopiero w 1959 miały miejsce ich ostatnie przesiedlenia z Ukrainy do Polski. Pan chce, aby Ukraińcy żałobą czcili Ukraińskich przesiedlonych w akcji Wisła. Panie Tyma, niech się Pan modli do Pana Boga dziękując, że była taka akcja jak WISŁA. UPA mordowała tam Polaków na okrągło oraz Ukraińców, którzy nie chcieli z UPA współpracować. Polskie wojsko wykonywało akcje odwetowe, ale nie tak jak to Wy potraficie, nie rozbijało dzieciom czaszek a Polkom nie obcinano piersi. Pan się cieszy, że Was Polacy wywieźli na zachód Polski. Może by tak było, że Pański Tata albo Pana Mama by wtedy tam zginęli. I wtedy Pana by nie było …Z pewnością w tej Szprotawie Pańscy Rodzice mieli o wiele lepsze warunki niż przy tej ruskiej granicy. A jak się Panu nie podoba, to niech Pan się przeprowadzi w Bieszczady. Czemu nie ? ….. A przy okazji Pan wie, że Ukraińcy których Polska tak strasznie potraktowała w akcji WISŁA, jeżeli jeszcze żyją (czego im serdecznie życzę) to mają niezłe życie w Polsce za co najmniej 2 tys. i więcej renty a nie jak u Was za 200 zł. Pozdrawljaju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *