Wojna „wszystkich ze wszystkimi” w Syrii: Amerykańskie lotnictwo zabiło 100 rosyjskich najemników, Kurdowie zabili 9 tureckich żołnierzy

11 lutego 2018

Mimo deklaracji Władimira Putina i prezydenta Syrii Baszara al-Asada, że wojna w Syrii się kończy, ostatnie dni pokazują raczej, że wchodzi w inną fazę.

Co najmniej 9 tureckich żołnierzy zginęło, a kilkunastu zostało rannych w czasie walk z Kurdami zajmującymi północną i wschodnią część Syrii. Zestrzelony został też turecki śmigłowiec wojskowy. Tureckie wojska wkroczyły tam 20 stycznia. Operacja „Gałązka oliwna” ma na celu wyparcie YPG oraz osób związanych z Partią Unii Demokratycznej (PYD) z pogranicza turecko-syryjskiego. twierdzi,  ze „zneutralizowałą” (zatrzymała bądź zabiła) już ponad 1000 „terrorystów”. Turcy uważają YPG i PYD za przedłużenie zdelegalizowanej w Turcji marksistowsko-nacjonalistycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uznawanej za formację terrorystyczną również przez UE i . Ale już jednostki YPG są traktowane jako sojusznicy przez i kraje UE. brali udział w wyzwalaniu północnej Syrii spod władzy „państwa islamskiegio”, uczestniczyli też w zdobyciu nieformalnej stolicy skrajnych islamistów, Ar-Rakki. Kurdów syryjskich po cichu wspiera też , na pewno utrzymywane są kontakty z ich przywódcami i bywają na rozmowach w Moskwie, a pod koniec stycznia apelowali do Rosji o wpłynięcie na Turcję, by wstrzymała operację.

Z drugiej strony, Kurdowie atakowani są też przez siły reżimu al-Asada wspierane przez Rosję. Walki „asadowców” z Kurdami i sprzymierzonymi z nimi niektórymi syryjskimi ugrupowaniami zbrojnymi (tzw. Syryjskie Siły Demokratyczne) trwają o pola naftowe w okolicy miasta Chuszam. Kurdowie wspierani są z powietrza przez amerykańskie lotnictwo oraz amerykańskich komandosów na ziemi. W piątek Pentagon poinformował, że w środę i czwartek w tym regonie amerykańskie lotnictwo zniszczyło pozycje sił reżimu al-Asada. Wiele wskazuje na to, że w nalocie zginęło 100 Rosjan, tak przynajmniej informują niektóre media rosyjskie. W Syrii, poza regularnymi rosyjskimi wojskami działają także oddziały „prywatnej firmy wojskowej Wagnera”. Formalnie są one częścią „ochotniczych„ struktur. Wiadomo jednak, że trenują oni na poligonach Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Byli także zaobserwowani podczas z Ukraińcami w Donbasie. Rosja się do nich oficjalnie nie przyznaje. O domniemanej masakrze rosyjskich najemników w Syrii czytaj tutaj.


Ale to nie wszystko. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła irańskiego drona wystrzelonego z Syrii, a także w odpowiedzi na atak uderzyła w sobotę w irańskie cele w tym kraju (wyjaśnienie: reżim i klan Asada wywodzi się grupy religijnej alawitów, bliskich szyickim Irańczykom i jest wspierany przez irańskie wojsko  i szyickich bojowników i terrorystów z organizacji Hezbollah) . Następnie podano, że „izraelskie Siły Obronne uderzyły w irańskie systemy kontroli w Syrii, które (wcześniej) wysłały UAV w izraelską przestrzeń powietrzną, po czym nastąpił zmasowany syryjski ostrzał przeciwlotniczy. Jeden myśliwiec F-16 rozbił się w Izraelu, ale pilot jest bezpieczny”. Tak napisał na Twitterze rzecznik izraelskiej armii podpułkownik Jonathan Conricus.

Rosyjskie MSZ zaapelowało o „powstrzymanie się od jakichkolwiek działań, które mogłyby jeszcze bardziej skomplikować sytuację”. Prezydent Władimir Putin, który rozmawiał przez telefon z premierem Izraela Beniaminem Netanjahu, także zaznaczył, że kluczowe jest, aby uniknąć „niebezpiecznej eskalacji”. Z kolei amerykański Departament Stanu podkreślił, że ma prawo do obrony własnej i obwinił o całą sytuację Iran. Pentagon, który stwierdził, że działania Iranu są „destabilizujące” i „zagrażają międzynarodowemu pokojowi oraz bezpieczeństwu”. W komunikacie dodano, że Waszyngton popiera „prawo Izraela do obrony”.

Oprac. MaH, rp.pl, belsat.eu, polskieradio.pl, polskatimes.pl


fot. Matthew Brunch, Wikimedia Commons, CC

 

 

 

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

7 odpowiedzi Wojna „wszystkich ze wszystkimi” w Syrii: Amerykańskie lotnictwo zabiło 100 rosyjskich najemników, Kurdowie zabili 9 tureckich żołnierzy

 1. peter Odpowiedz

  12 lutego 2018 w 03:18

  https://www.youtube.com/watch?v=PVpGh1eLYCY

  PS jest wojna iformacyjna tak ze nie wiem czy nie fake

  • observer48 Odpowiedz

   12 lutego 2018 w 09:49

   @peter
   Kacapskich bredni nie ma co słuchać.

   • peter

    12 lutego 2018 w 15:21

    Znasz rosyjski ?
    To sa podsluchane rozmowy kudzi Wagnera w ktorych mowia o swoich ogromnych stratach Zalatwili ich Amerykanie uzywajac lotnictwa

   • observer48

    14 lutego 2018 w 07:53

    @peter
    Zgadza się. The Daily Mail pisze o 644 zabitych roSSyjskich najemnikach w jednym tylko ataku US Air Force w Syrii. Wygląda na Afganistan bis. http://www.dailymail.co.uk/news/article-5386503/More-640-Russian-mercenary-soldiers-killed-Syria.html

 2. mietek Odpowiedz

  12 lutego 2018 w 11:12

  to na 100% fake. Napie(…) to się zacznie Polski z Ukraina,jak nas usrael rozbroi a rezuny nas zaatakują. I w taki sposób powstanie polin.

  • peter Odpowiedz

   12 lutego 2018 w 15:29

   Mietek wpisujesz sie w kremlowska propagande

   /Usłyszymy, że w imię patriotyzmu trzeba opuścić Unię, a nie tworzyć w niej równowagę sił, że wrogiem jest „okupant amerykański“ na usługach żydowskich, a więc NATO stanowi zagrożenie. Trzeba zatem pozbyć się baz i najlepiej związać się z bezinteresownymi Chinami, lub „pokojową“ Rosją, która dodatkowo obroni nas przed agresją Ukrainy szykowaną przez USA i Żydów/

   Zaczerpniete z portalu miedzymorze

 3. pol Odpowiedz

  13 lutego 2018 w 09:54

  To prawdziwy balsam na serce takie wiadomości o zabitych ruskich najemnikach ( oby więcej ! ) Każdy zabity ruski najemnik to cios dla kacapskiego imperializmu ,to kara za pomordowanych przez NKWD naszych oficerów w Katyniu i innych miejscach kazni ! oby szczezł cały ten pomiot kremlowsko-moskalski ! oby mordercy cierpieli wieczne męki za swoje zbrodnie na niewinnych pasażerach MH-17 miejmy nadzieje że sprawiedliwość ich dopadła !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *