• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna
  • 29 maj 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Ukraina

Były prezydent Ukrainy oskarżył władze o dyktaturę. Politolog: Gra z Putinem i promuje rosyjską narrację

19 mar 2025

Petro Poroszenko

Petro Poroszenko. Fot. president.gov.ua

Swoimi ostatnimi wypowiedziami Petro Poroszenko szkodzi Ukrainie i ułatwia Rosji realizację ważnych negocjacji międzynarodowych. Ponadto jego słowa są sprzeczne z wcześniejszymi oświadczeniami i działaniami. Uważa tak analityk polityczny Petro Ołeszczuk, który skomentował na swoim koncie w Facebooku wywiad Poroszenki dla zagranicznych mediów, w którym były prezydent Ukrainy bezpodstawnie oskarżył ukraińskie władze o prześladowania.

Ekspert przypomniał, że sam Poroszenko w czasie swojej kadencji współpracował z Putinem i Rosją.

„W USA nie ma zwyczaju, aby wewnętrzne sprawy kraju wynosić za granicę. Ale na Ukrainie jest Poroszenko. A wczoraj ten polityk cieszył się tak minimalną uwagą zagranicznego dziennikarza, że ​​powiedział coś, co sugeruje, że nasi partnerzy nie mają w naszym kraju z kim rozmawiać, oprócz, oczywiście, Poroszenki. Wszyscy inni są dyktatorami. Ale Poroszenko trochę się pogubił: oskarżył rząd o dyktaturę, chociaż osobiście ściskał dłoń i obejmował dyktatora Putina” – pisze ekspert.

Według Ołeszczuka, dziś, w ważnym momencie negocjacji, Poroszenko w istocie gra z Putinem i promuje na całym świecie rosyjską narrację, że nie ma potrzeby negocjowania z ukraińskim rządem, który jest, rzekomo, niedemokratyczny.

„Według logiki Poroszenki powinien on uczestniczyć [w negocjacjach – red.]. Ponieważ, jak się wydaje, dobrze zna Trumpa. Trump również dobrze go zna, ale jest pewien niuans: za Poroszenki na Ukrainie doszło do dużego skandalu, gdy funkcjonariusze NABU [Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy – red.], za zgodą ówczesnego prezydenta Poroszenki, ujawnili sprawozdania finansowe Partii Regionów, w których rzekomo pojawił się szef sztabu wyborczego Trumpa, Paul Manafort. Trump prawie przegrał [w wyborach – red.], a Manafort trafił za kratki. Ta ingerencja w wybory w USA uderzyła osobiście w Trumpa, a poparcie Petro dla Hillary Clinton i ignorowanie Donalda Fredowicza [patronimik od imienia ojca Donalda Trumpa – Frederika – red.], na zawsze pokazało, po której stronie stoi Poroszenko, a co za tym idzie, państwo Ukraina, ponieważ je reprezentował” – zauważa ekspert.

Petro Ołeszczuk zauważa również, że słowa Poroszenki często nie pokrywają się z rzeczywistością i jego wcześniejszymi wypowiedziami.

„W sprawie rzekomego ataku ze strony władzy na demokrację w osobie Poroszenki. Podczas wojny Petro Ołeksijewicz stał się 25 razy bogatszy, awansując z drugiej dziesiątki do pierwszej trójki najbogatszych oligarchów kraju. Jego mała frakcja jest najbogatsza w parlamencie. On sam zarabia więcej niż wszystkich 750 posłów do Parlamentu Europejskiego razem wziętych. Tak tłumią opozycję! Tak naprawdę głównymi wrogami Piotra Ołeksijewicza są słodycze i ciastka, a także żądza pieniędzy, chciwość i ciągła chęć kradzieży. „Hetman” nigdy sobie tego nie odmawiał. (…) Poroszenko radzi, jak powinny walczyć Siły Zbrojne Ukrainy. Obaj jego synowie są w wieku poborowym i uniknęli poboru. Uciekli do Londynu i tam się ukrywają. Najstarszemu synowi skonfiskowano już cały majątek, ponieważ zignorował wezwanie. Bo według logiki Petra Ołeksijewicza to nie dzieci Poroszenki powinny walczyć, ale twoje. I zawsze jest gotowy powiedzieć ci, co należy zrobić. (…) Petro Ołeksijewicz udziela wielu rad na temat obrony. Przypomnę, że ten „doradca” wspólnie ze Swinarczukami splądrował przemysł zbrojeniowy, zbudował (a właściwie nie) z Jaceniukiem potężny mur na granicy z Rosją. Pod jego naczelnym dowództwem eksplodowało 60% wszystkich zapasów amunicji na Ukrainie: Icznia, Kałyniwka, Bałakłija, Swatowo… co najmniej siedem magazynów! Budowa umocnień w Donbasie zakończyła się całkowitą porażką. W jego wnętrzu mieszkają dwie osoby. Pierwszy Poroszenko to patriota i „lodołamacz”, strateg i „państwowiec”, który udziela wywiadów zagranicznym mediom. A nasz, ukraiński prawdziwy Poroszenko: przytulacz Putina, partner Medwedczuka, kum Swinarczuka, ojciec dwóch dorosłych synów, którzy w Londynie uchylają się od poboru; handlarz z ORDŁO [Oddzielne rejony obwodów donieckiego i ługańskiego – red.], podmiot biznesowy Federacji Rosyjskiej, oligarcha, który wzbogacił się w ciągu kilku lat wojny bardziej niż przez dekady przed nią. I oczywiście „demokrata” – podsumowuje Ołeszczuk.

Przypomnijmy, niedawno pojawiło się w Internecie nagranie filmowe z wywiadem Petra Poroszenki, w którym stwierdził, że Rosja nie atakuje szpitali ani obiektów energetycznych na Ukrainie. To nagranie zostało podchwycone przez rosyjską propagandę, która twierdzi, że Poroszenko jest jednym z niewielu przywódców Ukrainy, którzy mówią o dobrych intencjach Rosji. Eksperci nazwali te słowa polityka oznaką zdrady i działaniem na korzyść Putina.

Opr. TB, facebook.com/ Петро Олещук

< Idź pod prąd Zobacz inny >
Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

„Zabrakło woli politycznej” – minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow wyjaśnił przyczynę długotrwałego tolerowania prorosyjskich mediów na Ukrainie„Zabrakło woli politycznej” – minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow wyjaśnił przyczynę długotrwałego tolerowania prorosyjskich mediów na Ukrainie Default ThumbnailNie uwierzysz co by zrobił Monson Poroszence! (WIDEO) Default ThumbnailUkraina zabroniła rosyjskich filmów i seriali. Zamiast nich mają być polskie. Rosja wściekła
  • Tagi
  • krytyka
  • Poroszenko
  • propaganda rosyjska

2 komentarzy

  1. LT
    20 marca 2025 o 01:13 Odpowiedz

    Ukraina nie jest monolitem ani jezykowym ,ani religijnym ,ani kulturowym,a w dodatku zwalczajacy sie oligarchowie nie maja interesu aby dzialac wspolnie na rzecz interesu swojego kraju.
    My Polacy jako narod tak pokrzywdzony przez historie jak malo ktory ,powinnismy byc zjednoczeni i madrzy przed szkoda.

  2. Międzymorze
    19 marca 2025 o 21:03 Odpowiedz

    Po Poroszence się tego nie spodziewałam.

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
Andrzej Poczobut uwolniony!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Zmień ustawienia cookies
© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja