9 stycznia w Historii Kresów

9 stycznia 2014

1991 – radzieckie wojska zostały wyprowadzone na ulice Wilna w celu stłumienia litewskiego ruchu niepodległościowego.

Cztery dni później sowieci przypuścili szturm na wieżę telewizyjną bronioną przez cywilów litewskich, skąd nadawano program niepodległej Litwy. Zginęło wtedy 14 osób.


1801 – we wsi Wielka koło Grodna urodził się Józef – polski orientalista, badacz języka mongolskiego i lamaizmu. Studiował filologię klasyczną na Wydziale Literackim Uniwersytetu Wileńskiego. Członek stowarzyszenia Filomatów, gdzie działał razem z Mickiewiczem, Czeczotem i Zanem. Wszyscy oni wspominają go w swoich wierszach z tego okresu. Po ukończeniu uniwersytetu wykładał łacinę i język polski w liceum wileńskim. Zmarł w 1878 r.

1891 – urodził się Józef – polski poeta, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, żołnierz Legionów i POW. Brał udział w zajęciu przez oddział generała Lucjana Żeligowskiego Wilna, a potem jako dowódca kompanii w walkach na froncie litewsko-polskim. Poległ pod Michniszkami w pobliżu Nowych Trok na Ziemi Wileńskiej w 1920 r.


1907 – w Kijowie urodził się Feliks – polski pisarz, autor tekstów piosenek, aktor kabaretowy. We Lwowie założył teatr rewiowy z którym jeździł po całej Polsce. Żołnierz Armii Andersa. Był autorem słów do słynnej pieśni polskiego kompozytora Alfreda Schütza „Czerwone maki na Monte Cassino”. Zmarł w 1991 r.

1920 – w Żytomierzu urodził się Mieczysław – lotnik, sierżant bombardier Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy, reżyser. Zmarł w 1978 r.

1928 – zmarł Antoni Osuchowski – polski prawnik, publicysta, działacz narodowy na Śląsku, Warmii i Mazurach. W listopadzie 1918 r. z jego inicjatywy i pod jego przewodnictwem powstał Warszawski Komitet Obrony Lwowa, który oprócz niesienia pomocy materialnej, wydawanymi odezwami nawoływał do zorganizowania odsieczy Lwowa. Był współtwórcą i prezesem Zarządu Głównego Macierzy Szkolnej w Warszawie. Założył też Towarzystwo Opieki Kulturalnej nad Polakami za Granicą im. A. Mickiewicza. Urodzony w 1849 r.

1958 – zmarł Józef Szkolnikowski – polski trener piłkarski, działacz sportowy, wiceprezes PZPN, major Wojska Polskiego. Urodzony w 1889 r. w majątku Kuna na Podolu.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 9 stycznia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *