31 marca w Historii Kresów

31 marca 2014

Generał Stanisław Maczek na szlaku bojowym

Generał Stanisław na szlaku bojowym

1892 – w Szczercu pod Lwowem urodził się Stanisław Maczek – słynny generał, dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej, uczestnik obu wojen światowych, wojny z bolszewikami i Ukraińcami.

Jeden z najwybitniejszych dowódców w całej historii Wojska Polskiego. Studiował na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Lwowskiego. Zmarł w 1994 r. w Edynburgu. Zobacz artykuł o walkach generała Maczka na Kresach.


1886 – zmarł Józef Bohdan Zaleski – poeta, wraz z Antonim Malczewskim i Sewerynem Goszczyńskim zaliczany jest do „szkoły ukraińskiej” polskiego romantyzmu. Twórca poematów „Duma o Wacławie”, „Śpiew poety”, „Lubor. Ballada z powieści ludu”. Urodzony w 1802 r. w Bohatyrce w Guberni Kijowskiej. Uczył się u Bazylianów w Humaniu.

1902 – w Żółkwi urodził się Zbigniew – kapitan Wojska Polskiego, pilot i konstruktor balonów, jeden z pionierów polskiego sportu balonowego, dwukrotny zdobywca pucharu Gordona Bennetta i rekordzista świata. Zmarł w 1971 r.


1910 – w miejscwości Okolica-Rudawa na Wileńszczyźnie urodził się Józef Bujnowski – polski poeta, historyk literatury. Uczestnik Kampanii Wrześniowej, żołnierz ZWZ w Wilnie. Więzień radzieckiego łagru. Zmarł w 2001 r.

1943 – zmarł Aureli Drogoszewski – polski historyk literatury, krytyk literacki. Wyrzucony z Uniwersytetu Kijowskiego za polską działalność narodową. Pracował m.in jako nauczyciel polskiego i historii w polskich dworach szlecheckich na Ukrainie. Przez wiele lat korespondował z Elizą Orzeszkową. Urodzony w 1863 r. w Mytkach na Podolu.

1959 – zakończyła się repatriacja Polaków ze Związku Radzieckiego.

1964 – zmarł Seweryn – polski polityk, minister rolnictwa i dóbr państwowych. Urodzony w 1882 r. w Poniewieżu na Litwie.

1991 – rozwiązano struktury wojskowe Układu Warszawskiego.

1992 – 19 republik autonomicznych podpisało w Moskwie układ o federacji z Rosją. Umowy nie podpisały i .

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 31 marca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 31 marca w Historii Kresów

 1. wolodia Odpowiedz

  23 marca 2016 w 05:11

  taki maczek to czlowiek nie do zdarcia
  dwie wojny plus dwie ze wschodnia swolocza
  zmarl w wieku 102
  niepowtarzalny …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *