„Mały Aniołek”

4 marca 2017

Niemiecki artysta, rzeźbiarz i rysownik Joachim   w latach 1933 – 1945 pracował i  tworzył w Gross Gandern () na Ziemi Lubuskiej.

Wraz z żoną Lizbeth mieszkał wśród lasów, pól i łąk na kolonii u rolnika Regina. Zimową porą przebywał w Berlinie, gdzie  pracował jako nauczyciel w szkole zawodowej Textilschule i artystycznie tworzył w swoim atelier.

Oboje z żoną Lizbeth, która nazywała go „Jochen” bardzo lubili przebywać w Gross Gandern.

Joachim Karsch pochodził z (), gdzie zamieszkiwała jego rodzina którą odwiedzał od czasu do czasu. Lizbeth natomiast jeździła do swojej mamy w Ostpreusen (Prusy Wschodnie).

Obserwując przyrodę i dużo czytając ( np. Ranke, ), artysta znajdował w Gross Gandern inspirację swojej  twórczości.

Jego zaimprowizowane atelier znajdowało się w zaadoptowanym w tym celu zwierzęcym chlewie.

Artysta rzeźbił w drewnie, glinie i gipsie. Na podstawie glinianych i gipsowych rzeźb, przy wykorzystaniu wosku dokonywano w miejscowej cegielni wypalania z brązu i cynku. „Meine Lehmskizzen sind im Ziegeleiofen in Gandern”.

Oprócz rzeźb dużych rozmiarów, wykonywał małe, takie jak „Mały Aniołek“. „Ich arbeite kleine Lemskizzen die ich am 1 August, wenn in der Ziegelei wider gebracht wird, mitbrennen lassen will” (rok 1936).

Bardzo dużo szkicował węglem i ołówkiem.

Według oficjalnej wersji Joachim Karsch i jego żona Lizbeth popełnili samobójstwo w nocy z 10/11 lutego 1945 r. w Gross Gandern, nie chcąc rzekomo być wywiezionymi do ZSRR. Jego rzeźby miały ulec zniszczeniu. Czy rzeczywiście tak było, jak mówił niemiecki historyk Ranke, czy wszystko przepadło ?

Czy  pochodzący z Gądkowa Wielkiego (Gross Gandern)  „Mały Aniołek” to dzieło Joachima Karscha ?

Wykorzystano opracowanie udostępnione przez Piotra Skrzyńskiego:

„Briefe des Bildhauers Joachim Karsch aus den Jahren 1933 – 45. Herausgegeben von Fritz , 1948. Gebr. Mann Verlag.

 

Stanisław Karlik

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *