Berlin krytykuje decyzję Kijowa o wstrzymaniu wymiany towarowej z separatystami: To jeszcze bardziej oddali Donbas od Ukrainy

15 marca 2017

Na wniosek prezydenta Petra Poroszenki Narodowego i Obrony Ukrainy zgodziła się na czasowe zawieszenie ruchu towarowego z opanowanym przez separatystów Donbasem. Ma obowiązywać dopóki pod kontrolę Ukrainy nie wrócą „ukradzione przez okupantów” – jak stwierdził Petro – ukraińskie przedsiębiorstwa. „Wstępna wartość odebranych aktywów stanowi 2 mld dolarów” – powiedział .

Po zatrzymaniu w ostatnich dniach przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy kilkudziesięciu uczestników prowadzonej od stycznia przez weteranów ATO, a wspieranej przez część polityków opozycji blokady handlu z separatystycznymi republikami DNR i ŁNR, w kilku miastach ukraińskich wybuchły protesty. Petro Poroszenko, który teraz sam wystąpił o zawieszenie ruchu towarowego z regionem kontrolowanym przez separatystów, oświadczył, że rachunki za straty gospodarcze poniesione w związku z blokadą należy wystawić między innymi partii Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego i Batkiwszczynie byłej premier Julii .


Jak informuje biuro prasowe prezydenta, podczas wystąpienia na posiedzeniu RBNiO, gdzie wniósł o czasowe zawieszenie ruchu towarowego, Petro Poroszenko oświadczył, że zamierza zainicjować przyjęcie ustawy o przywróceniu integralności terytorialnej Ukrainy i oskarżył niektóre siły polityczne o próbę pozbycia się części Donbasu i „wypchnięcia do Rosji kilku milionów Ukraińców”. W jego ocenie miałaby się do tego przyczynić proponowana przez te środowiska ustawa o okupowanych terytoriach, kładąca kres procesowi mińskiemu i związanym z nim sankcjom przeciwko Rosji.

Decyzja RBNiO o wstrzymaniu wymiany towarowej z Donbasem nie spodobała się w Berlinie. „Na niekontrolowanym przez Ukrainę terytorium sytuacja jest wystarczająco skomplikowana z powodu znacjonalizowaniaukraińskich przedsiębiorstw i nieprzestrzegania przez obie strony porozumień z Mińska. Jesteśmy zaniepokojeni decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego o wstrzymaniu kontaktów. To dodatkowo oddali od Ukrainy” – oświadczył w rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert dodając, że przemoc, jaka miała miejsce w ostatnich dniach, to ostatnia rzecz, jaka jest teraz potrzebna Ukrainie. (Czytaj również: Nowy Majdan już się zaczął? „Naród dał Poroszence przyzwolenie na rezygnację z Donbasu i mińskich porozumień”)


Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

9 odpowiedzi Berlin krytykuje decyzję Kijowa o wstrzymaniu wymiany towarowej z separatystami: To jeszcze bardziej oddali Donbas od Ukrainy

 1. ltp Odpowiedz

  15 marca 2017 w 20:24

  niech się lepiej Niemce zajmą kebabami na swoim terytorium, niż tak „mondrze” pouczc Ukraińców

 2. observer48 Odpowiedz

  15 marca 2017 w 23:54

  Teraz kacapia będzie musiała pompować w opanowaną przez terrorystów część Donbasu więcej, niż koszty budowy gazociągu Nord Stream 2. Genialne posunięcie Kijowa, które uderzy tak w szkopię, jak kacapię, choć na pewno źle widziane przez Poroszenkę i innych oligarchów uczepionych u klamek Berlina i Paryża.

 3. adam Odpowiedz

  16 marca 2017 w 08:14

  „genialne” hehehe to zobaczysz jakie to będzie genialne

 4. SyøTroll Odpowiedz

  16 marca 2017 w 08:58

  To słuszna krytyka ze strony Niemiec, skoro Ukraina rzekomo walczy o „integrację terytorialną” „Republik Ludowych” z reszta Ukrainy, powinna unikać kroków sugerujących działanie przeciwne, ponieważ nie będzie szans na przyszłą reintegrację terytorium i społeczeństwa Ukrainy. Nie da się zintegrować społeczeństwa ukraińskiego „demokratycznie” używając metod totalitarnych rodem ze stalinowskiego okresu ZSRR czy III Rzeszy. Nie te czasy.

 5. Japa Odpowiedz

  16 marca 2017 w 09:42

  Widać Rinat Achmetow stwierdził, że lepiej prowadzić biznes w Rosji. Cwany mafiozo, który posłał na tamten świat swojego szefa o „kliczce” Grek. Po prostu wysadził go na trybunie stadionu. Janukowycz był „pomazańcem” tej bandyckiej grupirowki. Edukacje zdobył w kryminale. Rinat kupił mu prezydenture. Tzw. Ukraina, to walka bandyckich ugrupowań plus (od niedawna) prawoseki, czyli trzecia siła. To kraj nieprzewidywalny. Zarzewie konfliktu na nieznaną skalę.

 6. Karol Odpowiedz

  16 marca 2017 w 10:09

  Bardzo dobre info .

 7. Karol Odpowiedz

  16 marca 2017 w 10:11

  Ta blokada oczywiście ?

 8. mich Odpowiedz

  17 marca 2017 w 05:49

  sie ukraincy wewalili w formatcichych sojuszników rosji niemcy francja zamiast uk i usa to juz lepiej jak by sie powiesili odrazu

 9. observer48 Odpowiedz

  20 marca 2017 w 09:43

  Jeśli Niemcy wrzeszczą, jest to znak, że Ukraina podjęła właściwą decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *