Białoruś się obawia, że proces normalizacji stosunków z UE zostanie zerwany

15 marca 2017

Szef białoruskiego Uładzimir przekonuje, że protesty uliczne są inspirowane przez ludzi, którzy chcą je wykorzystać do partykularnych celów politycznych. Zdaniem ministra, niebezpieczeństwo manifestacji polega na tym, że „kruchy normalizacji stosunków UE z Białorusią może zostać zahamowany lub w ogóle zerwany”.

Białorusi Uladzimir Makiej spotkał się 15 marca z przebywającym w Mińsku wicepremierem i ministrem resortu spraw zagranicznych Belgii Didierem Reyndersem. Politycy odpowiedzieli na pytania dziennikarzy, min. dotyczące fali protestów, które przetaczają się przez .


„Jeśli chodzi o konkretne aresztowania, to trzeba spojrzeć na uczestników tych demonstracji oraz ustalić, kto w nich uczestniczy, czy są to ci ludzie, którzy zostali bezpośrednio narażeni w związku z wprowadzeniem dekretu №3. Nam się wydaje, że wielu ludzi zarówno na Białorusi jak i na zewnątrz kraju, próbuje wykorzystać te manifestacje do własnych celów”- powiedział minister.

Makiej zauważył, że „zawsze istnieje obawa, że kruchy proces normalizacji stosunków UE z Białorusią może zostać zahamowany lub w ogóle zerwany”.


„Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w UE istnieją pewne wartości, do których kraje członkowskie są przywiązane. Doskonale zdajemy sobie też sprawę, że dla Unii Europejskiej, wartości te są bardzo ważne” – powiedział.

„Należy rozumieć, że demokracji w niektórych krajach, to nie dziesiątki ale setki lat. Wprowadzenie prawdziwej demokracji w prawdziwym europejskim tego słowa znaczeniu wymaga długiego czasu. To wymaga zmiany mentalności, psychiki społeczeństwa. I musimy w związku z tym wykonać dużą robotę wspólnie ze społeczeństwem obywatelskim”, – powiedział Makiej.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Białoruś się obawia, że proces normalizacji stosunków z UE zostanie zerwany

  1. reut Odpowiedz

    16 marca 2017 w 12:32

    Jest oczywiste że interesem Moskwy jest aby „proces normalizacji stosunków Białorusi vs EU” został zatrzymany więc albo ze strony resortów siłowych ktoś „nie wytrzyma” albo grupa demonstrujących się zradykalizuje wymuszając na Łukaszence ostre ruchy – albo będzie 2w1.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *