28 grudnia w Historii Kresów

28 grudnia 2013

Henryk Rodakowski – „Stajenny Iwan i koń Dickyt”

1894 – zmarł Henryk Rodakowski – polski malarz romantyczny. Mieszkał m.in. w majątku Pałahicze koło Stanisławowa oraz w Bortnikach koło Chodorowa we Lwowskiem. Urodzony w 1823 r. we Lwowie.

1866 – urodził się Szymon – polski historyk, profesor Uniwersytetu Lwowskiego. Twórca lwowskiej szkoły historycznej nazywanej też szkołą Askenazego, bliski poglądom obozu legionowo – piłsudczykowskiego. Zmarł w 1935 r.


1899 – urodził się Eugeniusz Bodo (własc. Bogdan Eugène Junod) – polski aktor filmowy, rewiowy i teatralny, reżyser, scenarzysta, także tancerz, piosenkarz i producent filmowy. W czasie wojny przebywał we Lwowie, tam został aresztowany przez . Zmarł w łagrze w 1943 r.

1905 – w Królestwie Polskim wybuchł strajk powszechny.


1907 – w Śniatyniu urodził się Roman Palester – polski kompozytor, twórca muzyki filmowej. Studiował w konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. Zmarł w 1989 r.

1946 – w Szegdach popełnił samobójstwo kpt. Józef Zadzierski „Wołyniak”, żołnierz Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” , członek Narodowej Organizacji Wojskowej, dowódca oddziału partyzanckiego, który toczył walki z władzą komunistyczną i Armią Czerwoną, chronił ludność Zasania przed atakami oddziałów UPA. We współpracy z innymi organizacjami podziemnymi likwidował w Leżajskiem i na Zasaniu przestępców oraz tajnych współpracowników milicji, UB i KBW. Dowodził brutalnymi akcjami odwetowymi na ukraińskich mieszkańcach wsi, w czasie których mordowano m.in. kobiety i dzieci. (Urodzony w 1923 r. w Kostopolu). Po jego śmierci dowództwo nad oddziałem NOW przejął jego dotychczasowy zastępca Adam Kusz, ps. „Adam”.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 28 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *