21 lipca w Historii Kresów

21 lipca 2013

Książę Adam Stanisław Sapieha

Książę Adam Stanisław

1903 – zmarł książę Adam Stanisław Sapieha – wybitny polityk niepodległościowy i działacz gospodarczy w Galicji, wielokrotny poseł do Sejmu Krajowego, związany ze Lwowem.

Urodził się w 1828 r. Ukończył gimnazjum we Lwowie. Zaangażował się w uwieńczone sukcesem starania o autonomię Galicji. Podczas Powstania Styczniowego propagował sprawę polską na Zachodzie. Aresztowany przez Austriaków, zbiegł wkrótce z więzienia we Lwowie za granicę i w 1864 r. pełnił funkcję Komisarza Rządu Narodowego na Francję i Anglię. Po pewnym czasie wrócił do Galicji, gdzie do końca życia wspierał polską działalność niepodległościową i uczestniczył w życiu politycznym. W 1894 r. otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Lwowa.


Niestety, Adam Stanisław Sapieha zawsze miał wśród ziemian miał opinię „radykała”, a dla demokratów pozostawał „magnatem”, co nie ułatwiało mu pozyskiwania sojuszników. Odnotujmy, że był m.in. ojcem kardynała Adama Stefana Sapiehy. Twarz księcia Sapiehy nosi książę na obrazie Jana Matejki „”.

1904 – zakończono pierwszą fazę budowy Kolei Transsyberyjskiej. Rozpoczęła się kolonizacja Syberii na wielką skalę.


1943 – w ZSRR sformowano 2 pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

2005 – zmarł Stanisław Stomma – polski publicysta, działacz katolicki urodzony w 1908 r. w Szacunach koło Kiejdan. Studiował prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.

2011 – w Pińsku zmarł Kazimierz – polski duchowny katolicki, arcybiskup metropolita mińsko-mohylewski, kardynał. Urodzony w 1914 r. Jego ojciec zginął w obronie Wilna w 1920 r. Uczył się w gimnazjum w Baranowiczach, ukończył seminarium w Pińsku. Więziony przez w Brześciu nad Bugiem. Po powstaniu Związku Polaków na Białorusi w 1990 r. bardzo aktywnie włączył się w jego działalność, m.in. pełnił funkcję zastępcy prezesa i wszedł do zarządu głównego. Przeczytaj więcej o Kardynale Kazimierzu Świątku.

Kresy24.pl / Wikipedia / Historyczne Kalendarium Kresowe – 21 lipca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 21 lipca w Historii Kresów

  1. wojtunio Odpowiedz

    21 lipca 2017 w 21:48

    W ZSRR sformowano 2 Korpus Polski???
    Naprawdę? do tego w 1943r?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *