2 stycznia w Historii Kresów

2 stycznia 2014

Roman

1939 – zmarł Roman Dmowski – główny ideolog polskiego nacjonalizmu, współtwórca endecji. Jeden z ważniejszych polityków 20-lecia międzywojennego. Urodzony w 1864 r.

W czasie zaborów postulował w pierwszym etapie zjednoczenie wszystkich ziem polskich i uzyskanie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, a później odzyskanie niepodległości w oparciu o sojusz z Rosją i Ententą, w opozycji do państw centralnych.


Zagorzały przeciwnik polityczny Piłsudskiego. Twórca inkorporacyjnej koncepcji państwa narodowego zakładającej polonizację ludności niepolskiej za linią Curzona.

1655 – Stefan został hetmanem polnym koronnym.


1874 – w Wilnie urodził się Aleksander – polski polityk, premier, marszałek Senatu. Jeden z czołowych polityków sanacji, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego. Członek Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego oraz Polskiej Organizacji Wojskowej. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Po wybuchu II wojny światowej schronił się na Litwie. Po zajęciu tego państwa przez ZSRR aresztowany przez NKWD. Zmarł w szpitalu więziennym na Butyrkach w Moskwie w 1941 r.

1905 – Japończycy zdobyli rosyjską twierdzę Port Artur.

1911 – pod Czarnym Ostrowiem k/Kamieńca na Podolu urodził się Andrzej Pomian (właśc. Bohdan Sałaciński) – polski historyk, polityk i pisarz emigracyjny. Zmarł w 2008 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 2 stycznia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *