18 kwietnia w Historii Kresów

18 kwietnia 2013

Major Jan Wojciech Kiwerski wręcza sztandar jednemu z batalionów 27 Wołyńskiej Dywizji AK. Wydarzenie miało miejsce na miesiąc przed śmiercią majora Kiwerskiego

Major Jan Wojciech wręcza sztandar jednemu z batalionów 27 Wołyńskiej Dywizji AK. Wydarzenie miało miejsce na miesiąc przed śmiercią majora Kiwerskiego

1944 – w rejonie chutoru Dobry Kraj na Wołyniu zginął major Jan Wojciech Kiwerski „Oliwa” – dowódca 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Świetny dowódca, szanowany i lubiany przez podkomendnych. Został pochowany w rejonie gajówki Stężarzyce w Lasach Mosurskich na Wołyniu. Po ekshumacji w 1989 r. spoczął wśród mogił AK na Powązkach. Urodzony w 1910 r.


1799 – w Liczkowcach na Podolu urodził się Tymon – polski poeta. Jego utwory posiadały cechy zarówno klasyczne, jak i elementy zapowiadające epokę romantyzmu. Kształcił się w Liceum Krzemienieckim. Zmarł w 1828 r.

1831: porażka powstańców w bitwie pod Kazimierzem Dolnym.


1863: kolumna wojsk rosyjskich rozgromiła obóz powstańców pod Brodami.

1918 – założono Komunistyczną Partię Ukrainy.

1919 – żołnierze 2 Kowieńskiego Pułku strzelców majora Leona Łady-Zawistowskiego i 10 pułku ułanów odbili z rąk bolszewików. Jednak 19 lipca 1920 r. bolszewicy ponownie zajęli miasto. Wojska polskie odzyskały je ostatecznie 1 października 1920 r., po zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej i Operacji Niemeńskiej.

1926 – zmarł Jan Szczepanik – wynalazca zwany „polskim Edisonem” i „galicyjskim geniuszem”. Urodzony w 1872 r. w Rudnikach koło Mościsk.

1932 – w Grodnie urodził się Lesław Skinder – polski dziennikarz sportowy. Prezes Zarządu Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna, inicjator budowy polskiej szkoły w Grodnie w 1996 r. i jej wieloletni opiekun.

1984 – w Wilnie odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza według projektu rzeźbiarza litewskiego Gediminasa Jokubonisa.

1988 – zmarł Józef Łobodowski – współczesny polski poeta, autor liryki wizyjnej, proroczej i patetycznej. Był jednym z niewielu poetów czasów międzywojennych, którzy odnawiali związki współczesnej liryki polskiej z tradycją szkoły ukraińskiej polskiego romantyzmu. Urodzony w 1909 r. w Purwiszkach na Wileńszczyźnie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 18 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *