W Kownie odsłonięto 7-metrową rzeźbę Pogoni

6 lipca 2018

Fot. BNS/Erikas Ovčarenko

litewska – herb Giedyminowiczów a w konsekwencji – Wielkiego Księstwa Litewskiego i jego narodów sukcesyjnych. Silnie obecna również w polskiej przestrzeni publicznej – zdobi na przykład wieżę bramną Zamku Królewskiego w Warszawie. Jej słusznych rozmiarów rzeźba stanęła na dziedzińcu kowieńskiego zamku.

Data odsłonięcia Pogoni nie jest przypadkowa. Zgodnie z tradycją – nie ma w tej sprawie pełnej jasności – 6 lipca 1253 miała miejsce jedyna de facto koronacja królewska w dziejach Litwy. Co ciekawe, w 1253 roku monarszy diadem przywdział nie tylko litewski książę – bo o nim mowa, ale również panujący na Rusi Czerwonej Daniel .


„Symbol Pogoni łączył Litwinów przez wieki” – powiedział były prezydent Litwy Valdas podczas uroczystości odsłonięcia rzeźby. Życzył, by nadal „Pogoń łączyła i jednoczyła wszystkich, niezależnie od poglądów, mieszkających na Litwie i Litwinów na całym świecie”.

Wykonana z brązu, ważąca trzy tony rzeźba Arunasa Sakalauskasa stanęła na dziedzińcu średniowiecznego zamku w Kownie. Początkowo praca Sakalauskasa uczestniczyła w konkursie na zagospodarowanie placu Łukiskiego w Wilnie, w którym zdobyła drugie miejsce, przegrywając z projektem pomnika poświęconego litewskim partyzantom Andriusa Labašauskasa.


Odrzucenie propozycji postawienia na głównym wileńskim placu na Łukiszkach rzeźby Pogoni wywołało spore niezadowolenie. Wówczas władze Kowna zaproponowały, by Pogoń stanęła w ich mieście. Rzeźba powstała w ciągu pół roku m.in. z datków darczyńców i pieniędzy samorządu kowieńskiego.

„Cieszę się, że moje największe dzieło, dzieło mojego życia, będzie stało w Kownie” – powiedział Sakalauskas.

W uroczystości odsłonięcia rzeźby uczestniczyły tysiące osób – przedstawiciele władz państwowych z przewodniczącym Sejmu Viktorasem Pranckietisem na czele, goście zagraniczni, m.in. delegacja polskiego parlamentu: wicemarszałek Senatu Michał Seweryński, poseł Piotr Pyzik, posłanki Elżbieta Stępień i Magdalena Błeńska.

Kresy24.pl / zw.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi W Kownie odsłonięto 7-metrową rzeźbę Pogoni

 1. józef III Odpowiedz

  6 lipca 2018 w 23:45

  Sakalauskas – Sokołowski, Labaśauskas – Łobaszewski

  • mariusz Odpowiedz

   7 lipca 2018 w 20:09

   Ruski trol!

   • Jan

    9 lipca 2018 w 12:37

    Jaki tam znowu ruski trol, pajacu! To są po prostu zrekonstruowane polskie nazwiska.

 2. apud Odpowiedz

  10 lipca 2018 w 13:08

  A po co „Litwinom” symbol Bialorusi ?

  • peter Odpowiedz

   11 lipca 2018 w 04:02

   apud zeby kacapstwo denerwowac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *