Powstanie Warszawskie było największym w historii świata zbiorowym buntem ludności (WIDEO)

1 sierpnia 2017

Żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego prof. Witold Kieżun dobitnie o tym, dlaczego musiało dojść do wielkiego narodowego zrywu.

– Praktycznie rzecz biorąc, [powstanie] wybuchło nie 1 sierpnia, a już 28 lipca, kiedy na wojenny rozkaz gubernatora Ludwiga Fischera nakazującego 100 tys. warszawiaków zgłosić się do budowy „fortyfikacji obronnych”, prawie nikt się nie zgłosił. To był jedyny przypadek w historii całej wojny, że wojenny rozkaz, za którego niewykonanie karą była śmierć, został zignorowany przez 100 tys. ludzi. Dlatego już w tym dniu Powstanie rozpoczęli sami warszawiacy, dopiero potem myśmy je rozpoczęli – wyjaśnia prof. Kieżun na swoim profilu na Facebooku.


– Nie ma wątpliwości, że do Powstania Warszawskiego musiało dojść. – Powstanie musiało wybuchnąć. Gdyby nie wybuchło, to 100 tys. warszawiaków, którzy nie zgłosili się do robót przy wznoszeniu umocnień, zostałoby zamordowanych. Po prostu otoczyliby poszczególne dzielnice i wygarnialiby z nich ludzi od 16 do 60 lat na rozstrzelanie…


Kresy24.pl (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

6 odpowiedzi Powstanie Warszawskie było największym w historii świata zbiorowym buntem ludności (WIDEO)

 1. kuba9131 Odpowiedz

  1 sierpnia 2017 w 10:59

  Cześć i chwała bohaterom.

 2. SyøTroll Odpowiedz

  1 sierpnia 2017 w 12:20

  Zmiana taktyki; powstanie musiało się rozpocząć bo wymusili je Niemcy „stosując wszelkie środki w stosunku do ludności cywilnej w Warszawie, konieczne dla utrzymania spokoju, bezpieczeństwa i porządku”. Ruscy z kolei sądzili iż powstańcy są lepiej wyposażeni i zwiążą większe siły niemieckie, osłabiając w tern sposób front.

  Nie udało się. „Nasi aktualni zachodni sojusznicy” i tak „zrobili, co swoje”.

 3. Gsd Odpowiedz

  1 sierpnia 2017 w 14:01

  Chwała Bohaterom po wieczne czasy. Niezależnie co będą pisać zwolennicy Kremla.

 4. Japa Odpowiedz

  2 sierpnia 2017 w 17:09

  Cześć i wieczna pamięć.

  • olek Odpowiedz

   15 sierpnia 2017 w 10:53

   powinna być wieczna o największej głupocie ,ktora doprowadzila do śmierci 200 tyś cywilów , ok 15 tyś powstańców i obróceniu miasta w gruzy.

 5. Liczyrzepa Odpowiedz

  18 sierpnia 2017 w 10:45

  Kłamstwo pod publiczkę! Po tygodniu powstania, Cywilna ludność Warszawy przeklinała tzw. powstańców i powstanie! Powstanie nie miało żadnego znaczenia militarnego, z góry było skazane na klęskę. zginęli ludzie, zginęło miasto! Prowodyrzy przeżyli w komplecie! Dzięki zachodnim sojusznikom (Anglia, Francja, i USA) Polska została okradziona z granic międzywojnia, i oddana pod sowiecką okupację. Po wstąpieniu do kołchozu UE Polska znowu straciła Wolność i Niepodległość!
  Do refleksji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *