„Nowiny z Ukrainy”: Oszukiwaliśmy, oszukujemy i oszukiwać będziemy?

16 maja 2017

Trudno nie upatrywać złej woli, bo wierzyć się nie chce, że ten incydent to jedynie niewiedza redaktora portalu wschodnik.pl „streszczającego”  artykuł, jaki ukazał się na łamach „Rzeczpospolitej”.

Punktem wyjścia publikacji autorstwa Marka Kozubala „Polsko-ukraiński spór o pomniki”, zamieszczonej w internetowym wydaniu „Rzeczpospolitej” z 9 maja, jest demontaż nielegalnego pomnika w Hruszowicach. Oryginalny fragment tekstu brzmi: „Przedstawiciele środowisk narodowych dokonali demontażu nielegalnego pomnika poświęconego UPA”. Tymczasem  Wschodnik pisze: „Przedstawiciele organizacji nacjonalistycznych przeprowadzili nielegalny demontaż pomnika poświęconego UPA”. Różnica między „nielegalnym pomnikiem” (rp.pl) a „nielegalnym demontażem pomnika” (wschodnik.pl) jest zasadnicza.  Podobnie, jak nie są równoznaczne określenia „środowiska narodowe” (rp.pl) i „nacjonalistyczne” (wschodnik.pl).


Z jakiegoś powodu ukraiński portal postanowił przetłumaczyć polski tekst z „Rzeczpospolitej” na swój własny, „ulepszony polski tekst”, zmieniając nie tylko fakty, ale również znaczenie słów.

Nie jest to pierwsza lingwistyczna ekwilibrystka Wschodnika. Np. w tłumaczeniu z  języka ukraińskiego art. z 2016 roku „Bruksela nie jest gotowa, aby zobaczyć Ukrainę w UE w ciągu najbliższych 25 lat” napisano o „polskich (sic!) czołowych politykach”, którzy już tyle razy obiecywali Ukraińcom ruch bezwizowy, że w te polskie obietnice na Ukrainie mało kto wierzy (podczas gdy w oryginale mowa była o niespełnianych obiecankach, ale UKRAIŃSKICH, nie zaś polskich polityków).


Innym razem, tłumacząc z ukraińskiego materiał o katastrofie smoleńskiej, wschodnik.pl  stwierdził, że to Polska nie zwróciła dowodów w postaci pokładowych rejestratorów lotu i szczątków samolotu”, a „apodyktyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (w oryginale chodziło o partię rządzącą), na czele z bratem bliźniakiem Lecha Kaczyńskiego dopuszcza możliwość wybuchu na pokładzie”.

Za każdym razem zwracałam się do redakcji ukraińskiego portalu o sprostowanie. Aby robić to zawsze, kiedy podobne ekscesy mają miejsce, a są, niestety, na porządku dziennym, szkoda czasu.  Czytelnikom, jeśli czerpią wiedzę również z tego źródła, rekomenduję dystans do popularyzowanych tam treści.

Kresy24.pl (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

16 odpowiedzi „Nowiny z Ukrainy”: Oszukiwaliśmy, oszukujemy i oszukiwać będziemy?

 1. solozzo Odpowiedz

  16 maja 2017 w 13:01

  Ten tekst został po prostu przetłumaczony na język ukraiński:)

 2. Adr Odpowiedz

  16 maja 2017 w 13:32

  Niektórzy bardziej nienawidzą PiS niż kochają Ukrainę.

  Tak sobie tłumacze ataki na PiS(w realnych działaniach najbardziej pro-ukraińska partia) w wykonaniu dziwnego sojuszu polskich środowisk liberalno-lewicowych z ukraińskim nacjonalizmem.

  Dziwne to ,ale co mnie obchodzi kłótnia w rodzinie nawiedzonych gyedroyciowców.

  • SyøTroll Odpowiedz

   16 maja 2017 w 14:39

   Niektórzy zaś bardziej kochają ukraiński „anty”terrorystyczny radykalizm (szowinizm) niż Ukrainę i PiS zamiast Polski. Co nie znaczy, że PiS nie ma interesujących pomysłów.

 3. ltp Odpowiedz

  16 maja 2017 w 14:45

  Jeżeli ten pomnik był postawiony nielegalnie , a był, to państwo polskie dysponuje kompetentnymi w tej dziedzinie instytucjami i tonę powinny przeprowadzić rozbiórkę tej samowoli budowlanej, a nie aktywiści szemranej proweniencji. I w ten sposób zupainizowany portal miałby wybite z rąk argumenty do manipulacji

 4. Enej bandyta Odpowiedz

  16 maja 2017 w 15:09

  Wszystko gra 🙂 We „Wschodniku” takie „tłumaczenie” to norma. Oni po prostu przedstawiają swój punkt widzenia :). Byłoby to może i śmieszne, ale jest raczej straszne. Uprawiają propagandę aby wybielić faszystowskich banderowców. Niestety ale nic z Ukraińcami wspólnego nie wyjdzie. Nie są wiarygodnym partnerem, oczekują tylko kasy. Reszta się nie liczy, pojednania z banderą w tle nigdy nie będzie, oni to wiedzą i my też przestańmy się łudzić.

  • prawy Odpowiedz

   17 maja 2017 w 06:20

   Śmieszne jest użalanie się polskojęzycznych giedrojciowcow że bratni sojusznicy, ich tak bez mydła.
   Łażą i skamlą w nadziei politowania publiki nad ich ciężką bezmydłową dolą.
   A pies im …

  • Adr Odpowiedz

   17 maja 2017 w 12:17

   To jedno a drugie od kANDYDATA NA SOJUSZNIKA wymaga się tez odrobiny profesjonalizmu.

   Sputnik ma podobne zadania co Wschodnik,
   ale tam przynajmniej znają Polski.

   PRzykład tłumaczony na kolanie najnowszy artykuł.
   Opisy pod zdjęciami ewidetnie tłumaczone sa google translatroem im dalsze zdjęcia i polegli tym wyraźniej to widać-może zakładali że nikt nie będzie czytał ;)?

   Nekrologi są ciekawe bo pozwalają wyciągać pewne cząstkowe wnioski o kondycji SZU.

   http://wschodnik.pl/publicystyka/item/11561-ofiary-kwietnia-twarze-i-historie-17-bohaterow-ktorzy-powiekszyli-prawdziwy-niesmiertelny-pulk-ukrainy.html

 5. Barnaba Odpowiedz

  16 maja 2017 w 16:09

  Gdyby za każde szkalowanie mieli sprawę sądową to może by coś się nauczyli że tu jest Polska a nie Ukraina. Jeżeli przysięga UPA kłamstwo, mord i podstęp nakazywała wobec „wrogów” (w sumie nawet ich nie definiując) to jeśli ktoś współczesny jest wyznawcą tych wartości to mamy odpowiedź dlaczego to robią. I nawet dlaczego ignorują wszelkie protesty. Po prostu z takimi ludźmi nie da się polemizować na argumenty bo z założenia wiemy że będą się posługiwać zarówno kłamstwem jak i podstępem w polemice.

 6. Jarema Odpowiedz

  16 maja 2017 w 16:36

  Brawo Redakcja. Wschodnik ma pewne … odchylenia nie od dziś.

 7. na Odpowiedz

  16 maja 2017 w 17:27

  Zakłamana ukraińska propaganda chyba mało kogo dziwi. Praktycznie w każdym temacie wypisują brednie. Ale kto w to wierzy oprócz banderowskich trolli hulających na portalu ?

 8. krzysztof Odpowiedz

  16 maja 2017 w 19:44

  Do całej tej zbieraniny gloryfikujących banderowski faszyzm, nic nie dociera, ni h…..a!!!!

  Mogło być tak:https://www.youtube.com/watch?v=39IT8XiFqZ0

  A niestety jest tak:https://www.youtube.com/watch?v=YMMuOdyl1iY

  Mieszka was w Polsce kilkaset tysięcy, macie rodziny żyjecie tu,i żaden z was nie stanie w obronie tego kraju,chociaż wiecie ze wielu z was pluje na ten kraj???
  Taka z was nacja,niech was szlag…………!!!!!!!

 9. Pafnucy Odpowiedz

  16 maja 2017 w 22:31

  Przecież Putin powiedział że Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród. Banderowcy = Małorosja.

  • prawy Odpowiedz

   17 maja 2017 w 06:31

   Raczej Dzikie Pola.U kraja.

   Noworosjii to wypierają się.

   Noworosja jednak, to jakaś cywilizacja była.
   Targowiska niewolników, główny przemysł Dzikich Pól zamknęli,węgiel i huty a nie niewolników nakazali używać i z tego żyć.
   Winorośle z Portugali,Francyji sprowadzili.
   Operę paryską do Odessy itp.itd.

 10. krzysztof Odpowiedz

  17 maja 2017 w 08:29

  No całkiem fainie, „KTOŚ” kasuje filmiki,pewnie „niepoprawne”,w niezależnej też kasują,ech demokracja chroniąca banderowców albo ich dupolizów.

  • Enej bandyta Odpowiedz

   17 maja 2017 w 09:19

   Trzeba być poprawnym politycznie i nie nazywać banderowców faszystowskimi ludobójcami. Na Ukrainę nie wolno mówić – państwo upadłe, itd. Taki mamy klimat. Mamy ich sponsorować i udawać, że faszyzm banderowski nie istnieje.

 11. ABW Odpowiedz

  17 maja 2017 w 17:30

  To nic nie znaczy, to o niczym nie świadczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *