Niemiecka gazeta: Ostrzeżenia Europy Wschodniej były zbywane. Po latach Zachód rozpoznał wreszcie prawdziwy charakter rosyjskiego reżimu

1 grudnia 2017

Ostrzeżenia ze strony mieszkańców Europy Wschodniej przed agresywnością Kremla przez długi czas były zbywane na Zachodzie jako historycznie zrozumiała, lecz politycznie szkodliwa obsesja. Nie chciano dostrzec, że wrażliwość w krajach bałtyckich, w Polsce i na Ukrainie czy w Gruzji jest nie tylko skutkiem nieprzezwyciężonej przeszłości, lecz ma też swoje aktualne uzasadnienie, nasilające się tym bardziej, im dłużej na Kremlu rządzi Władimir i jego ludzie” – napisał we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” publicysta Reinhard Veser.

„Europejska opinia publiczna potrzebowała dużo czasu, aby prawidłowo rozpoznać prawdziwy charakter rosyjskiego reżimu. Dopiero wojna na Ukrainie i towarzysząca jej propagandowa ofensywa spowodowały gruntowną zmianę podejścia Zachodu do Rosji. (…) Od kiedy dostrzeżono, że Moskwa mieszała się do amerykańskiej kampanii wyborczej, poczucie zagrożenia ze strony Rosji dla zachodnich demokracji stało się powszechne” – pisze dalej autor.


Więcej tutaj.

Oprac. MaH, Wpolityce.pl


fot. kremlin.ru, CC BY 4.0

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

10 odpowiedzi Niemiecka gazeta: Ostrzeżenia Europy Wschodniej były zbywane. Po latach Zachód rozpoznał wreszcie prawdziwy charakter rosyjskiego reżimu

 1. tttt Odpowiedz

  1 grudnia 2017 w 12:44

  Bystrzy ci dziennikarze…..czyżby frau Merkel pozwoliła niemieckim mediom już pisać takie rzeczy?

 2. bkb2 Odpowiedz

  1 grudnia 2017 w 12:49

  Rosja nie pasuje ze swoją imperialną zaborczą polityką do XXI wieku…. Z czasem ten kraj upadnie…
  Wystarczy że Putin zachoruje albo powstaną rozruchy w Rosji… w 2022 Rosja straci kontrakt z Polską do przesyłu gazu… Ukraina która potrafiła się obronić przed takim agresorem spowoduje z czasem że Rosja stanie się krajem azjatyckim.
  Od 01. stycznia 2018 roku Rosjanie wjeżdżający na teren Ukrainy będą musieli pozostawić odciski palców.
  To skutecznie ograniczy Rosyjską agenturę w tym kraju. Rządy PIS są szczególnie niebezpieczne dla Rosji bo wzmacniają także dążenia Ukraińców do integracji z EU , co jest śmiertelnie niebezpieczne. Przez Polskę przewinęło się w pracy już ponad 2,5 mln Ukraińców co stanowi ponad 5 % społeczeństwa. W ciągu kolejnych 5-8 lata przewinie się kolejne 5 mln…. To jest śmiertelne zagrożenia dla interesów Rosyjskich i Niemieckich….

  • pyra Odpowiedz

   1 grudnia 2017 w 19:14

   bkb2 – Nie – to nie Rosja nie pasuje do XXI wieku lecz UE z swoją naiwnością nie pasuje do XXI wieku…. przynajmniej w przeciwieństwie do Niemiec tu w Polsce mam prawo mieć takie zdanie!!! Reszta Twojej wypowiedzi – dużo punktów zbieżnych ale dużo rozbieżności – byłoby o czym kulturalnie pogadać w jakiejś knajpce.

  • Darek Odpowiedz

   1 grudnia 2017 w 20:32

   W 2022r kończy sie umowa na zakup gazu z Gazpromu. Umowa na przesył gazu kończy sie już za 2 lata. Wystarczy, że wyrazimy wolę zakończenia tranzytu i Rosja straci darmową dogę. Ale moim zdaniem ZAŻĄDAMY zwiększenia stawek do normalnych wartości i jak się nie zgodzą spokojnie można zamknąć jamalską rurę. Po co nam złom co przynosi 21 mln zł rocznego zysku bo to max jakie wynegocjował Pawlak? By w zamian za te ustępstwa kupić gaz droższy o kilkanaście procent niż europejska średnia? A jak skończy się umowa na zakup stracą klienta na 10% swojego gazu który dostarczał Gazpromowi 20, a może nawet 30% przychodu! Bezpośrenio z powodu wyższych cen i pośrednio przez niemal darmowy przesył gazociągiem jamalskim.

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   2 grudnia 2017 w 00:21

   bkb2
   trafnie to Pan ujął, zgadzam się ze wszystkim, dodam tylko
   ciekawy szczegół, fakt ochrony średniowiecznego ruskiego miru z putinowskim układu biznesowym kosztem społeczeństwa: ustawa Timczenki – oligarcha -z tego roku, pozwala ona na niepłacenie podatków przez oligarchów objętych sankcjami…. plus wprowadzenie przez moskwę embarga na import żywności z Zachodu – skutkującego tym, że biedni moskale muszą płacić za żywność dużo więcej a korzystają na tym wielcy oligarchowie i rolni latyfundyści, któży dostają państwowe dotacje jak na przykład rodzina ministra rolnictwa Tkaczowa….

   Korupcja w Państwie Putina (Dokument Lektor PL) https://youtu.be/gnuJdVJVa3c

  • kozadowoza Odpowiedz

   2 grudnia 2017 w 16:05

   Ja już się gubię. Teraz rządy PiS wzmacniają dążenia Ukraińców do UE, a pod innymi artykułami z ostatnich tarć polsko-ukraińskich to PO wzmacniało ten trend i chciało Ukraińców. Chyba punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

 3. ukrop Odpowiedz

  1 grudnia 2017 w 18:28

  Masz rację bkb2 Poznałem wczoraj parę z Ukrainy ale rosyjsko języcznych ze wschodu Są zadowoleni że posiadają ukraińskie obywatelstwo Mogą przyjechać do pracy europejskiego kraju Pracują syna poslaludo polskiej szkoły Nie chcą do putinowskiej Rosji Nie wierzą już w jego propagandę Mowili że jak zarobią na mieszkanie wracają na Ukrainę Trochę im to zajmie Ale myślą że ich ojczyzną jest Ukraina

 4. Bussu Odpowiedz

  2 grudnia 2017 w 12:05

  https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a

  http://www.fronda.pl/a/iszczuk-barbarzynska-rosja-przeciw-cywilizacji-europejskiej-1,90763.html

 5. i-95 Odpowiedz

  2 grudnia 2017 w 15:21

  tradycje w Polsce nie gina to i kraj przetrwa

 6. Wron Odpowiedz

  4 grudnia 2017 w 15:16

  Pozamykali byli placówki sowietologiczne i uznali, że teraz Rosja będzie budować demokrację. A Polacy, Litwini i Gruzini mają manie prześladowania. Toż to trzeba było tak zidiociec z radości po obalenia muru berlińskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *