Kraje „azjatyckiego NATO” przygotowują wspólną operację „Najemnik”

1 grudnia 2017

Kraje członkowskie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym () w skład której wchodzi 6 państw byłego „sojuza” przygotowują się do wspólnej operacji militarnej pod kryptonimem „Najemnik”. Specoperacja zostanie zrealizowana w 2018 roku, za zastępca sekretarza generalnego Walerij Siemieriakow.

Przypomnijmy, że 30 listopada do Mińska przybył sam Władimir oraz wierchuszka z państw członkowskich organizacji, czyli Armenii, Kazachstanu, Kirgistanu, Rosji i Tadżykistanu. Na przyjechali nie tylko prezydenci ale także ministrowie resortów dyplomacji, obrony i szefowie rad bezpieczeństwa poszczególnych krajów.


„Decyzja o sformułowaniu wspólnej listy organizacji terrorystycznych zapadła jeszcze w październiku ubiegłego roku, powiedział Siemieriakow, który uczestniczy w szczycie Rady Bezpieczeństwa Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w Mińsku.

–  Nie znam żadnej innej organizacji międzynarodowej, która posiadałaby taki mechanizm – czyli wspólną listę, ale my to zrobiliśmy, nasze stanowisko zatwierdzili prezydenci i teraz stworzyliśmy tę listę, – powiedział przedstawiciel OUBZ dodając, że do tej pory każde z państw posiadało własny spis.


Ponadto, jak powiedział, „w tym kontekście planujemy przeprowadzić w 2018 roku specjalną operację pod kryptonimem „Najemnik”. Jest to również związane z sytuacją wokół tzw. państwa islamskiego. Wszyscy rozumieją, ilu przedstawicieli naszych państw znajduje się na terytorium Syrii, Afganistanu i innych państw. Oni się tam zaangażowali w działalność terrorystyczną”.

Prezentując dokument Białorusi Uladzimir powiedział, że nie ma „dobrych” terrorystów, z którymi można współpracować przeciwko „złym”. Według niego, w OUBZ „panuje absolutna jedność poglądów co do potrzeby ścisłej współpracy w celu zwalczania tych nowych wyzwań i zagrożeń”.

Podczas szczytu została podpisana również umowa o współpracy państw członkowskich OUBZ w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego, zapadła też decyzja w sprawie planu strategii bezpieczeństwa zbiorowego OUBZ na okres do 2025 roku.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Kraje „azjatyckiego NATO” przygotowują wspólną operację „Najemnik”

 1. Dominik Odpowiedz

  1 grudnia 2017 w 11:56

  Powinni się nazywać nie OUBZ a ŁOBUZ(Y) 😉

  • Darek Odpowiedz

   3 grudnia 2017 w 19:21

   Czyżbyś nawiązywał do ZBiR? Oj coś im skrótowce nie wychodzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *