Na Grodzieńszczyźnie spłonął drewniany kościół z XVIII wieku. Bywał w nim „Łupaszko”

6 czerwca 2017

 Rankiem 6 czerwca w miejscowości Kluszczany pod Ostrowcem na Grodzieńszczyźnie spłonął drewniany kościółek parafialny pw. św Joachima. 

„O szóstej rano człowiek, który mieszka w pobliżu kościoła, zobaczył w oknach świątyni ogień. Natychmiast wezwał straż pożarną, która wkrótce przybyła, ale nie było czego ratować” – mówi miejscowy pszczelarz Aleś Morozik.


Kościół św Joachima został zbudowany w 1726 roku, zamknięty przez sowiecką władzę w 1948 roku. Wierni odzyskali go dopiero w 1990 roku, wtedy też został przebudowany.

„Niczego nie udało się uratować. Właśnie wyciągnąłem ze zgliszczy księgę metrykalną z 1887 roku, ale nawet i ona w połowie spalona”, – z żalem opowiada Morozik.


Sekretarz prasowy grodzieńskiego wydziału ds. sytuacji nadzwyczajnych Natalia Żywolewskaja potwierdziła Naszej Niwie, że kościół spłonął całkowicie. Na razie służby nie są w stanie odpowiedzieć, co było przyczyną pożaru.

Msze w kluszczańskim kościele odprawiane były co tydzień, w niedziele przybywali księża z sąsiednich Michaliszek.

Kluszczany, to mała w powiecie ostrowieckim, (). Dotychczas, główną atrakcją miejscowości Kluszczany był drewniany kościółek św. Joachima.

Przed II wojną światową 2 km od Kluszczan mieścił się tu folwark Szajkuny, należący do rodziny Swolkieniów. Jego włąścicielka, Wanda Swolkieniowa była teściową przyszłego dowódcy 5 Brygady Armii Krajowej. Zygmunt „Łupaszka” już przed wojną poznał ten teren, na którym później prowadził działania partyzanckie. W AK walczył też Edward Swolkień – ps. „Sasza” albo „Saszka” i jego siostra Anna (z domu Swolkień) żona „Łupaszki”. Do dnia dzisiejszego przetrwała kaplica grobowa rodziny Swolkieniów (wzniesiona w 1840 roku), natomiast dwór z XVII–XIX w. został zniszczony. Pozostałością po nim jest park.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

6 odpowiedzi Na Grodzieńszczyźnie spłonął drewniany kościół z XVIII wieku. Bywał w nim „Łupaszko”

 1. krzysztof Odpowiedz

  6 czerwca 2017 w 17:47

  Trzecia „siła”.

 2. Japa Odpowiedz

  6 czerwca 2017 w 18:38

  …że też na łeb mu cegła nie spadła? Pan nierychliwy ale spalił miejsce skalane.

 3. józef III Odpowiedz

  6 czerwca 2017 w 19:21

  … tak się kończą Kresy

 4. krzysztof Odpowiedz

  7 czerwca 2017 w 02:24

  Niszczenie świątyń,cmentarzy,dworków,pałaców,zamków,
  wszystkiego co polskie,a politycy twardo,jedno i to samo,
  „będziemy budować truj morze .” Co za brednie chorego
  człowieka.

 5. siemaszkiewicz Odpowiedz

  7 września 2017 w 20:56

  moja rodzina byla stamtad .. wielka strata

 6. Makarewicz-Bożek Regina Odpowiedz

  17 września 2017 w 21:13

  W Kluszczanach urodził się mój dziadek Makarewicz Bronisław W sierpniu odwiedziłam Kluszczany .Z kościólka nia zostało nic…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *