Krym zamarza! Runęła kolejna linia! Ukraina całkowicie wstrzymała dostawy prądu

31 grudnia 2015

energetyka

Mroźny Sylwester i Nowy Rok bez prądu i wody czeka mieszkańców okupowanego przez Rosję Krymu. Stanęły trolejbusy, wyłączane są wodociągi, przestaje działać ogrzewanie. To skutek kolejnego przerwania linii energetycznej, którą z Ukrainy dostarczany był na półwysep.

Tymczasem temperatura na dworze spadła do minus 12 stopni Celsjusza. „W domach jest zimno. Boimy się, że zamarzniemy przy takiej pogodzie” – skarży się jedna z mieszkanek Symferopola. Dodaje, że prąd mają tylko ci, którzy zdążyli kupić sobie generatory, większość nie może jednak nic przygotować na Sylwestra.


Jeszcze w środę rosyjska minister paliw i energetyki Krymu Swietłana Borodulina zapewniała, że „poważnych następstw dla mieszkańców nie będzie”, ale już w czwartek wezwała wszystkich, żeby przygotowali jedzenie w dzień i naładowali telefony komórkowe, gdyż wieczorem i w nocy prądu może już nie być wcale.

Przed bankomatami ustawiają się ogromne kolejki. Ludzie starają się pobrać pieniądze nie tylko na noworoczne wydatki, ale przede wszystkim w obawie przed zablokowaniem ich rachunków bankowych po tym jak dzień wcześniej Władimir Putin ogłosił, że umarza część ich kredytów w bankach ukraińskich – podają „Novosti Kryma”.


„Proszę mieszkańców Krymu aby się nie bali. Prowadzimy prace, aby zabezpieczyć dostawy prądu” – wzywa na Facebooku szef krymskich władz Siergiej i zapewnia, że „sytuacja jest pod całkowitą kontrolą”.

Tymczasem tatarscy aktywiści, którzy wcześniej wysadzali po stronie ukraińskiej linie energetyczne na twierdzą, że z obecną awarią nie mają nic wspólnego. Według nich, linia energetyczna Kachowka-Titan mogła zostać zerwana przez wichurę. Zdaniem byłego ministra energetyki Ukrainy Iwana Płaczkowa, naprawa może potrwać co najmniej 2-3 dni.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

26 odpowiedzi Krym zamarza! Runęła kolejna linia! Ukraina całkowicie wstrzymała dostawy prądu

 1. Matrix Odpowiedz

  31 grudnia 2015 w 16:20

  mamy 21 wiek. I, co ? Tym, którzy żyli przez dziesięciolecia obok, odcina się na miesiące , może lata prąd. Nie działa nic, wodociągi, ogrzewanie przemysł, kanalizacja, itd. Jest to barbarzyństwo, barbarzyństwo rzadko spotykane w cywilizowanym świecie.

  • kuba9131 Odpowiedz

   31 grudnia 2015 w 16:43

   Przecież to Rosja im powinna dać prąd skoro Krym jest częścią Rosji.

   • Matrix

    31 grudnia 2015 w 19:22

    dam ci taki przykład. Rosja zajmuje Alaskę. A tu Kanada, czy to USA odcinają mieszkańcom prąd. Czaisz bazę.a w ogóle , to mieszkają na tym Krymie ludzie, matki z małymi dziećmi, staruszki i w sile wieku też. Jest masa ptaków,zwierząt hodowlanych,których pozbawia się wody. Coś nie słychać Zielonych, organizacji humanitarnych.

   • matter21

    1 stycznia 2016 w 09:20

    Widać Ruskie nie przygotowali się do okupacji , albo są dziady . Kto nie ma miedzi , ten w domu siedzi .

   • observer48

    1 stycznia 2016 w 11:54

    @Matrix
    „dam ci taki przykład. Rosja zajmuje Alaskę.”
    A następnie stado ruskich świń wzbija się w powietrze i odlatuje do ciepłych krajów.

  • mruwa Odpowiedz

   31 grudnia 2015 w 16:58

   Barbarzyństwem jest napaść na sąsiedni kraj , mordować ich obrońców i powiedzieć nic się nie stało ! Mamy przecież 21 wiek !!! Jest to rzadko spotykane barbarzyństwo (usun. – wulgarne) ruski trollu !!!

   • SyøTroll

    31 grudnia 2015 w 20:31

    Barbarzyństwem jest napaść na współobywateli i twierdzić, że jest ofiarą ich agresji i że to tylko samoobrona.
    Co do obecnej awarii reakcji to jestem skłonny uwierzy, że tym razem to nie krymsko-tatarski Medżlis tylko wichura, ją uszkodziła.

   • SPQR

    2 stycznia 2016 w 12:32

    Dokładnie tak , to co wyprawiały ukraińskie faszystowsko- banderowskie oddziały wysłane przez Kijów do walki z ludnością Donbasu to niespotykane barbarzyństwo w cywilizowanym świecie

  • Garret Odpowiedz

   31 grudnia 2015 w 17:04

   Chcą mieć prąd. Mogą wyjechać, jest w Nowosybirsku i na Magadanie.

  • pol Odpowiedz

   2 stycznia 2016 w 11:57

   barbarzyński to był postępek rosian ukraść czyjeś teretorium , rosia krajem złodziejskiej kliki, tylko tyle potrafi od czasów obalenia Cara,rzadko spotykane w cywilizowanym świecie jest wysyłanie zielonych ludzików na obce teretorium innego państwa , wysyłanie najemników do Donbasu w celu mordowania deputowanych i policjantów żeby zdestabilizować region ,wciskać ludziom kit o jakiejś nowejrosii a potem ich zostawić z rękami umaczanymi we krwi swoich sasiadówUkraińców , zaiste to jest prawdziwe barbarzyństwo wschodniego zbrodniarza,zresztą mają w tym odwieczne doświadczenie (stara szkoła NKWD -KGB )napadanie i mordowanie innych narodów to ruska- bandycka tradycja narodu degeneratów-alkocholików.

 2. kuba9131 Odpowiedz

  31 grudnia 2015 w 16:42

  Jak to?Przecież to Rosja powinna im dać prąd.Skoro Krym jest częścią Rosji to Ukraina nie musi o niego dbać.Niech im Putin załatwi prąd

  • SyøTroll Odpowiedz

   31 grudnia 2015 w 20:34

   Masz racje, Ukraina nie musi, rzecz w tym że południowa część obwodu chersońskiego, pozostającego pod kontrolą ukraińską, również jest bez prądu dzięki tej awarii. Im Putin nie musi niczego załatwiać.

 3. ian Odpowiedz

  31 grudnia 2015 w 18:44

  najważniejsze że mają swojego putlera niech żrą rakietki putlera

  • tadek Odpowiedz

   2 stycznia 2016 w 01:37

   Uważaj bo jak Ci Putin jakąś przyśle, to nawet nie zdążysz się zesrać ze strachu a już będziesz u św. Piotra.

 4. klimok Odpowiedz

  31 grudnia 2015 w 20:04

  Nie da się ukryć, że cieszy mnie to, że Rosjanie na bezprawnie okupowanym przez putina Krymie, cierpią nędzę, niewygody, głód – to ich wina. Poparli kremlowskiego satrapę tylko dla zasady, nikt ze strony ukraińskiej ich nie represjonował, nikt im życia nie utrudniał, żyli spokojnie i dostatnio. Własna pycha ich zgubiła. Tak będzie w całej rosji. Niech będzie rosja przeklęta.

  • olek Odpowiedz

   1 stycznia 2016 w 12:46

   bardzo mnie to cieszy,że ty się cieszysz z własnej głupoty .2005r rządy Juszczenki dekretem wprowadza obowiązek używania języka Ukraińskiego na Krymie .Wybuchają protesty Tatarów,i Rosjan ,Juszczenko się wycofuje.Od czasów rozpadu ZSRR Ukraina nie inwestuje w Krym tylko go doi jak „dojną krowę”a co najgorsze nie chce dać Krymowi obiecanej autonomii .Natomiast co do tej okupacji Krymu to było odwrotnie od 1991r Krym był okupowany przez Ukrainę tak jak Ukraina nadal okupuje obwody od Charkowa po Odessę,Zakarpacie ,Bukowinę,Polskie województwa wschodnie Ten bolszewicki twór jakim jest obecna Ukraina ma rację bytu ,ale w granicach z 1918r.

  • tadek Odpowiedz

   2 stycznia 2016 w 01:40

   „nikt im życia nie utrudnia”
   Gówno widziałeś i gówno wiesz skoro tak twierdzisz. Poczytaj jakie pierwsze ustawy planowali Jaceniuk i reszta bandy jaka się siła wdarła do rządzenia Ukrainą

 5. lew Odpowiedz

  31 grudnia 2015 w 21:05

  Bandersyny sami sobie strzelają w stopę, jeszcze parę miesięcy i się udławią tą swoją energią.

 6. Andrzej Odpowiedz

  31 grudnia 2015 w 23:12

  Chcieli Rosji mają Sybir, a jak Sybir to i mrozy.

 7. misiek Odpowiedz

  1 stycznia 2016 w 00:50

  przypominam że nikt na krymie nie zginął. były zielone ludziki.
  i w sposób demokratyczny ludność krymu się wypowiedziała w jakim kraju chce żyć. jak tak samo zrobili w kosowie to polska była pierwszym krajem który to uznał.
  i niech rosja zbuduje połaczenia energetyczne, wtedy bedzie miała w nosie media ukraińskie.

 8. Łzy Matki Odpowiedz

  1 stycznia 2016 w 15:54

  Bandytyzm i banderyzm – głodzą ludzi których uważają za część swojego państwa. To są zwierzęta spojone nienawiścią.
  Krym jest tak ukraiński jak Lwów – jednak do dziś nikt tym bandytom wyraźnie nie dokopał i nie ustawił na swoim miejscu.
  Historia kołem się toczy i krzywdy wyrównuje – wyrówna i nasze. Już można składać pozwy sądowe w celu odzyskania ojcowizny na Wołyniu. Podolu i Pokuciu.

 9. miki Odpowiedz

  1 stycznia 2016 w 22:16

  Jak widzę dzisiejszą rosję (specjalnie z małej literki) to należałoby zaśpiewać „Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się ino sznur” To jest takie trywialne ale oni sami sobie stworzyli ten kołchoz, sami go sobie pielęgnują i wychwalają……. Często jest mi ich szkoda ale……..no właśnie człowiek życzyłby im aby oni dla dobra swojego i sąsiadów żyli normalnie, kiedy oni sami nie chcą……… Wolą mordować, zniewalać, kraść, kąsać, kłamać ,a jak boli to winne USA, Turcja, Ukraina , UE i cholera jeszcze wie kto tylko nie oni sami! Tak mi się zdaje ,że jesteśm w przededniu katastrofy Rosji……….. będzie bolało i to samą rosję będzie bolało………..

 10. tadek Odpowiedz

  2 stycznia 2016 w 01:33

  Odcinanie prądu to nie jest walka z Rosją czy z Putinem. Przecież tam są szpitale, rodzą się dzieci, działają respiratory i inne utrzymujące życie urządzenia. To jest unicestwianie ludności cywilnej, wbrew tak szeroko głoszonym przez całą unię prawom człowieka. Wyobrażam sobie jak by się darła cała unia wraz z Ameryką, gdy by to Rosja tak postąpiła względem jakiegoś tak kraju czy regionu. Wyświechtany krzyk n.t. praw człowieka pasuje zachodnim oprawcom tylko wtedy, kiedy uznają, że mogą w ten sposób wywierać na kogoś jakieś naciski. A tak naprawdę, pokrzywdzonych ludzi mają głęboko w …..

 11. Marass011 Odpowiedz

  2 stycznia 2016 w 13:37

  A co ciekawego słychac w strefie ATO ?? Ukraincy cały czas siedzą w okopach i mają zakaz otwierania ognia do kacapow ? Tego poroszenke i jego bande powinni pogonic. Poroszence zalezy na tym zeby konflikt cały czas trwał bo on i jego ludzie mogą ciągnąc grubą kase od innych państw.

 12. obserwator Odpowiedz

  2 stycznia 2016 w 19:41

  W ruskim mirze Nowy Rok to jedno z głównych świąt państwowych zaraz za Dniem Pobiedy i może 8 Marca. Boże Narodzenie (nie ważne w jakim kalendarzu) jest daleko za nimi.
  „Wichura” dobrze wiedziała, kiedy uderzyć.

 13. habmar Odpowiedz

  4 stycznia 2016 w 08:28

  pamietam te twarze zadowolonych mieszkanców Krymu ze tereny te wracaja do Rosji ,tylko dzieki opanowaniu ukrainców nie doszło wtedy gdy zielone ludziki zajmowały te tereny do wojny ,do czego sa zdolni było widac w Donbasie….oddali wszystko banki ,domy ,majatki ,uzbrojenie i zajete okrety ,bez wystrzału .Teraz mieszkancy płacza ze nie ma tego czy tamtego ,czy ci co im wszystko odebrano maja za to dpowiadac ?Putin miał 1.5 roku by wprowadzic to co obiecywał ,ale wszystko ginie w przepastnych kieszeniach jego urzedników ,żal tatarów …przedtem wszyscy zyli pokojowo i rosjanie ukraincy i tatarzy teraz kazdy patrzy na innych jak na wrogów ,Krym mogłby byc niezalezny i od rosji i od ukrainy za tych faszystów z kijowa miał duza niezaleznosc nawet w czasach Janukowicza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *