Putin zlecił zdumiewający sondaż na Krymie! „Czy jesteście gotowi znowu uznać się za Ukrainę?”

31 grudnia 2015

Putin_Krym

Prezydent Rosji Władimir zlecił przeprowadzenie na Krymie sondażu, w którym chce zapytać mieszkańców, czy w zamian za przywrócenie dostaw energii elektrycznej z Ukrainy są skłonni uznać się za część jej terytorium.

O zdumiewającym sondażu poinformował rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak – podaje agencja Interfax. Przypomnijmy, że władze w Kijowie uzależniły kontynuowanie dostaw prądu dla Krymu, jeśli w kontrakcie z Rosją zostanie zapisane, że jest on częścią Ukrainy.


„Prezydent polecił więc pilnie zwrócić się do jednego z czołowych ośrodków badania opinii publicznej, aby przeprowadzić na Krymie w tej sprawie” – informuje minister Nowak.

Według niego, pierwsze pytanie sondażu ma brzmieć: „Czy popierasz zawarcie z Ukrainą komercyjnego kontraktu na dostawy części energii elektrycznej na , jeśli będzie w nim napisane, że i Sewastopol są częścią Ukrainy?”


Z kolei drugie pytanie sondażu ma brzmieć: „Czy jesteś gotów na czasowe trudności związane z nieznacznymi przerwami w dostawach prądu w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy?”.

Intencją sondażu jest oczywiście przerzucenie odpowiedzialności za katastrofę energetyczną na Krymie na samych obywateli lub – w przypadku podpisania umowy z Ukrainą – uniknięcie kompromitacji związanej ze zgodą Putina na formalne uznanie przynależności Krymu do Ukrainy.

Jeśli z Ukrainą nie zostanie podpisany i mieszkańcy Krymu będą coraz głośniej narzekać na „czasowe i nieznaczne trudności”, czyli faktycznie na brak prądu, to zawsze można im wtedy powiedzieć: przecież sami tego chcieliście w imię zachowania odrębności od Kijowa.

Jeśli natomiast kontrakt zostanie podpisany i w Rosji podniesie się oburzenie z powodu politycznego ustępstwa Putina wobec Ukrainy, prezydent będzie mógł oznajmić: to mieszkańcy Krymu tak zadecydowali, musiałem szanować ich wolę.

A który wariant wolałby sam Putin? Prawdopodobnie ten, w którym będzie można kupować ukraiński . Jeszcze niedawno buńczucznie zapewniał wprawdzie, że Krym poradzi sobie bez tego, ale widać wyraźnie, że budowany przez Morze Czarne most energetyczny z Rosji na Krym jest za drogi i nie rozwiąże problemu.

Dlatego 24 grudnia br. wiceminister energetyki Andriej Czerezow oświadczył nieoczekiwanie w telewizji „Rossija24”, że „zawsze mówiliśmy, iż jesteśmy gotowi kupować prąd z Ukrainy i nie podjęliśmy żadnych negatywnych decyzji o tym, że tego prądu nie chcemy od was – Ukraińców – kupować”.

Przypomnijmy, że od dwóch dni Krym został ponownie całkowicie pozbawiony prądu z powodu odcięcia dostaw przez Ukrainę. Przy 12-stopniowym mrozie przestają działać wodociągi i ogrzewanie, nie kursują trolejbusy, miasta są pozbawione oświetlenia.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

7 odpowiedzi Putin zlecił zdumiewający sondaż na Krymie! „Czy jesteście gotowi znowu uznać się za Ukrainę?”

 1. observer48 Odpowiedz

  1 stycznia 2016 w 05:29

  Kacapia się rozłazi, niczym stare gacie.

 2. jaroo Odpowiedz

  1 stycznia 2016 w 14:16

  Putinowi na całym Krumie ne zależy.Zależy mu jedynie na bazach wojsk w 100% niezależnych od Ukrainy.Pewnie stąd pomysł oddania Krymu a pozostawienia tam russkiego kontyngentu.Taki drugi Kaliningred.

 3. gość Odpowiedz

  1 stycznia 2016 w 18:50

  no i po co znowu kłamać ? „całkowicie pozbawiony prądu ” ?

 4. Łzy Matki Odpowiedz

  1 stycznia 2016 w 22:23

  są już wyniki tego sondażu – źródła rosyjskie – więc – chyba nieco naciągane. Niemniej wynik jest dość oczywisty jeśli na Krymie mieszka 80% Rosjan. Kijów znowu strzela sobie w stopę – mieszkańcy Krymu uważają że Ukraina skazała ich na śmierć – taka ojczyzna… za to z pomocą przychodzi Moskwa – i w ich odczuciach będzie wybawicielem.
  Moskwa zastosuje odwet – zamknie przeł kerczeńską – i połowa mocy portowych ukr zostanie obcięta.
  Ukraina takim postępowaniem nie zaprasza do współtworzenia przez inne narody tego państwa – ona je dyskryminuje, eliminuje.
  Zadam proste pytanie jak sobie poradzi ukr bez Rosji? a Rosja bez ukr?
  Myślę że dla obydwu Państw będzie to trudne ale z pewnością dla jednego to grypa a drugiego to zawał serca.

 5. mm Odpowiedz

  2 stycznia 2016 w 05:51

  oj pucia, pucia

 6. obserwator Odpowiedz

  2 stycznia 2016 w 19:56

  Chce ośmieszyć akcję Tatarów i tyle. Na miejscu noworuskiego z Krymu odpowiedziałbym oczywiście, że za prąd kraju nie zmienię. Putin chce w ten sposób ukryć fakt, że „przejściowe problemy z dostawą prądu” to tylko jeden z wielu skutków ubocznych aneksji Krymu (innymi jest także blokada żywnościowa i polityczne odcięcie od świata; drużyny z Krymu nie mogą grać poza Rosją; europejskie biura podróży nie wysyłają tam swoich klientów pod groźbą kar finansowych itp. itd.)

 7. El putler Odpowiedz

  2 stycznia 2016 w 21:19

  Wot ruskij burdel 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *