Cmentarz i stół. Białorusini obchodzą „Radunicę”

17 kwietnia 2018

radaunica

Prawosławni wierni na Białorusini obchodzą we wtorek Radunicę, czyli dzień pamięci zmarłych – jedno z najstarszych świąt, wywodzących się jeszcze z tradycji przedchrześcijańskiej. Od 199 roku jest w tym kraju dniem wolnym od pracy.

Sensem Radunicy jest duchowa jedność z przodkami. Po nabożeństwach w cerkwi wierni gromadzą się na cmentarzach, przy wcześniej uporządkowanych i przyozdobionych mogiłach, by się pomodlić za zmarłych. Później rozpoczyna się rytuał spożywania wspólnych posiłków na grobach bliskich, część którego zostawiają dla zmarłego. Dawniej na grobie pito wódkę, ale zwyczajowi temu sprzeciwia się i dziś coraz częściej się od niego odchodzi. Picie wódki ma jednak wymiar regionalny, na wschodniej Białorusi do dziś wypija się „setkę” za zmarłego.


radunica

Tradycja ta pochodzi jeszcze z czasów pogańskich i jest bardzo popularna, niezależnie od tego, czy ktoś jest wyznawcą prawosławia czy katolik. Święto Radunicy jest obchodzone dziewiątego dnia po Wielkanocy.


radonica

Jak pisze Justyna Straczuk w książce „Cmentarz i stół: Pogranicze prawosławno-katolickie w Polsce i na Białorusi”, w cerkwi prawosławnej zbiorowe wspominanie zmarłych i dni do tego wyznaczone są wpisane w w całoroczny kalendarz liturgiczny. Odbywają się dużo częściej, zależnie d regionu – od czterech do sześciu razy w roku, czyli tyle razy, ile niegdyś odbywały się tradycyjne „dziady”, przedchrześcijańskie obrzędy kultu zmarłych.

W Polsce zwyczaj przynoszenia jedzenia na cmentarz prawosławny został zredukowany. Krewni nadal spotykają się przy grobach, ale rzadko już zdarza się, by przy tej okazji spożywano posiłki czy pito alkohol. Jedynie w okolicach Wielkanocy, a więc najważniejszego prawosławnego święta wspominania zmarłych, zostawia się na grobach pisanki czy palemki, ale bardzie pełnią one funkcję dekoracyjna niż rytualną.

Kresy24.pl/ab

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Cmentarz i stół. Białorusini obchodzą „Radunicę”

  1. obserwator Odpowiedz

    10 maja 2016 w 13:36

    „Od 199 roku Radunica jest w tym kraju dniem wolnym od pracy.”
    Niech zgadnę: odkryto urzędowy zapis runiczny na korze brzozowej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *