6 marca w Historii Kresów

6 marca 2014

Włodzimierz przy pracy. nieznanego autora ze zbiorów Muzeum Niepołomickiego

1909 – w Mostach Wielkich koło Lwowa urodził się Włodzimierz Puchalski – przyrodnik, podróżnik, fotograf, reżyser filmów przyrodniczych, autor określenia „bezkrwawe łowy”.

Jak czytamy w Wikipedii, swój pierwszy aparat fotograficzny Włodzimierz Puchalski otrzymał w wieku 14 lat od dziadka. Pasję fotografowania zwierząt i krajobrazu przejął po swoim ojcu. Służbę wojskową Puchalski odbył w I Korpusie Kadetów we Włodzimierzu Wołyńskim.


W 1931 r. rozpoczął studia na Akademii Rolniczej w Dublanach na Wydziale Rolniczo-Leśnym, gdzie zdobył dyplom inżyniera agronoma.  W latach 1933-36 był asystentem prof. Witolda Romera na Katedrze Fotochemii Politechniki Lwowskiej. Wraz z nim opracował metodę robienia filmów przyrodniczych. Swój pierwszy film przyrodniczy zatytułował właśnie „Bezkrwawe łowy”. W 1936 r. był autorem pierwszej w Polsce wystawy przyrodniczo – myśliwskiej. Wielokrotnie gościł u prezydenta Ignacego Mościckiego.

Walczył w Kampanii Wrześniowej, a w czasie okupacji niemieckiej był leśniczym w Puszczy Sandomierskiej.


Po wojnie organizował krakowski Instytut Filmowy. W 1949 r. stworzył  dział dokumentacji fotofilmowej zwierząt na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od 1956 r. był operatorem i reżyserem w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Brał m.in. udział w arktycznych wyprawach na Spitsbergen. Zmarł w 1979 roku.

1627 – zmarł Krzysztof – koniuszy wielki koronny, członek komisji do spraw kozackich i taryf cenowych, starosta wiślicki i hrubieszowski. Urodził się ok. 1580 r.

1892 – urodził się Iwan Czmoła – ukraiński galicyjski działacz społeczny i wojskowy, jeden z założycieli Płastu i ruchu strzeleckiego, nauczyciel gimnazjalny, organizator ukraińskiej turystyki. Studiował na Uniwerystecie Lwowskim. Komendant pierwszej powstałej we Lwowie w sierpniu 1914 r. sotni Ukraińskich Strzelców Siczowych. W 1941 r. został zabity w więzieniu w Drohobyczu przez .

1909 – we Lwowie urodził się Stanisław Jerzy Lec – polski poeta, satyryk, aforysta. Maturę zdał we Lwowie i studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Zmarł w 1966 r.

1932 – w Wilnie zmarł Władysław Bandurski – polski ksiądz katolicki, doktor, biskup sufragan Archidiecezji Lwowskiej, honorowy kapelan Legionów Polskich, naczelny kapelan Wojska Litwy Środkowej, przewodniczący Zarządu Oddziału Wileńskiego Związku Harcerstwa Polskiego.

Urodził się w 1865 r. w Sokalu na Wołyniu. Ukończył . Pracował jako kapłan w Kamionce Strumiłowej i jako katecheta we Lwowie. Był blisko związany z Narodową Demokracją – patronował Akcji Obronnej Katolickiej i Narodowej na Chełmszczyźnie. Uczestnik wyprawy na w 1919 r. Latem tego roku uroczyście poświęcił teren przeznaczony na Cmentarz Obrońców Lwowa.

Został pochowany w katedrze w Wilnie w krypcie pod kaplicą św. Piotra i Pawła. 3 sierpnia 1996 r. staraniem biskupa polowego Wojska Polskiego S.L.Głódzia – wbrew protestom litewskich Polaków – przeniesiono szczątki biskupa do Warszawy. W katedrze wileńskiej pozostał jego mało eksponowany pomnik.

1940 – w Opsie na Wileńszczyźnie urodził się Krzysztof – polski pisarz i krytyk literacki.

Kresy24.pl / Wikipedia / Historyczne Kalendarium Kresowe – 6 marca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *