2 maja w Historii Kresów

2 maja 2013

Inżynier Zygmunt Jasiński - budowniczy linii kolejowych w Galicji

Inżynier Zygmunt Jasiński – budowniczy linii kolejowych w Galicji

1860 – we Lwowie urodził się Zygmunt Jasiński – inżynier, minister kolei żelaznych, projektant i budowniczy wielu linii kolejowych i dworców na terenie Galicji.

Studiował na Politechnice Lwowskiej i w Wiedniu. Po studiach wrócił do Lwowa, gdzie uzyskał nominację na budowniczego miejskiego. Zaprojektował i zbudował m.in. linie kolejowe Zagórz-Grybów, -Bełżec, -Janów-Jaworów, Tarnopol-Halicz i -Woronienka oraz liczne dworce w Galicji. Pełnił też funkcję dyrektora dyrekcji kolei w Krakowie i Lwowie.


Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę był ministrem kolei żelaznych w rządzie Wincentego Witosa. Zmarł w 1939 r.

1417 – w Sanoku odbył się ślub króla Władysława Jagiełły z jego trzecią żoną Elżbietą z Pileckich, wdową po Wincentym Granowskim, kasztelanie nakielskim. Ślubu udzielił arcybiskup lwowski Jan z Rzeszowa.


1447 wydał w Wilnie przywilej gwarantujący nienaruszalność terytorium Litwy, co stanowiło odrzucenie polskich roszczeń do Wołynia i Podola Wschodniego.

1729 – urodziła się księżniczka anhalcka Zofia Fryderyka Augusta – późniejsza cesarzowa Rosji Katarzyna II Wielka. Zmarła w 1796 r.

1825 – urodził się Zygmunt – polski powieściopisarz i poeta, działacz narodowowyzwoleńczy, szpieg austriacki. Uznany za najwybitniejszego polskiego twórcę powieści historycznych przed Sienkiewiczem, autor cyklu „Ostatni z Nieczujów”. Zmarł w 1896 r.

1826 – zmarł Antoni – polski poeta, prekursor romantyzmu. Związany z Wołyniem, gdzie mieszkał. W 1818 r. jako pierwszy Polak i ósmy turysta na świecie wszedł na szczyt Mont Blanc. Urodzony w 1793 r. w Warszawie lub w Kniahininie na Wołyniu.

1854 – zmarł Franciszek Ksawery Luschin – austriacki duchowny katolicki, arcybiskup Lwowa. Urodzony w 1781 r.

1879 – zmarł Michał – polski poeta, publicysta. Student Uniwersytetu Wileńskiego, uczestnik Powstania Listopadowego. Urodzony w 1808 r. w Krzywiczach (obecnie Białoruś).

1932 – w Brześciu nad Bugiem urodził się Jerzy Lileyko – polski historyk sztuki, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zmarł w 2009 r.

1932 – w Nowosielicy koło Stanisławowa urodził się Bogdan Loebl – polski pisarz, autor tekstów piosenek.

1942 – we Lwowie urodził się i spędził dwa pierwsze lata życia Wojciech Pszoniak – jeden z najbardziej znanych polskich aktorów.

1956 – zmarł Tadeusz Jarecki – polski dyrygent i kompozytor urodzony w 1889 r. we Lwowie.

1992 – zmarł Stefan Kieniewicz – polski historyk urodzony w 1907 r. w Dereszewiczach na Polesiu.

2008 – zmarł Wojciech Dzieduszycki – hrabia, polski aktor, śpiewak, dyrygent, dziennikarz, autor tekstów kabaretowych, działacz kulturalny. Występował m.in. w Stanisławowie i w Operze Lwowskiej. Urodził się w 1912 r. w Jezupolu koło Stanisławowa.

2009 – zmarł Konrad Łapin – polski pisarz, poeta, radiowiec. Wychował się w Kownie, studiował na Uniwersytecie Witolda Wielkiego. Członek polskiej korporacji akademickiej „Lauda”. Mieszkał w Wilnie i Trokach. Po wojnie zamieszkał w Sopocie. Urodzony w 1915 r. w Moskwie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 2 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *