Wybita szyba w samochodzie rosyjskich turystów w Gdańsku. Rosyjska telewizja atakuje Polskę i Polaków

16 stycznia 2018

„W polskim Gdańsku prawie zginęła rodzina z Kaliningradu. Policja zna tożsamość przestępców, ale nic z nimi nie robi. A przecież miasto żyje z rosyjskich turystów. Dlaczego rusofobia Polaków przybiera coraz bardziej agresywne formy?” – podaje w sensacyjnym tonie należąca do Gazpromu telewizja NTV, która wyemitowała reportaż oparty na wypowiedziach córki poszkodowanych, której nie było w Gdańsku wtedy, gdy doszło do opisywanych wydarzeń.

Jeśli wierzyć oficjalnym statystykom oraz gdańskiej policji, w tych trzech zdaniach niewiele jest prawdy. Najpierw statystyki – wbrew temu, co sugeruje NTV, rosyjscy goście nie należą do najczęściej odwiedzających obcokrajowców. W sezonie letnim 2017 roku, rekordowym, najwięcej było oczywiście Polaków, a z zagranicznych turystów najwięcej (33,9 proc.) to obywatele Niemiec, 14,9 proc. krajów skandynawskich, a 11,7 proc. Wielkiej Brytanii (wyliczenia Gdańskiej Organizacji Turystycznej). Według danych MSWiA, w drugim kwartale 2016 roku, w ostatnim  ostatnim kwartale funkcjonowania małego ruchu granicznego między Polską a Rosją, goście z Rosji wydali na całym objętym nim obszarze Polski (część Pomorza oraz część warmińsko-mazurskiego) w sumie ok. 65 mln zł. Teraz nie prowadzi się takich statystyk, ale z pewnością jest to jeszcze mniej.

A jeśli chodzi o samo wydarzenie – nawet jeśli miało miejsce w takiej formie jak opisują to Rosjanie, byłby to bodaj pierwszy taki przypadek w Gdańsku i okolicach ataku na Rosjan z przyczyn narodowościowych. Co byłoby oczywiście pożałowania godne, natomiast jedno zdarzenie to chyba za mało, by insynuować, jak to robi NTV, że to cały trend i „rusofobia Polaków przybiera coraz bardziej agresywne formy”. Niezależnie od tego wszystkiego, w tej sytuacji mamy słowo córki poszkodowanych przeciwko słowom przedstawicieli gdańskiej policji, co utrudnia jej wyjaśnienie i zaciemnia obraz sytuacji.


Obie strony zgadzają się co do tego, że w samochodzie była wybita szyba. Co do reszty, są same rozbieżności.

W Rosji medialna burza zaczęła się zaś od wpisu na jednym z portali społecznościowych autorstwa Jeleny Biereżnej, która jest córką poszkodowanych, a także dyrektorką muzeum na zamku w Niekrasowie w Obwodzie Kaliningradzkim. Nie było jej na miejscu, sprawę zna z relacji rodziców. Na Pomorzu jako pierwszy o sprawie poinformował portal Trojmiasto.pl, gdyż jedna z czytelniczek zauważyła burzę w rosyjskim internecie i przetłumaczyła wpis z prośbą do redakcji o zainteresowanie się problemem.


Jak czytamy na portalu Trojmiasto.pl, pani Jelena twierdzi, że podczas weekendowego pobytu w Gdańsku jej rodzicom i jej córce przytrafiło się przykre, a wręcz niebezpieczne zdarzenie. Jak pisze, na ich samochód mercedes, który stał prawidłowo zaparkowany, zostały zrzucone kamienie z budynku przy ul. Powroźniczej. Do wpisu załączono zdjęcie rozbitej tylnej szyby auta. „Mama i córka wyszły w biały dzień na ulicę [z pobliskiego hotelu – przyp. red.] i uruchomiły samochód, żeby się rozgrzał. W międzyczasie razem karmiły ptaki. Mama wkładała dziecko do samochodu i w tej chwili z okna drugiego piętra domu, obok którego zaparkowano samochód, spadł grad kamieni. Nie kamyków, lecz całkiem dużych kamieni, które mogły rozbić głowę człowieka. Dzięki Bogu, nikt z moich bliskich nie został ranny” – relacjonuje.

Potem pisze, że wezwana na miejsce policja zignorowała to, że Rosjanie wskazywali policji, z którego okna miały zostać rzucone kamienie, a zamiast tego policjanci mieli być aroganccy i zajęli się weryfikowaniem legalności pobytu poszkodowanych. Całość relacji i szczegóły tutaj.

Gdańska policja wydała oświadczenie o następującej treści: „W sobotę o godz. 10:30 policjanci z Komisariatu II Policji w Gdańsku otrzymali zgłoszenie od obywatela Rosji o tym, że przy ul. Powroźniczej nieznani sprawcy uszkodzili samochód marki Mercedes. Policjanci przyjęli zawiadomienie o zniszczeniu pojazdu. Właściciel straty oszacował na 500 zł. Funkcjonariusze podczas oględzin miejsca zdarzenia zabezpieczyli ślady i dążą do ustalenia i zatrzymania sprawców. Sprawdzamy okoliczności tego zajścia, weryfikujemy zebrane informacje, ustalamy świadków oraz monitoring do prowadzonej sprawy”.

Jak pisze trójmiejski dodatek „Gazety Wyborczej”, policja twierdzi, że mieszkanie zostało sprawdzone i nic nie wskazywało na to, by z niego zostały rzucone kamienie. Mieszka tam niekarane małżeństwo. Monitoring nie zarejestrował momentu zniszczenia szyby. Monitoring nie pokazuje też tego, o czym napisała Jelena Bierieżna, że poszkodowani Rosjanie wskazywali policji podejrzane okno. Policja twierdzi też, że sprawdzenie dokumentów to rutynowa procedura i cała interwencja policji na miejscu nie zajęła dłużej niż godzina.

Komendant miejski wszczął postępowanie wyjaśniające. Media lokalne donoszą też, że poszkodowani zostaną po raz drugi przesłuchani.

MaH

fot. Facebook.com

 

 

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

48 odpowiedzi Wybita szyba w samochodzie rosyjskich turystów w Gdańsku. Rosyjska telewizja atakuje Polskę i Polaków

 1. tagore Odpowiedz

  16 stycznia 2018 w 15:47

  Kamienie,spore kamienie,dlaczego nie ma wgnieceń na dachu samochodu lub bagażniku? I dlaczego policja nie
  znalazła tych kamieni z śladami uderzenia w klejoną ,hartowaną szybę?

 2. tomek Odpowiedz

  16 stycznia 2018 w 16:56

  Oskarżanie o rusofobię i antysemityzm, to typowa broń tych nacji w walce z prawdą i światem. Jeżeli ktoś mówi o rusofobii czy antysemityźmie, nie ma o czym z kimś takim rozmawiać.

 3. as Odpowiedz

  16 stycznia 2018 w 19:02

  czemu rosyjskich turystów, podobnie jak brytyjskich i niemieckich, nikt na świecie nie lubi?

  • Cassubica Odpowiedz

   22 stycznia 2018 w 22:43

   A czemu Polaków traktuje się jak podludzi?
   jak do tej pory, to Holendrzy nie mieli nic przeciwko Brytyjczykom i Niemcom, natomiast na widok samochodu z polską rejestracją nie dobrze się i robiło.

 4. observer48 Odpowiedz

  16 stycznia 2018 w 19:09

  Przypadek godny potępienia, ale działania policji były i są prawidłowe. Skończy się na wypłacie przez firmę ubezpieczeniową odszkodowania tak, jak to się praktykuje na całym świecie.

  • Cassubica Odpowiedz

   22 stycznia 2018 w 23:59

   observer48: – Działania policji prawidłowe? Złośliwi, chamscy polscy policjanci przetrzymali Rosjanki przez godzinę – W Kaliningradzie sprawdzano mi dokumenty przez 3 minuty, w Niemczech (w byłej RFN w latach osiemdziesiątych) sprawdzali mój paszport i wizę przez niecałe pięć minut. Duńska policja zatrzymała mnie na dosłownie dwie minuty, sprawdzili paszport i wizę i kazali jechać dalej.
   Po to są paszporty i wizy, aby policja je mogła sprawdzić, a nie po to, aby złośliwie po chamsku przetrzymywać kobiety przez godzinę.

 5. rafał Odpowiedz

  16 stycznia 2018 w 19:44

  polskie rusofoby !! Ten kraj to dno i syf nie chce mi sie mieszkać i przyznawać do tego zapyziałego kraiku jakim jest polska

  • ktos Odpowiedz

   17 stycznia 2018 w 07:05

   Coz mam zatem pomysl. Spakuj rzeczy i wyjedz… proponuje jakis wschodni kraj mlekiem i miodem plynacy gdzie kochaja pokoj. Mozesz nawet sie nie przyznawac skad jestes. Jakos to przezyjemy.

  • ziutek Odpowiedz

   17 stycznia 2018 w 08:06

   ale jesteś za biedny i za słabe masz umiejętności więc nie wyjedziesz i będziesz tu gnił… a ja będę z przyjemnością patrzył, rafciu…

  • HRABIA Odpowiedz

   18 stycznia 2018 w 11:01

   Rafale, będzie o jednego frustrata mniej! Czy mamy zorganizować zrzutkę na bilet? Moskwa, czy Korea Północna?

 6. rafał Odpowiedz

  16 stycznia 2018 w 19:47

  Rosja to słowianie i dobrzy ludzie . A do tych bandziorów niedomytych mam pytanie , skoro tacy jestescie hojraki to moze pojedzcie na mistrzostwa świata do Rosji i tam pokazcie jacy to jestescie mocni !!Pieprzone leszcze wiem że nie pojedziecie bo jesteście zwyjklymi śmieciami i tchórzami polskimi !!

  • ziutek Odpowiedz

   17 stycznia 2018 w 08:07

   rafciu, to nie jest przypadkiem tak, że wy nas parę razy pokonaliście, ale nigdy w pojedynkę? wiesz czemu? bo tacy rafciowie z was…

  • Garfield Odpowiedz

   17 stycznia 2018 w 09:46

   Właśnie widać, jacy to dobrzy ludzie z Rosjan.

  • HRABIA Odpowiedz

   18 stycznia 2018 w 11:05

   Rafał musi zrobić inspekcję na Krymie i zobaczyć, co to jest państwo okupacyjno-policyjne. A może Rafał to rezydent FSB w Polsce i swoimi komentarzami ma zdenerwować polskich „rusofobów”? Rosjanie to dobrzy ludzie… przekonaliśmy się o tym w czasie wojny, zaczynając od 17 września 1939. Ci „dobrzy ludzie” wyzwolili nas od majątków, mienia, a wiele kobiet – od dziewictwa. Tyle na temat

 7. Darek Odpowiedz

  16 stycznia 2018 w 20:28

  „Mama wkładała dziecko do samochodu i w tej chwili z okna drugiego piętra domu, obok którego zaparkowano samochód, spadł grad kamieni. Nie kamyków, lecz całkiem dużych kamieni, które mogły rozbić głowę człowieka.”

  Polacy są znani z tego, że trzymają w domach sterty dużych kamieni. A okno na 2-gim piętrze to najlepsze miejsce do sprawdzenia czy Mercedes należy do Polaka, Rosjanina czy Niemca…

  NIe pierwszy fake news tego typu chociaż w tym wypadku rzeczywiście wybito szybę w aucie. W 2014r próbowano podobnych sztuczek, tym razem bez ziarna prawdy w tym co wypisywali:

  https://klops.ru/news/proisshestviya/87973-v-polshe-obstrelyali-mashinu-kaliningradtsev

  • Polak z Białorusi Odpowiedz

   17 stycznia 2018 w 23:06

   „A okno na 2-gim piętrze to najlepsze miejsce do sprawdzenia czy Mercedes należy do Polaka, Rosjanina czy Niemca…” Brawo! Chcę tylko dodać, że Rosja jest mistrzem ws.fejkowych

 8. lucyfer Odpowiedz

  16 stycznia 2018 w 20:37

  Ciekawe czy to nie SBU albo usłużni sąsiedzi

  • HRABIA Odpowiedz

   18 stycznia 2018 w 16:52

   Prędzej bym uwierzył, że to sprawka takich rezydentów FSB, jak ty, lucyferze czerwony

 9. księciunio Odpowiedz

  16 stycznia 2018 w 20:56

  Czyżby zielone ludziki Putlera już w polsce.

 10. ułan kresowy Odpowiedz

  16 stycznia 2018 w 22:33

  Prowokacja w neobanderowskim stylu.

  • observer48 Odpowiedz

   17 stycznia 2018 w 09:58

   @ułan kresowy
   Śmierdzi to dziegciem i niepranymi kacapskimi onucami na ruSSką milę.

  • HRABIA Odpowiedz

   18 stycznia 2018 w 11:07

   Z ciebie taki ułan kresowy, jak z ruskich śmierdzących onuc – skarpetki.

 11. ktos Odpowiedz

  17 stycznia 2018 w 07:07

  Nawet jezeli faktycznie wyrzucono kamienie z okna to co miala zrobic policja? Pobiec do rzeczonego mieszkania i wyciagnac mieszkancow z domu na ulice i ich spalowac pod nogami rosjan? Bo nie za bardzo rozumiem zale na dzialanie policji. Zabezpieczyli dowody i sprawe wyjasniaja. Jezeli beda jakies dowody to sprawcy poniosa konsekwencje i tyle.

 12. koza Odpowiedz

  17 stycznia 2018 w 08:01

  Dla mnie to są tzw ruskie trole.Jak z okna mogły wypaść kamienie na zaparkowany samochód. Nie ma parkingów koło hoteli przy murach domów. Nawet jak ktoś wyrzucił kamienie to nie ma takiej opcji aby leciały z góry jak wór a w rozsypce. Całe to zdarzenie nie trzyma się kupy, wg mnie może chodzi tu o wyłudzenie odszkodowania. Rosjanie zrobią wszystko aby pokazać jak ich źle traktują w Polsce, to typowe ich działanie. Będą o tym pisać i mówić we wszystkich ich telewizjach i radiach a na koniec okaże się, że to lipa. .

 13. ziutek Odpowiedz

  17 stycznia 2018 w 08:10

  1. tak, bo Polacy mają kamienie w domu
  2. i rzucają je na ruskie samochody z wysoka (rzeczywiście, łatwo poznać czyj samochód)
  3. gdzie te kamienie? gdzie wgniecenia na masce?

  słabo tawariści, musicie jeszcze popracować nad techniką

  PS: zgadnijcie skąd jest najwięcej nagrań na youtube gdzie pieszy rzuca się na samochód by udawać, że go potrącono…

 14. Maksymilian Odpowiedz

  17 stycznia 2018 w 11:22

  Teraz, w odweciie, należy sie spodziewać conajmniej 10 wybitych szyb w polskich samochdach będących przejazdem w Rosji : „Pobicie trzech pracowników ambasady RP w Moskwie w ciągu kilku dni wygląda na rewanż za niedawny bandycki napad na trójkę dzieci rosyjskich dyplomatów w Warszawie.” [https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyglada;na;to;ze;ktos;w;rosji;potraktowal;pobicie;trojki;dzieci;dyplomatow;ambasady;federacji;rosyjskiej;w;warszawie;jako;zamach;na;kreml;i;podlegle;mu;instytucje;,152,0,128920.html ]

 15. janek z rudego Odpowiedz

  17 stycznia 2018 w 11:25

  rozwiązanie jest proste masz Rosyjski Paszport nie powinienes wjeżdżać bo na rosje są nałożone sankcje za okupację Krymu i donbasu i tyle w temacie

  • Cassubica Odpowiedz

   22 stycznia 2018 w 23:13

   A jakie sankcje nałożyć na Polskę za okupację Iraku i Afganistanu?

 16. Jan Odpowiedz

  17 stycznia 2018 w 14:23

  Biedne te ruskie. Mają taką durną telewizję. Pewnie Putin bardzo by chciał, żeby Polacy wyrządzali ruskim, którzy tu przyjeżdżają, krzywdę, to wtedy by mieli o czym pisać. Dobrze, że z kolei nasi tam za często nie jeżdżą. Po piernika jeździć do ruskich. A, przecież, teraz musi być odwet. I, przy okazji, jak policja złapie tych gnojków co to zrobili to ale będą ruskie zasmucone. Przecież Polska to w tej ich telewizji kraj w którym tylko na ruskich polują. Prawdę mówiąc w Poznaniu nie widziałem od miesięcy żadnego samochodu osobowego z „RU”.|

 17. pinio Odpowiedz

  17 stycznia 2018 w 20:54

  teraz pluter zajmie gdansk zeby bronic ruskich obywateli

 18. Pafnucy Odpowiedz

  17 stycznia 2018 w 21:57

  Ja bym zaczął od sprawdzenia pochodzenia policjantów. Ostatnimi czasy dużo jest wśród nich wytrysków rezunów po Operacji Wisła. „Zajęli się” sprawą pokrzywdzonych Rosjan a wszystko poszło na konto Polski. Tak to teraz będzie wyglądało. „Polacy” [ocenzurowano] pochodzenia celowo będą prowokować Rosję i nastawiać Polaków przeciw Rosji i Rosjanom. Będzie to się odbywało na każdej płaszczyźnie i przy każdej możliwej okazji. Upaina umiera i „polscy ukraińcy” będą z całą mocą działać, żeby kosztem Polski i za polskie pieniądze utrzymać ukraińskiego trupa przy życiu. Lobby w sejmie i senacie, ukraińcy w straży granicznej na Warmii i Mazurach, policjanci z Pomorza i WiM, związek banderowców w Polsce itp. to rak toczący Polskę. Dla Polski będzie najlepiej jak z upainy zostanie tylko Ruś Halicko – wołyńska.

  • HRABIA Odpowiedz

   18 stycznia 2018 w 16:50

   Pafnucy, ile trawki wypaliłeś, zanim zacząłeś pisać ten komentarz? Putinowskie srebrniki się spodobały? Może rezydujesz u nas w Polsce w imieniu FSB? Operację Wisła to ja mogę ci zrobić, rosyjski trollu!!!

  • www Odpowiedz

   18 stycznia 2018 w 22:27

   Paufnucy – aleś sobie kacapski najmimordo nick wybrał :D))))

   • HRABIA

    19 stycznia 2018 w 08:30

    Bo to jakiś kacap na służbie Moskwy…. z daleka jedzie wódą i ziemniakami

  • Cassubica Odpowiedz

   23 stycznia 2018 w 00:05

   Brawo panie „Pafnucy” (bez ironi te brawa)- Rzeczywiście po 1945 r. gdy wysiedlono stąd większość Gdańszczan, to osiedlali się tutaj przesiedleńcy z Akcji Wisła. Na podwórku było więcej Polako-Ukrainców, niż Gdańszczan i Kaszubów. Jako dziecko często słyszałem, że nam ci zza Buga Gdańsk w zabużańską wiochę zmieniają.

 19. Andrzej Odpowiedz

  19 stycznia 2018 w 03:03

  @Pafnucy… 100% prawdy.Odezwal sie zaraz kijowski hrabia, banderowiec, popluczyny Akcji Wisla.
  Mam takie same doswiadczenia jak piszesz, Panufcy.
  30 lat temu juz w Osrodku Wczasowym KWMO – Gdansk w Jastarni taki dawal mi nauki „na zuś”.
  Na studiach ( Bydgoszcz)tez takie popluczyny spodkalem. Gotow byl każdego zarezac, kto powiedzial coś krytycznego o banderowcach.
  Fałszywcy pchają się na siłę do szkól policyjnych w Wałczu, Szczytnie. No i oczywiscie do polityki. Nawet nieźle im to idzie. Siemoniak, Schetyna, Tyma itd. Polacy natomiast jak mokre ci…y, na wszysko pozwlaja ukrowskim chachłom. Już jest późno ale wkrótce będzie za późno jak z arabami na zachodzie.

  • HRABIA Odpowiedz

   19 stycznia 2018 w 08:29

   O, towarzysz milicjant się odezwał, może nawet towarzysz z KBW. Teraz służy towarzysz Putlerowi, jak mniemam? Rezydent FSB w Polsce? Ciekawe, kiedy cię wytropią, zdrajco narodu Polskiego…. Ile towarzyszowi płacą kacapy? 30 srebrników (putinek) na miesiąc?

  • peter Odpowiedz

   20 stycznia 2018 w 04:41

   Andzej i ty dales sie urabiac banderowcom 30lat temu?

 20. Kozak Doniecki Odpowiedz

  19 stycznia 2018 w 03:18

  Hrabia – banderowskie popłuczyny. śmierdzi od ciebie na kilometr rezunie. Polska dała ci wszystko.Ty dalej fałszywcze nienawidzisz Polakow jak twoj diad na Wołyniu. Wszystko to Ruskie winni, tacy jak ty to „dobry ludzi”. Won do swoich do Kijowa.
  Ruskim wybili mszybe, bo warczeli samochodem pod blokiem. A ludzie chcą mieć troche ciszy w domu.

  • HRABIA Odpowiedz

   19 stycznia 2018 w 08:25

   Nie poniżam się do poziomu towarzysza czerwonego kozaka donieckiego. Kondolencje składam po utracie wspaniałych „bohaterów” kacapskich, Giwiego i Motoroli. Niech rosyjskim towarzyszom czerwonoarmistom Putlera piekło lekkie będzie

 21. Cassubica Odpowiedz

  22 stycznia 2018 w 22:40

  O tym chamskim zachowaniu polskich bandziorów pisali też Niemcy. Co za hołota sprowadziła się do Gdańska po wojnie!!!
  Do tej pory Holendrzy pytali mnie, czy przyjechałem do nich po to, aby jak ci dwaj Polacy zamordować na dworcu holenderskiego chłopca, żeby ukraść mu MP3. Teraz z pewnością spytają, czy pochodzę z tego Gdańska w którym rzuca się w dzieci kamieniami?

 22. Cassubica Odpowiedz

  22 stycznia 2018 w 22:48

  Gdańsk do tej pory nieźle zarabiał na klientach i turystach z Obwodu Kaliningradzkiego. Teraz po tych dzikich atakach na Rosjan Rosjanom otworzą się oczy i zobaczą kim naprawdę są Polacy.

 23. Cassubica Odpowiedz

  22 stycznia 2018 w 22:51

  No i doczekałem się. Teraz jestem obywatelem z rasistowskiego polskiego miasta, w których atakuje się Rosjan. Swoją drogą nie rozumiem Polaków, że atakują „Krę Znoszącą Złote jaka, bo Rosjanie sporo pieniędzy zostawiali na Kaszubach.

 24. Cassubica Odpowiedz

  22 stycznia 2018 w 22:56

  Typowe dla polskiej policji prześladowania. Sami się przyznali, że zabrali Rosjanom paszporty przetrzymywali Rosjan przez godzinę.

 25. Cassubica Odpowiedz

  22 stycznia 2018 w 22:57

  Gdyby Polacy zaatakowali nie Rosjan, lecz Amerykanów, to na nogi postawiono by całą polską policję i wszystkie media przepraszałyby Amerykę, prosząc na kolanach op wybaczenie.

 26. Cassubica Odpowiedz

  22 stycznia 2018 w 23:07

  Gdy byłem w Bałtyjsku, to rosyjska policja sprawdziła, czy przebywam legalnie w ciągu kilku minut. Poprosili o paszport, spisali numer wizy, podziękowali i życzyli miłego pobytu. A w uper cywilizowanej Polsce ponad godzinę przetrzymuje się ludzi, aby sprawdzić paszport i wizę. Zwyczajnie polska rusofoba i chęć dokopania Rosjanankom przez polską policje.

 27. Cassubica Odpowiedz

  22 stycznia 2018 w 23:08

  Dość często bywałem w Kaliningradzie i nikt mnie tam kamieniami nie obrzucał.

 28. Cassubica Odpowiedz

  22 stycznia 2018 w 23:10

  Ani w Kaliningradzie, ani w innych rosyjskich miastach rosyjska policja nie przetrzymywała mnie przez godzinę, aby sprawdzić dokumenty. Złośliwe Przetrzymanie Rosjanek przez polską policję pokazuje jacy wredni i złośliwi są Polacy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *