Uzbrojeni Litwini przekroczyli granicę z Białorusią

3 października 2017

Uzbrojeni litewskiej straży granicznej nielegalnie przekroczyli granicę litewsko – białoruską – alarmuje i wzywa ambasadora Republiki Litewskiej w Mińsku Andriusa Pulokasa na dywanik do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak informuje agencja BNS, białoruskie wręczyło notę dyplomatyczną ambasadorowi Litwy na Białorusi, w której wyraża na okoliczność incydentu, do jakiego doszło 28 września. Strona białoruska zarzuca, że uzbrojeni litewscy funkcjonariusze Straży Granicznej nielegalnie przekroczyli granicę. Do zdarzenia doszło 28 września na przejściu granicznym Kotłowka – Ławaryszki.


„Niebezpieczne działania zbrojne litewskiej straży granicznej miały miejsce w warunkach napiętej atmosfery w regionie, w dużej mierze wytworzonej przez niepotwierdzone wypowiedzi władz litewskich dotyczących manewrów „Zapad-2017” – informuje służba prasowa białoruskiego MSZ.

Przedstawiciel Straży Granicznej Rokas Pukinskas poinformował BNS, że faktycznie doszło do przekroczenia granicy przez litewskich funkcjonariuszy, którzy ścigali na terytorium Litwy dwóch Białorusinów. W pewnym momencie przekroczyli granicę i zapuścili się na terytorium Białorusi na głębokość ok. 40 metrów.


30 września z inicjatywy strony białoruskiej odbyło się robocze posiedzenie pełnomocników służb granicznych Białorusi i Litwy. Przedstawiciele Litwy potwierdzili incydent i przeprosili.

Białoruskie oczekuje jednak oficjalnych wyjaśnień Republiki Litewskiej. Białoruscy dyplomaci wyraził również nadzieję, że strona litewska podejmie wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Uzbrojeni Litwini przekroczyli granicę z Białorusią

 1. Basia Odpowiedz

  3 października 2017 w 19:53

  Jak żmudzini prawie rozpętali trzecią wojnę światową…

 2. ktos Odpowiedz

  4 października 2017 w 07:33

  O kurcze… 40m! Toz to szok! A Pawlak Kargula koso zdzielil za trzy palce miedzy, to co mozna zrobic za cale 40m?

 3. Licht Odpowiedz

  4 października 2017 w 12:48

  Wygląda na to, że strona litewska chce sprowokować stronę białoruską do transgranicznej wymiany ognia.
  Taki dziwny pomysł na promocję Litwy zagranicą.
  Zapewne zapożyczony od rządu Ukrainy.

 4. Polak z Białorusi Odpowiedz

  6 października 2017 w 07:26

  Wygląda na to, że to właśnie ty prowokujesz do wymiany ognia, trolliku licht-lichwiarz. Jak pogoda w Petersburgu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *