Ukraińcy jeszcze gorzko zapłaczą? Zaczyna się emerytalna rewolucja (WIDEO)

14 lutego 2017

Premier Hrojsman ogłosił, że emerytalna rozpocznie się  do końca 2017 roku. Zamiast obecnego, jednego źródła emerytur, mają być trzy: emerytura solidarnościowa (socjalna), środki gromadzone na prywatnych funduszach emerytalnych (II filar) i dobrowolne ubezpieczenia indywidualne.

Wprowadzenie systemu (drugi filar – OFE) było planowane na styczeń 2017 roku. Do tego czasu rząd miał utworzyć oddzielny fundusz zarządzający środkami zgromadzonymi na indywidualnych kontach, nadzorowany przez Zarząd Funduszu (jego skład – jak czytamy na portalu biznesukraina – ustanowić miał Gabinet Rządu; a Rada Funduszu, na zasadzie konkursu, wybrać spółki, które będą zarządzały aktywami. Te ostatnie mają inwestować powierzone im fundusze zgodnie z zatwierdzonymi obszarami inwestycji).


Cytowany przez biznesukraina.pl minister Polityki Społecznej Ukrainy podkreślił, że „Ukraina nie będzie wyważać otwartych drzwi, ponieważ systemy gromadzenia środków przyszłych emerytów już istnieje w wielu krajach”. W szczególności, należy wg niego brać pod uwagę doświadczenie Polski (współczujemy!) i Słowacji, gdzie „prywatyzacja systemu emerytalnego jest dobra dla gospodarki”. Istnieje jednak warunek konieczny – podkreśla ukraińskie ministerstwo – zwiększenie wzrostu gospodarczego.

– „System działa, gdy jest stabilna siła nabywcza – stwierdził dyrektor programów gospodarczych Centrum Razumkowa Bazyl Jurczyszyn. – „Jest oczywiste, że jeśli chodzi o wzrost inflacji i dewaluacji hrywny, zainwestowane środki muszą nie tylko być zabezpieczone, ale także być pomnażane”.


Obecnie, wielu pracodawców wypłaca wynagrodzenia nieformalnie lub pokazują tylko część realnego wynagrodzenia swoich pracowników i składki na fundusz emerytalny są znacznie mniejsze niż mogłyby być. Eksperci przekonują, że wprowadzenie systemu kapitałowego będzie jednym z bodźców do legalizacji zatrudnienia, a po reformie wszyscy będą zainteresowani, aby uzyskiwać legalne i w pełni opodatkowane wynagrodzenia (środki pochodzące z rachunków oszczędnościowych mają być dziedziczone). Projekt ustawy, o którym mowa na portalu biznesukraina.pl przewiduje, że składka ubezpieczeniowa wynisie 2% wynagrodzenia w 2017 roku, ze wzrostem do 7% w 2022 roku. System ten ma nie być obowiązkowy dla osób poniżej 35 roku życia i dobrowolny dla osób starszych.

– System finansowania i ubezpieczenia prywatne wymagają wielkiego zaufania do instytucji finansowych i ubezpieczeniowych i to jest problem dania dzisiejszego – ocenia Jurczyszyn.

Tymczasem, jak donoszą ukraińskie media, rząd nie ujawnił dotychczas żadnych szczegółów reformy. Wiadomo jedynie, że „będzie sprawiedliwa, a obywatele odczują wzrost świadczeń emerytalnych”, o  czym zapewnia premier Hrojsman.

Wielką niewiadomą jest również nadal sprawa podniesienia wieku emerytalnego do 63 lat dla mężczyzn i kobiet. To jeden z wymogów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, podkreślał taką konieczność również zatrudniony na Ukrainie „doradczo” przez Petra Poroszenkę Leszek Balcerowicz. I chociaż władze Ukrainy publicznie deklarują, że wiek emerytalny nie zostanie podniesiony, z Ministerstwa Polityki Społecznej docierają sygnały, że MFW nalega na takie właśnie rozwiązanie.

Deputowany z Bloku Petra Poroszenki, członek komisji Rady Najwyższej ds. polityki społecznej Serhij Kaplin potwierdził, że zachodni partnerzy „naciskają na podwyższenie wieku emerytalnego, ale tymi sprawami zajmuje się osobiście prezydent i na taki wymóg nie ma jego zgody”.

„Reforma Emerytalna na Ukrainie jest nieunikniona i tylko od Ciebie zależy czy wykorzystasz tę szansę”. Jak zarobić dzięki niej radzi i o rekrutacji managerów i agentów chętnych do zarobienia przy ukraińskiej reformie po polsku informuje portal biznesukraina.pl (patrz drugie ).

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

19 odpowiedzi Ukraińcy jeszcze gorzko zapłaczą? Zaczyna się emerytalna rewolucja (WIDEO)

 1. observer48 Odpowiedz

  14 lutego 2017 w 13:16

  Balcerowicz, Nowak i kleptokracja Poroszenki to zemsta za Wołyń.

  • miki Odpowiedz

   16 lutego 2017 w 17:34

   Dobre 🙂 ale nie zgodzę się z tą tezą. Zemsta czyniona jest poprzez wcześniej poszkodowanego ,natomiast tutaj Ukraińcy sami sobie to zaaplikowali tzn. tę katastrofę 🙂

 2. SyøTroll Odpowiedz

  14 lutego 2017 w 13:25

  Powtórka z rozrywki, z naszego polskiego podwórka. Jak zwykle zarobią, OFE i ich dilerzy. A emerytury wzrosną bo grzywna dewaluuje.

 3. black flag Odpowiedz

  14 lutego 2017 w 15:46

  … mlodym ukraincom polecam wyjazd na zachod , pracowac legalnie , placic podatki , wtedy emerytura bedzie z polski , dojczland czy ju kej ,,,albo amieriki ,,,,Kijow nie ma doswiadczenia , expertow jak panstwo ma dzialac ,kiedys tam byla RP pozniej kacapy i ich chora polityka i system ,,,,cos stworzyc nalezy wiedziec jak ? bez tego nic nie zdzialaja , a to moze potrwac od 100 do 200 lat,,,wiekszosc mlodych ludzi z ukrainy wyksztalconych w Polsce zostanie w Polsce , kto chce wracac do burdelu , kazdy woli rzyc normalnie a nie w bajzlu ,,dojdzie to tego ze sami ukraincy beda chcieli polaczenia obu krajow ,,

  • SyøTroll Odpowiedz

   15 lutego 2017 w 07:58

   Tobie tylko jedno w głowie – tyłek. Mam radę, przestań pościć.

 4. bjd Odpowiedz

  14 lutego 2017 w 16:20

  …W szczególności, należy wg niego brać pod uwagę doświadczenie Polski (współczujemy!)…
  Skąd ten sarkazm?
  Daliście się nabrać na rządowy lep – jakie to OFE jest „be” ?
  A ja, na własnym przykładzie, mam (w dodatku czarno na białym – jakby kto nie wiedział – to znaczy „na piśmie”) dowód na to,iż w całym okresie wpłacania, OFE podwoiło mi wpłaconą kwotę.
  Kto udowodni mi podobny efekt ZUS-u ??

  • Pafnucy Odpowiedz

   15 lutego 2017 w 13:05

   To nie sarkazm tylko prawda. OFE to jedno wielkie złodziejstwo.

   • SyøTroll

    16 lutego 2017 w 09:13

    Nie istotne, że złodziejstwo; istotne, że było przymusowe, w „wolnym” kraju.

  • MiraS Odpowiedz

   15 lutego 2017 w 18:31

   To k* musiałeś być nachlany jak to pisałeś albo jesteś z szajki? OFE to najwieksza ściema jaką zaaplokował nam zdradziecki złodziejski rząd liberalno-tuskowy I za to powinni oni wisieć!

 5. argadsfawe Odpowiedz

  14 lutego 2017 w 19:51

  no coz tam gdzie balcerowicz zlodziej tam i ofe, pozegnajcie sie ukraincy z emeryturami z II filaru, ta sama propaganda co u nas przed laty, oligarchowie nie po to wzieli najwiekszych przekretasow z Polski zeby bylo uczciwie …………….

 6. gegroza Odpowiedz

  14 lutego 2017 w 20:55

  W końcu ukradną im te OFE jak i u nas.

 7. Basia Odpowiedz

  14 lutego 2017 w 22:19

  nie mają nic… ..i jeszcze to im zabiorą

  • observer48 Odpowiedz

   15 lutego 2017 w 04:06

   Wcale mi ich nie żal. Rozkradają bez przerwy państwo od dnia uzyskania niepodległości w `1992 r. i aż dziw bierze, że jeszcze wciąż jest co kraść. Z próżnego to podobno nawet i Salomon nie naleje. Od Majdanu niewiele się tam zmieniło, a upłynęły już ponad trzy lata.

 8. Darek Odpowiedz

  14 lutego 2017 w 22:24

  Polskie OFE nie byłyby złe gdyby nie były przymusowe i od razu wprowadzono emerytury obywatelskie. Ponieważ zrobiono odwrotnie: przymusowe składki oraz wzięte z kosmosu opłaty za prowadzenie konta + stary ZUS gdzie emerytura nie zalezy od wkładu system musiał upaść. GRabież obligacji jakie w nich były oraz zapowiadane zmiany w stosunku do tego co jeszcze zostało to gwóźdź do trumny. Niestety to w niczym nie pomoże piramidzie finansowej jaką jest polski ZUS, dopłaty z państwowej (czytaj z podatków) kasy z roku na rok są większe i znacznie przekraczają deficyt budżetowy. Dopłata jest największą pozycją w naszym budżecie czyli od lat pożyczamy na zachodzie pieniadze by wypłacać obecne emerytury! Z drugiej strony składki na ZUS są tak wysokie, że młodzi po skończeniu szkoły/studiach uciekają na zmywaki – nie dość, że Polacy ponieśli koszty ich wykształcenia to płacą składki na zagranicznych emerytów! I pomyśleć, że niewiele brakowało aby uniknąć tych wszystkich patologii.

 9. VOX15 Odpowiedz

  15 lutego 2017 w 01:05

  Balcerowycz was wydyma jak Polaków .

 10. VOX15 Odpowiedz

  15 lutego 2017 w 01:07

  To jest myśl – BALCEROWICZ JAKO ZEMSTA ŻYDÓW ZA HOLOKOST NA UPADLINIE . A nas kto pomści – NOWAK?

 11. Led Odpowiedz

  15 lutego 2017 w 09:17

  e,nie jest żle,u mnie pracuje pewien Ukrainiec,2 jego dziadków na pl,biorą 380 zł,czyli 190 zł na osobę na miecha,on zarabia 22oo,jakby im nie pomógł finansowo,to samu kartoszku by kuszali,młodzi uciekaja z Ukrainy do Polski.Niekturzy nie potrafią nawet uszanowac naszego państwa,psioczą,obrażają,tacy ludzie powinni byc wyłapani i deportowani na Ukraine z zakazem wjazdu,ale większość to naprawde spoko ludziska,uciekający przed biedą i potrafiący docenic państwo w którym pracują.

 12. lemberger38 Odpowiedz

  18 lutego 2017 w 15:20

  Znam takiego jednego ze Lwowa, którego dzieci pracują w Polsce i dobrze im się powodzi, a on sam psioczy na Polskę

 13. daniel Odpowiedz

  18 lutego 2017 w 22:36

  Jeżeli u nas ukradło Państwo fundusze, to w Banderstanie będzie inaczej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *